Капітуляція російських банків та наступ на голову ДФС України – огляд ключових ділових новин в Україні

20 травня 2016, 21:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Поточний тиждень приніс хвилю ‘‘зрадо-переможних’’ новин для українського ділового середовища: МВФ готові виділити Україні кредит, поповнивши резерви НБУ, а Кабмін - на реформу митниці. Не менш драматичні події підготували й банкіри до свого професійного свята


Кабмін та місія МВФ домовилися щодо відновлення програми фінансової допомоги Україні. Після від’їзду представників Фонду, міністр фінансів Олександр Данилюк поспішив заявити, що позитивне рішення щодо наступного траншу у розмірі $1,7 млрд можна очікувати вже до кінця червня, найпізніше – на початку липня.

Відео дня

Оптимізм наших перемовників зрозумілий, оскільки українській стороні було що показати: зведений бюджет країни в першому кварталі 2016 року виконано з профіцитом, інфляція в річному вираженні становить 10%, курс національної валюти на шляху поступової стабілізації, вже оголошено про початок процесу приватизації Центренерго та ОПЗ.

Водночас, офіційний представник Фонду Джеррі Райс вже встиг заявити, що розглядатиметься питання траншу не раніше липня, і лише у тому випадку, якщо Україна протягом травня-червня виконає взяті на себе зобов’язання, які переважно лежать у законодавчій сфері. Представники МВФ чітко пояснили, що не мають наміру вірити українцям наперед і очікують подальшої фіскальної та фінансової стабільності, приватизації держпідприємств, судової та пенсійної реформ.

Між тим, Верховна Рада вже встигла провалити законопроект щодо запровадження системи автоматизованого арешту коштів. Проект, необхідний для продовження співпраці з МВФ, відправили на доопрацювання. В цілому депутати мають прийняти ще два десятки таких законопроектів.

‘‘З-за бугрів’’ вже теж є реакція: міністр фінансів РФ Антон Силуанов заявив, що українська влада може не розраховувати на кредит від МВФ, якщо продовжать ігнорувати борг перед Росією. Росіяни, як члени МВФ блокуватимуть позитивні рішення. Він також повідомив, що РФ припинила судовий процес по відношенню до України і намагається відновити переговори щодо боргу із новим українським урядом.


Російські державні банки шукають можливість піти із України. Заяви представників російських держбанків, про подальший розвиток своїх дочірніх структур на території України, змінилися на протилежні.

Спершу група ВТБ вирішила, що за умови кризи варто переорієнтуватися на роботу в Росії, скоротивши своє представництво за кордоном. За словами голови ВТБ Андрія Костіна, в Україні група несе істотні втрати, і не бачить можливості розвивати чи хоча б зберігати бізнес. ‘‘Якби у нас була можливість, ми б продали цей бізнес’’, – заявив він.

Потім стало відомо, що займаються пошуком виходу з українського ринку також в Сбербанку Росії і Внєшекономбанку, які володіють в Україні Сбербанком та Промінвестбанком, відповідно. І хоча офіційно в установах відмовляються підтвердити дані чутки, ‘‘секретна’’ інформація вже просочилася у ЗМІ як в Україні, так і в Росії.

Можна було б говорити про скептичні ділові настрої росіян по відношенню до перспектив українського фінансового сектору, проте капітуляція відбувається на тлі відновлення економіки України та нарощуванні бізнесу іншого великого російського банку Альфа-Банк, який не є державним. До того ж, самі материнські держбанки в Росії наразі потерпають від фінансових проблем, міжнародних санкцій, а також готуються до приватизації значної частки акцій. Та й бути бізнесом з російським капіталом в Україні зараз вкрай дискомфортно, визнають самі росіяни.

В День банкіра український банкір Олександр Адарич покинув банківський сектор. До сьогодні він володів 99% акцій Фідобанка та 50% Євробанка. В один день він офіційно позбувся обох своїх активів, які ще нещодавно планував об’єднати.

Фідобанк спіткала сумна доля – Національний банк відніс його до неплатоспроможних. Ще до минулої п’ятниці у банка не спостерігалися проблеми із ліквідністю, проте раптово підприємства, які обслуговувалися в банку та інші банки почали виводи свої кошти. За 12-13 травня вивели ₴200 млн. Вже у понеділок, 16 травня, у клієнтів-фізичних осіб почалися проблеми зі зняттям готівки з карт. На сьогодні сума невиконаних Фідобанком операцій клієнтів вже перевищила ₴500 млн, що становило 9% від його зобов’язань.

Як пояснювали вчора, 19 травня, ситуацію у Фідобанку, у понеділок виник невеличкий розрив ліквідності через дії окремих клієнтів. Та через розігріту паніку відтік коштів набрав колосального масштабу, яку банк планував врегулювати найближчим часом. Проте відомо, що 17 травня Адарич повідомив у НБУ, що відмовляється від програми докапіталізації банку. Заявок в НБУ на отримання стабілізаційного кредиту фінустанова також не подавала. Тож робимо висновок, що банк рятувати не збиралися.

Одночасно НБУ погодив продаж Адаричом акцій Євробанку. Свою частку він продав брату президента Казахстана Болату Назарбаєву. Друга половина пакету акцій банку лишається у володінні Вадима Пушкарьова, екс-голови правління ВТБ банку.

На правах анонімності банкіри розповідають, що Фідобанк мав проблеми із кредитним портфелем і акціонер просто відмовився його рятувати своїм коштом, а інвестора знайти не зміг. Підозрюють банкіри й те, що вся операція була сплановано: начебто кошти із Фідобанку просто перевели у Євробанк. Проте в НБУ цю інформацію спростовують, заявляючи, що виведення активів на пов’язані із акціонером установи не здійснювалось.


Національне антикорупційне бюро України спробує повернути кошти, які недобросовісні банкіри вивели зі збанкрутілих банків в офшори. Як повідомив директор НАБУ Артем Ситник, Бюро наразі розслідує справу виведення ₴10 млрд. Частково в цю суму увійшли кошти, які банки отримали в якості рефінансування від Національного банку.

Такі справи, за словами Ситника вимагають значних ресурсів, тривалого розслідування, а також залучення іноземних партнерів. Тож чекати, що вже завтра справи опиняться в суді не варто.

Більш детальну інформацію про кількість банків та їх акціонерів, чи органи і з яким співпрацює Бюро, ні в НАБУ, ні в Центрі протидії корупції, який, за словами керівника ЦПК Віталія Шабуніна, є ‘‘співорганізатором заяви’’, розголошувати не готові, щоб не нашкодити слідству.

Проте, якщо НАБУ не будуть "ставити палки в колеса" і саме Бюро кине достатньо ресурсів на пошуки коштів в офшорах, то вже за кілька місяців Ситнику буде чим похвалитися.

Наступ на голову Державної фіскальної служби Романа Насірова пішов по всіх фронтах, проте дотиснути його звільнення поки не вдалося. Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики не спромігся проголосувати за пропозицію Кабінету міністрів звільнити Насірова та його заступника голови податкової міліції Сергія Білана. Обох уряд звинувачує у порушенні присяги державного службовця та у несумлінному виконанні обов’язків.

Паралельно прем'єр-міністр Володимир Гройсман під час робочої поїздки до Одеси зняв з підопічної губернатора Одеської області Міхеїла Саакашвілі, голови одеської митниці Юлії Марушевської три догани, які на неї ‘‘повісив’’ Насіров. А потім Гройсман ще й публічно подякував їй за сумлінну працю.

Також прем’єр дав поштовх розмороженню будівництва терміналу Відкритий митний простір, яке блокувалося ДФС. А саме керівництво ДФС в черговий раз закликали скоротити штат працівників.

Одночасно із цим, Міністерство фінансів оголосило про всеукраїнський запуск із 1 серпня єдиної електронної системи обміну даними Єдине вікно. Система дозволяє різним службам контролю та митним пунктам в автоматичному режимі обмінюватися інформацією про вантаж, який проходить через кордон України, що має спростити митні процедури та усунути можливості для корупції на митниці.

Керівництво ДФС, як заявляла раніше Марушевська, неодноразово ‘‘натравлювала’’ на Одеську митницю СБУ, та намагалося визначити запровадження нових технологій в роботі митниці як "незаконне". Чим гальмувало реформу системи.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X