Коли до вас приходять озброєні люди, їх складно ігнорувати. Представник Ахметова розповів про свою участь у кремлівських перемовинах щодо Донбасу

1 квітня 2016, 18:13
НВ вдалося поспілкуватися зі співробітником ДТЕК, якого німецьке видання Bild назвало учасником створеної Кремлем таємної групи, що вирішує долю Донбасу

У протоколі Міжвідомчої комісії з надання гуманітарної підтримки постраждалим територіям південно-східних районів Донецької та Луганської областей України, датованому 23 жовтня 2015 року, йдеться про те, чого вже давно побоювалися спостерігачі: Кремль керує всіма справами "сепаратистських територій" на Сході України.

Відео дня

Серед іншого видання написало, що в переговорах брав участь Андрій Смирнов, який тоді був директором з вугілля компанії ДТЕК Ріната Ахметова.

НВ додзвонилася до Смирнова через два дні після публікації статті. Знайшли ми його в Росії, де він зараз працює на ДТЕК. Смирнов розповів про скандальну нараду, поставки вугілля з ДНР і ЛНР в Україну та про окупований Донбас.

– Давайте почнемо з того, хто ви. Ви були директором з вугілля ДТЕК. Хто ви зараз?

– Трохи менше року тому я перестав повноцінно займатися всім вугільним блоком ДТЕК і займаюся роботою російських активів. З вересня минулого року мене було відправлено до Ростовської області. Власне кажучи, тут і зараз перебуваю.

– Раніше ДТЕК заявив, що ви є радником глави російського їх активу. Ви все ще є співробітником ДТЕК?

– Так, звичайно. Шахтою «Обухівська» ДТЕК володіє, але це російська шахта. Тобто я співробітник російського підприємства українського енергетичного холдингу ДПЕК. Досить однозначно?

– Що входить у ваші обов'язки?

– Я майже 30 років працюю у вугільній галузі, в різних підприємствах. Цей досвід дозволяє мені адекватно оцінювати технічний стан підприємств та виробничих процесів. Я оцінюю роботу підприємства в межах всього промислового ланцюжка та галузі. Зараз мої завдання більшою мірою пов'язані з координацією роботи підприємства. З початком військових дій на Сході України пріоритети роботи ШУ Обухівська істотно змінилися. Значення цього шахтоуправління у вугільному блоці ДТЕК змінилося, ринкові ціни на вугілля сильно впали. Моє завдання нормалізувати роботу підприємства в нових умовах.

– Але з України ваші дії курирує ДТЕК?

– Ну, якщо шахтоуправління входить в ДТЕК, то дивно припускати, що воно не управляється централізовано. ШУ отримує цілі і завдання від корпоративного центру ДТЕК Енерго. Або від керівників дирекції з вугілля, або від генерального директора ДТЕК Енерго.

– Тобто ви були директором бізнес блоку, а тепер радник. Це пониження, чи не так?

– Це – заслужений відпочинок. Не дай вам Бог працювати стільки, скільки працював у своєму житті я.

– Bild написав, що існує якийсь тіньовий уряд терористичних організацій ДНР і «ЛНР», який складається з числа російських офіційних осіб? Чи мало місце засідання робочої групи?

– У мене немає відповіді на питання про тіньові уряди. Я в нього точно не входжу. Мене було викликано на комісію. На засіданні всієї комісії не був присутній, оскільки її членом я не є. Мене було запрошено в певний час у загальному хвилин на 15. Мене попросили висловити свою експертну думку з питань відновлення ліній електропередач функціонування залізниці та можливості вивозу вугілля в Україну, роботи вугільних підприємств а цих територіях.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Хто був присутній на засіданні? Чи були там представники інших українських компаній?

– Я далеко не всіх учасників знаю особисто. Подібні засідання це завжди велике збіг народу.

– Вас постійно запрошували на такі робочі групи?

– Ні. Повторюся, я не член цієї комісії. Бізнес, як я розумію, викликають з метою отримання окремих експертних оцінок.

– Кажуть, вам відведена роль переговірника і емісара Ріната Ахметова...

– Як кажуть – хоч горщиком назвіть, тільки до печі не ставте. Чутки про мою роль дещо перебільшені. Хоча я хотів би мати можливість вплинути на процес стабілізації ситуації на Донбасі. Я вважаю такі думки виникли через те, що я їздив на підприємства ДТЕК на непідконтрольній Україні території поки йшли бойові дії, займався відновленням роботи підприємств, зустрічався з трудовими колективами, яким потрібна була інформація про те, що буде з підприємством.

– Тобто Ви спілкувалися з представниками терористичних організацій ДНР-ЛНР?

– Коли до вас приходять озброєні люди, їх складно ігнорувати і не важливо хто вони, яких політичних переконань або віросповідання. Важливо, що в руках у них автомат. Мені здається, ви перебуваєте в якихось ілюзіях, тільки без образ. Коли ви керівник величезного виробництва і відповідаєте за тисячі людей, їхню безпеку, їхні зарплати, за виробничий процес, який фізично не можна зупинити, бо шахти, наприклад, при зупинці роботи та подачі електроенергії буде затоплено. Тоді ви повинні собі визначити пріоритет. Що важливіше – грати в політичні ігри або рятувати людей, забезпечувати їхнє життя та роботу. Мій вибір – зробити все, щоб люди мали зарплати, могли годувати сім'ї та не брали до рук зброю. Сподіваюся, цю відповідь ви дасте без купюр, як зазвичай роблять ЗМІ.

– Вас останнім часом часто бачили у Донецьку. Що ви там робили?

– Без коментарів.

– Кажуть про існування певних домовленостей між Ахметовим і представниками терористичних організацій ДНР і ЛНР? У чому суть цих домовленостей?

– Наскільки я знаю ніяких домовленостей не існує.

– На яких умовах ви домовляєтеся з сепаратистами та бойовиками про вивезення вугілля?

– Ви, як я розумію хочете знайти якісь сенсації? Тут я вас розчарую. Є постанова Кабміну за номером 263. В її межах діють всі підприємства, що працюють на неконтрольованій території. У всіх є розуміння, що зупинка роботи підприємств – це гуманітарна катастрофа в регіоні. Які вже тут домовленості потрібні? Взагалі, ДТЕК видобуває майже дві третини вугілля в країні. З них половина – на не контрольованій Україною території. У вас цієї зими тепло та світло були в квартирі? Були. Це завдяки тому, що десь на Донбасі, який деякі не люблять, люди своєю працею це вугілля видобули, доставили до електростанцій, щоб ви в результаті ввімкнули електроплитку та нагодували своїх дітей гарячою їжею. Вугілля їде й підприємства працюють, платять податки до бюджету України – ось про це важливо говорити. Не думаю, що для держави буде краще отримати 30 тисяч безробітних, які стануть на біржу праці й бюджет України буде їх утримувати. Я закликаю вас дивитися на ситуацію трохи ширше, ніж політичний контекст. Політичні пріоритети змінюються, але ось що точно не повинно змінюватися, так це гуманістичні цінності суспільства, де людське життя – понад усе.

– Вам взагалі не здається, що ви ведете протизаконну діяльність?

– Ні я, ні компанія в якій я працюю законів жодної країни не порушуємо. Це наш базовий принцип.

Показати ще новини
Радіо НВ
X