Кабмін посилить захист дрібних акціонерів

15 березня 2016, 20:59
1315
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Кабмін пішов на зустріч українському бізнесу - захистить права міноритарних акціонерів

Фото: архив МЕРТ

Уряд зобов'яже інвесторів купувати акції у міноритарних акціонерів товариств. В Кабміні вважають, що захист прав дрібних акціонерів підтягне Україну у світових рейтингах легкості ведення бізнесу

З другого кварталу поточного року Кабінет міністрів візьметься за адаптацію українського законодавства у сфері захисту прав міноритарних акціонерів до європейського. Такі ініціативи передбачені у плані дій Уряду на 2016 рік, опублікованому сьогодні на офіційному сайті КМУ.

Як повідомила НВ перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів, ці зміни направлені на захист інтересів акціонерів із незначною часткою участі в капіталі, перш за все, при продажу компаній, вчиненні правочинів і т.п.

Зокрема Уряд хоче зобов'язати потенційних покупців контрольного пакету акцій товариства (як ТОВ, так і акціонерних товариств) пропонувати викупити частки акцій усіх, без виключення, власників. Досі потенційного нового власника ніщо не зобов’язувало викуповувати частки міноритарних акціонерів.

Відсутністю такої норми, як каже керівник аналітичного департаменту інвестгрупи Арт-Капітал Ігор Путілін, часто зловживали власники контрольного пакету акцій. Це дає можливість крупним акціонерам виходити із капіталу товариства попередньо вивівши виробничі активи на інші підприємства. І, таким чином, власники дрібних пакетів акцій лишалися із ‘‘фантиками’’.

Голова правління інвестиційної компанії  Eavex Capital Юрій Яковенко позитивно оцінює ініціативу Уряду. Проте, як каже, виникає питання до адекватності ціни, за якою буде проходити викуп акцій, адже тут також можливі маніпуляції з боку мажоритарників.

‘‘Часто, якщо це акції, які котуються на біржі, то вартість розраховується виходячи із вже передбаченого на ринку механізму розрахунку. Якщо акції не торгуються на біржі, тоді це вже складніше, тут питання оцінки [вартості, активів] товариства’’, - каже Яковенко.

До того ж, як пояснили НВ опитані юристи, існує різниця у підходах до оцінки вартості акцій в залежності від культури ведення бізнесу. Наприклад, європейським законодавством передбачено, що, при переході права власності контрольного пакету, міноритарні акціонери можуть вимагати викупити їхні акції на тих самих умовах, що і контрольний пакет.

В американському законодавстві, на противагу, передбачена премія мажоритарникам за контрольний пакет. Тобто вважається, що пакет із 50% акцій товариства має коштувати більше, ніж коштує кілька пакетів акцій, які у сумі складають 50% капітала.

На думку Ковалів, ця та решта ініціатив суттєво вплине як на міжнародний інвестиційний рейтинг України, так і на рейтинг легкості ведення бізнесу. А отже, можна буде претендувати на іноземні та локальні інвестиції в український бізнес.

‘‘Це - сприяння розвитку венчурного капіталу, для внутрішніх інвестицій в малий та середній бізнес. І, безумовно, для іноземних інвесторів, якщо вони не ризикують засновувати власний бізнес, а хочуть купити частку в існуючому’’, - каже Ковалів.

У країни наразі дуже низький субрейтинг щодо захисту прав міноритарних акціонерів. Згідно з результатами звіту групи Світового банку, країна знаходиться в рейтингу Doing Business на 88 місці за показником захисту прав міноритарних інвесторів.

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Вибір редакції

Події

Вчора, 13:52

article_img
Не на курсах. В Україні можуть змінити порядок отримання водійського посвідчення
Політика

Вчора, 13:08

article_img
Президентські дебати на Радіо НВ: Сергій Каплін vs Віталій Купрій - відео
Компанії/Ринки

Вчора, 16:06

article_img
Без контракту. Що чекає на Україну без транзиту російського газу

Головне

Геополітика

Вчора, 21:58

article_img
Трамп планує зустрітися з Кім Чен Ином у кінці лютого
Країни

Сьогодні, 09:57

article_img
У Москві провели пікети за звільнення українських в'язнів Кремля
Країни

Сьогодні, 11:03

article_img
Сурогатне материнство. Чому британці їдуть по дитину за кордон, в тому числі в Україну