Кам'яні джунглі: куди рухається ринок житла

25 жовтня 2017, 21:35
За перше півріччя в Україні було побудовано житла на 25% більше, ніж минулого року, а зростання введеного в експлуатацію житла взагалі склало 56%

Будівельну галузь вже називають локомотивом української економіки. Саме вона вплинула на її зростання у першому півріччі. Втім, не всі бачать достатньо приводів для радощів.

Відео дня

То що ж насправді відбувається на ринку житлової нерухомості, НВ Бізнес запитав галузевих експертів.

Андрій Гусельников, віце-президент Ліги експертів України

На сьогодні з 200 побудованих квартир у кращому випадку продається 20. Зараз ми спостерігаємо велику кількість введеного в експлуатацію житла та відсутність або дуже слабке бажання купувати це житло у населення, яке просто не має на це коштів. Тому що загальна платоспроможність населення стала набагато гіршою, ніж це було 3 роки, набагато гіршою, ніж це було в 2007 році. Тому наведу цифри. У 2007 році кількість угод купівлі-продажу було 760 тисяч. А за останній рік їх рівно в два рази менше. Це призвело вже до того, що ми спостерігали минулі 9 місяців, десь на 7% знизилася вартість квадратного метра.

На мій погляд, сьогоднішній бурхливий ріст будівництва більше схожий на мильну бульбашку. Цей будівельний бум пов'язаний із тим, що останні три роки певний прошарок людей, який більше відноситься до чиновників, мішками ніс гроші до компаній-забудовників. Можна подивитися декларації чиновників, які мають по 20 квартир і не соромляться це декларувати. Вони не зроблять, безумовно, погоду на ринку житла, але вони впливають на ситуацію. Тобто забудовники будують. А як вони це будуть продавати? Хтозна. Тому що зайшовши в проект і вийшовши з нього - це як мінімум три роки.

Олексій Говорун, заступник генерального директора компанії ТММ

Те, що відбувається на столичному ринку, я б назвав це простими словами - перевищення рівня пропозиції над рівнем попиту. За коефіцієнтів 1:5 або 1:10 - це називається кризою перевиробництва. І нічого страшного в цьому немає. Коли ви приходите в якийсь магазин і бачите велику кількість товарів одного і того ж типу, ви як покупець можете щось вибрати: дорожче, краще, більше. Як правило, в таких ситуаціях підсумком буде те, що ті девелопери, які розвивають свої проекти, не сильно заглиблюючись у поточні споживчі настрої, будують однакове, дешеве, малогабаритне житло, з часом у них купувати стануть гірше.

Ті девелопери, які розвивають свої проекти прискіпливо, завжди будуть на висоті, такі проекти завжди будуть користуватися популярністю і високим попитом. Тобто попит перерозподілиться на ті об'єкти, які за сукупністю своїх характеристик будуть більш цікавими для покупця. З іншого боку, якщо подивитися на якість українського житла, можна прийти до невтішних висновків про його роки побудови, зношеність, комунікації, незручності у дворі і так далі. Житловий фонд потрібно міняти. І ми навіть ще не вийшли на ті темпи, щоб змінити той житловий фонд, який не просто морально застарів і з роками занепав, а який дійсно знаходиться в жалюгідному аварійному стані.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Володимир Тимочко, керівний директор з прямих інвестицій інвесткомпанії Dragon Capital

Це досить візуальний ефект. Оскільки пересічні мешканці бачать будівництво житлових будинків. А насправді, попри на статистику, можна зробити висновок, що відновлюється будівництво в першу чергу в інфраструктурних галузях і в нежитлових секторах. Я розумію, чому деякі експерти називають цю динаміку мильною бульбашкою. Але все-таки з цим не згоден. Оскільки в абсолютному значенні обсяги нового будівництва в Україні знаходяться на дуже низькому рівні. І те зростання, яке зараз відбувається, я б скоріше назвав відскоком від дна.

В Україні є потенціал на довготривале зростання подібними темпами, як зараз. Дійсно є особливість українського ринку в тому, що багато інвесторів будують житлові будинки шляхом доходів від продажів квартир у ще не побудованих будинках, тобто коштом грошей населення - це не єдиний спосіб створювати щось нове в нинішніх умовах. Але все одно обсяг будівництва в абсолютному значені досить низький.

Показати ще новини
Радіо NV
X