Кінець енергохаосу. Як зміниться ринок електроенергії - Перша Шпальта

15 грудня 2017, 13:30
Національна комісія, що регулює енергетику і ринок комунальних послуг, – це дуже важливий орган, від рішень якого залежать ставки тарифів на електроенергію і газ і правила функціонування цього ринку

У листопаді – грудні діяльність цієї комісії була заблокована через те, що один з її членів захворів, а термін повноважень інших закінчився. Пізніше президент і зовсім підписав відставку одного з членів регулятора, що зробило в принципі неможливим кворум в комісії. І прийняття важливих для регулювання ринку рішень на законних підставах.

Відео дня

Рада оптового ринку і ДП Енергоринок, через це передбачають складнощі. Тому що наш ринок чітко регламентований алгоритмами регулятора, тарифами, оптовою ринковою ціною. Крім того, значні кредитні ресурси залучені на закупівлю, на авансування палива.

"Загрози – це незалучення фінансового ресурсу і повернення того ресурсу, який був раніше наданий. Мало того, всі проекти, які не встиг затвердити регулятор, призведуть до того, що будуть складнощі з закриттям певного періоду купівлі-продажу електричної енергії", - визнає Юрій Гнатюк, директор державного підприємства Енергоринок. Його побоювання не перебільшення, адже Енергоринок – це структура, яка в принципі регулює всі перетоки енергії і грошей на ринку електроенергії країни.

Очевидно, що проблема, про яку сказав Гнатюк, досить серйозна. Але, чи можна її принципово вирішити, знизивши вплив НКРЕКП на всі процеси на українському ринку електроенергії?

Тобто лібералізувавши цей ринок. Тим більше що підстави для цього дає прийнятий на початку року закон Про ринок електроенергії. "На наше підприємство покладені функції, які пов’язані з діяльністю поточної моделі ринку. Це до 1 липня 2019 року. І створення двох нових операторів. Це оператор ринку на добу наперед", - говорить Гнатюк.

Для розуміння процесу, Енергоринок тісно співпрацював з норвезьким оператором ринку. Там цю функцію виконує біржа. Як бачимо Енергоринок розглядає можливість використовувати норвезький алгоритм функціонування ринку.

А як власне влаштований норвезький ринок електроенергії? У Норвегії ринок дерегулюваний і лібералізований. Він був створений в результаті реформи. "Тепер виробники в нашій країні, безпосередньо продають електроенергію споживачам на торгових майданчиках. Це все схоже на звичайний ринок де ви купуєте скажімо овочі або м'ясо. Кожен день на аукціоні о 12 годині встановлюється ціна на електроенергію на наступні 24 години", - ділиться Арне Якобсон, голова правління AICE Hydro AS. Його компанія вважається одним з найбільших виробники гідроенергії в Норвегії.

На його думку, Україні потрібно знищити корупцію, спростити процес ліцензування, забезпечити стабільність. А політикам заборонити лізти в енергетику. "Це не той сектор, де правила треба змінювати кожні два роки", - каже Якобсон. Та поки що в Україні залишається занадто складний, бюрократичний процес отримання ліцензій для створення потужностей з виробництва енергії.

Україні доведеться платити світову ціну за електрику. "Думаю, час субсидій і схем вже в минулому. Це добре, тому що це означає менше корупції в енергосекторі, ніж було раніше. Але, крім ринкової ціни, вам потрібно ще провести демонополізацію ринку і повністю відкрити його для всіх, хто бажає", - вважає Пітер О'Брайан, голова Eurocape New Energy Ukraine.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Сербія, наприклад, як тільки зробила це, відразу змогла отримати всього за рік півмільярда доларів інвестицій в енергетику. Якщо Україна створить вільний ринок електроенергії, закріпить на ньому правила гри на роки і прибере бюрократію при вході в галузь, наша компанія та компанії на кшталт нашої, будуть із задоволенням інвестувати в український ринок, зауважує Тер'є Пілског, виконавчий віце-президент Scateс Solar.

Крiм того, у спеціальному репортажi Першої Шпальти дивіться про те, чого чекати від запланованої на наступний рік приватизації.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера і ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо НВ
X