Кадри на мільйон. Які навички та здібності впливають на рівень зарплатні

27 жовтня 2018, 09:10

Роботодавці почали приділяти все більше уваги так званим soft skills – навичкам і особистим якостям своїх співробітників. Ці "м’які навички" не мають прямого відношення до професії, але допомагають у роботі із клієнтами, колегами та керівництвом.

ІТ, Інтернет, нові технології... Все це стрімко змінює світ бізнесу. В таких умовах підприємцям, топ-менджерам і працівникам компаній доводиться робити ставку на м’які навички або софт скіллз. Точніше, на комплекс неспеціалізованих, але важливих для кар’єри навичок, які сьогодні надзвичайно популярні.

Відео дня

Це такі навички, як, наприклад, відповідальність, комунікативність, дисциплінованість, здатність працювати у команді, вміння керувати своїм часом, наявність емоційного інтелекту, лідерських рис і критичного мислення.

Чому великі корпорації шукають людей саме з такими здібностями? І як це впливає на кар’єру та рівень зарплатні? Про це йдеться у випуску економічного щотижневика Перша Шпальта.

"Soft skills, їх зараз ще почали називати real skills, – це ті навички, власне, які напряму не стосуються професійної діяльності, а більше стосуються особливостей характеру, певного психотипу", – пояснює Катерина Криворученко керівник експертно-аналітичного центру кадрового порталу HeadHunter Україна.

В тій чи іншій мірі софт скіллз потрібні в будь-якій професії, зазначає Ксенія Прожогіна, директор департаменту управління персоналом та комунікацій агрохолдингу МХП. "Зовсім не важливо, ким ти працюєш. Одних професійних знань недостатньо. Ти в будь-якому випадку повинен з кимось комунікувати, у тебе повинен бути розвинений навик самонавчання, самоосвіти. Адже все розвивається, світ не стоїть на місці. Тому мені складно уявити професію, в якій взагалі не потрібні софт скіллз", – розмірковує вона.

Серед найважливіших навичок – комунікабельність, креативність, вміння навчатися та ділитися досвідом, критичне мислення, вміння спілкуватись, здатність працювати в команді, стресостійкість.

Особливої актуальності м'які навички набувають з огляду на автоматизаціїю процесів, впровадження штучного інтелекту. Вже в найближчій перспективі нестандартне бачення та емоційний інтелект стануть конкурентними перевагами людини перед роботами.

На сьогодні мова йде, безперечно, про креативність, каже Криворученко. До того ж абсолютно в різних контекстах – це не означає, що йдеться виключно про художників або маркетологів. "Тобто креативність як взагалі підхід до вирішення будь-якої бізнесової задачі або виробничої задачі. Якщо дивитись на перспективу, це стосується в принципі трендів міжнародного ринку праці, трендів майбутнього. Про це говорять на міжнародних форумах, у Давосі тощо. Так само це є і в Україні", – зазначає вона.

Роботодавці можуть перевіряти рівень таких навичок у співробітників. Для цього є різні методи та спеціально розроблені тестування, розповідає Сергій Гвоздьов, тьютор Единбурзької бізнес-школи, керуючий партнер компанії "Необхідно та достатньо".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У деяких компаній вимоги наявності софт скіллз навіть є обов'язковими. "Ми це прописуємо, в першу чергу, у вимогах до позиції, коли ми виходимо на ринок з вакансією. Крім того, ми це прописуємо в посадовій інструкції. Також це прописано в корпоративних компетенціях. І під час щорічної оцінки також ми людей оцінюємо за рівнем володіння тим чи іншим навиком", – розповідає Ксенія Прожогіна з МХП. При цьому вона підкреслює – чим вища позиція, тим більша кількість софт скіллз потрібна співробітнику.

Зазвичай такі навички є вродженими. Проте навчитися цього все ж можливо. Є спеціальні курси, тренінги, каже Гвоздьов. Євгенія Лугановська, менеджер IT-комітету Європейської Бізнес Асоціації, розповідає, що компанії-члени об’єднання проводять тренінги для ІТ-спеціалістів по різниці в культурі різних країн. "Специфіка роботи з іспанцями чи з норвежцями, вона абсолютно різна. А різні країни – це різний менталітет, це інші софт скіллс. І нам, працюючи з цими командами, потрібно розуміти специфіку цих спеціалістів", – пояснює вона.

Зрештою, самі компанії зацікавлені підвищувати рівень таких навичок своїх співробітників. Адже результати прямо впливають на прибутки бізнесу.

Так, Ігор Смілянський, генеральний директор Укрпошти, після призначення в компанію, розпорядився провести навчання більше 35 тисяч працівників, для того, щоб навчити, "як розмовляти з клієнтом". "Коли ми почали, 40% працівників не вітались, 42% не прощались. На сьогодні на 15% більше працівників стали вітатися. При цьому на 50% більше стали запропонувати крос-продажі, додаткові послуги. Тобто це конкретні фінансові показники, які покращуються", – зазначає керівник Укрпошти.

Великі корпорації мають у своїй структурі цілі центри розвитку, у яких "прокачують" своїх співробітників. "Ми розвиваємо ті навички, які важливі кожному для його або сьогоднішньої посади, або для його майбутньої посади, якщо ми дивимося на цю людину як на резерв на якусь вищу позицію", – зазначає директор департаменту управління персоналом МХП.

Тож софт скіллз в найближчій перспективі все більше виходитимуть на перший план для компаній при виборі співробітників.

Крім того, у програмі Олів’є Лангле, новий генеральний директор Метро Кеш енд Кері Україна, в ексклюзивному інтерв’ю Першій Шпальті розповідає, як збільшити продажі роздрібної торгівлі.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X