Китайська загроза. Українські аграрії можуть втратити частину прибутку

31 березня 2016, 19:09
У Китаї планують відмовитися від держпрограми щодо накопичення запасів кукурудзи. Це знизить світові ціни і змусить шукати нові ринки

Китай прагне скоротити розрив між внутрішніми та міжнародними цінами на кукурудзу, повідомляє інформагентство Reuters. Внутрішня ціна на кукурудзу у країні на 30-50% вище світових цін, що викликало у 2015 році рекордний обсяг імпорту цієї культури.

Відео дня

Щоб підтримати внутрішнього виробника Державна зернова адміністрація Китаю буде субсидувати їх і стимулювати комерційні організації купувати зерно у них за ринковими цінами.

Також наголошується, що зараз у резервах Китаю знаходиться 250 млн т кукурудзи, що перевищує річне споживання країни. При цьому погіршується якість зерна, що зберігається . Китайський аналітик Лі Цян із консалтингової компанії Shanghai JC Intelligence каже, що уряд вже у наступному місяці може почати продажі понад 40 млн т кукурудзи з резервів.

Директор інформаційно-аналітичної компанії ПроАгро Микола Верницький пояснює, що імпорт у Китай здійснюється тільки за урядовими квотами. У країні є кілька великих компаній, переважно державних, які отримують досить великі квоти у кілька мільйонів тонн. При цьому, для того, щоб ввезти кукурудзу за квотою, компанія повинна викупити аналогічний обсяг культури на внутрішньому ринку.

Експерт каже, що з одного боку, це гальмувало імпорт кукурудзи, так як компаніям доводилося купувати її всередині країни за високими цінами, а потім усереднювати ціну, з іншого – це стимулювало внутрішнє споживання китайської кукурудзи. Але місцеві виробники диктували свої умови і закупівельні ціни. У кінцевому підсумку це призвело до появи великих запасів, через що внутрішня ціна стала досить високою.

"При відмові від держпрограми, виробники змушені будуть знижувати ціни для того, щоб у них цю кукурудзу купили. Їм доведеться пропонувати ринкову ціну. Відповідно, відбудеться активізація внутрішньої торгівлі кукурудзою і потреба в імпорті знизиться", – говорить Верницький.

У свій час Україна встигла скористатися держпрограмою Китаю і постачала свою продукцію на цей ринок, стверджує партнер KPMG в Україні керівник практики агробізнесу Олександр Гаврилюк. Крім того, виграш був коли Україна активно займалася виробництвом кукурудзи у ті часи, коли ціни були високими.

Відмова Китаю від накопичення запасів стане негативним ефектом для України з точки зору ціни, так як у структурі експорту зернових кукурудза займає лідируючі позиції, зазначає аналітик ІК Eavex Capital Іван Дзвінка. Також Україна входить у трійку найбільших експортерів у Китай. Таким чином можуть скоротитися обсяги експорту. Тобто удар може бути подвійним.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Гаврилюк додає, що рішення Китаю призведе до ще більшого падіння цін на кукурудзу, поступового зменшення популярності цієї культури на українських полях і заміщення більш вигідними культурами, наприклад, соняшником, соєю та пшеницею.

У свою чергу, говорить Верницький, українська кукурудза дешева і конкурентоспроможна порівняно з іншими країнами. Це може збільшити обсяги зовнішніх поставок на інші ринки. У той же час, прибуток може знизитися на тлі падіння світових цін.

Також не варто виключати, що такими чутками Китай хоче впливати на світові ціни на кукурудзу, щоб знизити закупівельні ціни для свого імпорту, додає Дзвінка. Тобто це може бути один із сценаріїв Китаю утримати світову ціну на низькому рівні.

Показати ще новини
Радіо NV
X