Хто та на яких умовах дає гроші Україні

24 жовтня 2018, 22:05

Тренд на падіння інвестицій в Україну цього року буде зломлено. Принаймні, гроші вже почали "заходити" в країну.

У період - з січня по червень, в Україну надійшов $1,3 мільярда інвестицій. Минулого року, за цей самий період, було отримано $985 мільйонів.

Утім, все це дрібниці. Якщо порівняти, наприклад, з 2008 роком, тоді Україна отримала $7,9 мільярда інвестицій.

Відео дня

Чого інвестори чекають від України, і на яких умовах готові дати гроші? Про це йдеться у випуску економічного щотижневика Перша Шпальта.

Світова економіка на стадії активного розвитку. Про це з оптимізмом говорять інвестори. Та виказують інтерес до України в цій ситуації. Щоправда, поки теоретичний.

За словами виконавчого директора General Atlantic Біла Форда, зараз ми спостерігаємо найпотужніше економІчне зростання на міжнародному рІвні за останнє десятиріччя. "У нас ще не було періоду, коли б усі провідні світові економіки зростали одночасно. Тому, перспективи дуже втішні. з інвестиціями проблем немає. їх багато. Гроші самі шукають ринки, куди можна прийти", – зазначає він.

Енді Гундер, президент Американської торговельної палати, каже, що 83% членів його асоціації бачать, що бізнес цього року зростає в Україні. "Це дуже позитивні знаки. Ми бачимо, що зацікавлення значно зросло", – підкреслює він.

Обсяг інвестицій вкрай важливий для економічного зростання і добробуту країни - відзначають учасники ринку.

"Основним рушієм усіх країн – Польщі, Чехії, Угорщини, Словаччини, Прибалтики – є те, що в Україні ВВП на душу населення менше $3 тисяч, а в цих країнах – $20 тисяч", – зазначає Томаш Фіала, генеральний директор Dragon Capital. Тобто різниця у 7 разів. Головна причина відставання України – це відсутність прямих іноземних інвестицій, пояснює Фіала. Він нагадує, що Україна за роки своєї незалежності накопичила лише $40 мільярдів інвестицій.

А для економіки такої країни, як Україна, необхідно мати мінімум $5 мільярдів прямих іноземних інвестицій на рік. В той же час в такі країни, як Польща, надходить по $10 мільярдів. "Тому нам необхідно збільшувати прямі іноземні інвестиції, як мінімум, втричі", – резюмує глава Dragon Capital.

Що саме перешкоджає інвестиційному буму в країні та в які галузі варто вкладати гроші? Як зазначає Олена Кошарна, засновник та головний виконавчий директор інвесткомпанії Horizon Capital – яка інвестувала в Україну понад $600 млн – питання конфлікту на Сході має дуже велике значення. Друге – це рівень корупції, який в Україні є високим. Разом з тим, новини про досягнення домовленостей з МВФ та кредити від інших міжнародних інституцій важливі для макроекономічної стабільності. "Це базові вимоги, це те, чого потребує інвестор", – підкреслює Кошарна.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Разом з тим вона звертає увагу, що є різні інвестори. "І може частина інвесторів сьогодні не зацікавлена інвестувати. Але є інші інвестори. Саме зараз є дуже багато різних можливостей, дуже цікавих секторів. Наприклад, ІТ-сектор. 10 років тому ніхто навіть не говорив про те, що є у нас ІТ-сектор. А зараз це №3. Після металургії, після агробізнесу. Це дуже велика зміна", – зазначає керівниця Horizon Capital.

Важливо також розуміти настрої інвесторів, зі свого боку додає Тимофій Милованов, почесний президент Київської школи економіки. "Більшість, приблизно дві третини інвесторів, за деякими опитуваннями, чекатимуть на результати виборів. Це важливо. Бо якщо не зрозуміло, як поводитиметься наступний президент чи наступний парламент, то важко зрозуміти, наскільки будуть захищені їхні інвестиції", – каже він.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії, зазначає, що одне з останніх опитувань іноземних інвесторів, яке провели Dragon Capital і Європейська бізнес-асоціація, показали, що така перешкода для інвестицій, як фінансові ризики, ризики фінансової нестабільності, вийшли на третє місце після корупції та недовіри до судової системи.

"В Україні проблема номер один - корумповані суди, яким довіряє лише 1% населення. Довіра до українських судів знаходиться на тому ж рівні, як і довіра до російських засобів масової інформації. Це стосується й правоохоронних органів. Поки у нас не буде віри у справедливість, у справедливу роботу цих двох органів (судів та правоохоронних органів), доти ми не можемо сподіватися на надходження інвестицій, – зазначає Фіала. – До нас приходитимуть H&M, IKEA тощо, ми можемо цим піаритися, але це пусте. Нам треба продукувати тут, в Україні. А виробляти щось саме тут, ми можемо лише за рахунок інвестицій".

Тож слабкий захист приватної власності, відсутність верховенства права, політична та макроекономічна нестабільність, держава-агресор біля кордонів – ось причини, чому Україна, хоч і маючи невелике збільшення інвестицій, все ж не отримує гроші в необхідному обсязі. Якщо вирішити ці проблеми – є шанс на збільшення фінансування та довіру інвесторів.

Крім того, у програмі Ернандо де Сото – всесвітньо відомий перуанський економіст, лауреат премії Адама Сміта і Мілтона Фрідмена за внесок у розвиток ринкової економіки та свободи людства – дає пораду, як Україні вирішувати проблему надвеликого тіньового ринку.. Дивіться також на Першій Шпальті репортаж про те, чи чекати українському АПК найближчим часом наймасштабнішогозростання виробництва та інвестицій.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X