Куди котяться російські банки

14 лютого 2017, 20:21
Банки із РФ скорочують присутність на українському ринку

Національний банк не дозволяє дочірнім структурам російських банків нарощувати кредитні портфелі, рівень їх проблемної заборгованості росте і, якби не підтримка материнських структур, фінустанови вже могли б визнати неплатоспроможними.

Відео дня

Група російських банків увійшла до найзбитковіших установ української банківської системи. Таких висновків можна дійти, якщо проаналізувати річну фінансову звітність, що опублікована на сайті Національного банку України.

Сукупний збиток шести найбільш проблемних фінустанов із російським корінням склав за результатами 2016 року 29,6 млрд грн.

Найбільший за розміром активів російський Сбербанк зафіксував результат у розмірі -2,8 млрд грн. Ще одна дочірня структура державного російського Сбербанку Росія – ВіЕс Банк – показав невеличкий прибуток в 63,6 млн грн.

Дочірні структури російської групи ВТБ Банку – ВТБ та Банк Москви – закінчили рік із показниками в -6,3 млрд грн. та -1,8 млрд грн. відповідно.

Промінвестбанк, який належить державній російській групі Внєшекономбанк, отримав збиток у розмірі 4,2 млрд грн. А комерційний Банк Форвард (у минулому – Русский стандарт) показав прибуток у розмірі 6,2 млн грн.

Причина таких невтішних результатів полягає в необхідності відправляти вільні ресурси на покриття негативно класифікованих активів. Сукупно вісім установ направили до резервів 33,5 млрд грн.

За словами голови правління ВТБ банку Костянтина Вайсмана, банк працює із проблемним портфелем, і поступово стягує заборгованість із клієнтів, частково продає борг іншим гравцям, частково реструктурує.

Проте працювати із проблемним портфелем в умовах недовіри українців до банківської системи і, у тому числі до російських банків, завдання не з легких. На сьогодні у ВТБ банку один з найгірших кредитних портфелів. Негативно класифіковані активи – позики із високим рівнем неповернення і безнадійна заборгованість – як свідчать дані НБУ, вже досягли 90%. У сестринської структури ВТБ – БМ банку – цей показник на рівні 79%.

Очікувати, що фінансові показники банків із російським державним капіталом зміняться в кращий бік у найближчій перспективі не варто, впевнені експерти.

«Хороших результатів, напевно, не буде. Їм би просто якось вийти з України з найменшими збитками, бо ж і розвивати бізнес, природно, вони не зможуть», – каже старший аналітик Dragon Capital Анастасія Туюкова.

Особливо примарними успіхи державних російських банків виглядають після заяви заступниці голови НБУ Катерини Рожкової, що п’ятірка російських банків має два можливі шляхи: або знайти нового власника, або скорочувати обсяги присутності в Україні. «Банки працюють в режимі обмежень по активних і пасивних операціях [не можуть нарощувати кредитні і депозитні портфелі], в них працюють куратори», – повідомила вона.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За словами Вайсмана, банк не потерпає від обмежень регулятора, бо і так немає планів щодо розширення кредитного чи депозитного портфелів, оскільки глобальна стратегія розвитку банку не передбачає збільшення об'ємів бізнесу в Україні.

«З приводу наших планів в Україні стратегія у нас проста – працювати з проблемними активами і здійснювати максимально ефективно нашу діяльність. Ми оптимізуємо всі напрямки наших витрат, в тому числі мережу, а також фокусуємося на розвитку каналів дистанційного обслуговування наших клієнтів», – каже очільник ВТБ банку.

Докапіталізовані на проміжному етапі й держросбанки. Минулого року РФ, за підрахунками Туюкової, направила $1,4 млрд у свої установи. Проте докапіталізація, за її словами, відбулася переважно за рахунок конвертації раніше залучених позик у материнських структурах.

«Ситуація там така, що без материнської допомоги вони б давно були у Фонді гарантування, але завдяки докапіталізації ми змогли уникнути навантаження на державний бюджет. Це позитив для України», – каже аналітик банківського сектору групи ICU Михайло Демків.

Але надалі, враховуючи санкції, вливати капітал у свої банки Росія не зможе, а отже російські банки в Україні не зможуть нарощувати активи. Тож найближчим часом, за словами Демківа, ці банки будуть ще швидше стискати свої баланси, щоб відповідати нормативам, бо продатися для них досить проблематично.

Найскладніше буде знайти покупця на Сбербанк – він занадто великий, а в тій економічній ситуації, в якій перебуває Україна, знайти інвестора, який би мав такі глобальні плани, досить складно. Те саме стосується ВТБ і Промінвестбанку, особливо враховуючи рівень проблемної заборгованості, які мають усі ці установи.

«Банки з різними, і дрібними і крупними, позичальниками судяться, намагаються стягнути гроші. Для потенційного покупця цих банків це все одно що придбати квиток на війну, точніше на декілька», – упевнений Демків. Продати малі банки – ВіЕс та БМ – буде простіше.

НВ Бізнес,
Показати ще новини
Радіо НВ
X