Яку економіку хотів би побудувати Саакашвілі в Україні

5 грудня 2017, 18:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Міхеїл Саакашвілі не проти очолити уряд України. Яким би він був прем'єром, і які економічні реформи проводив би, можна простежити за його заявами в період перебування в Україні

Спроба затримання Міхеіла Саакашвілі 5 грудня стала топ-новиною дня.

У зв'язку з резонансом, НВ Бізнес вирішив згадати, які економічні принципи сповідує Саакашвілі, і яку економіку він хотів би побудувати в Україні.

Відео дня

Відзначимо, що ще в середині листопада, під час мітингу під Верховною Радою, колишній одеський губернатор заявив, що "готовий очолити уряд України", якщо потрібно.

Представляємо добірку найбільш резонансних заяв опозиційного політика з цього приводу.

1

Реформи повинні бути швидкими

Саакашвілі заявляв, що зміни необхідно проводити швидко, за короткий період - "протягом 70 днів прийняти ключові реформи для порятунку держави". При проведенні реформ спиратися потрібно "не на іноземців, а на місцеві кадри, які вже добре себе зарекомендували".

Восени 2015 роки команда Саакашвілі, коли він ще був головою Одеської обладміністрації (ОДА), презентувала Одеський пакет реформ. У підготовці документа брали участь експерти Центру вільної економіки імені Кахи Бендукідзе, співзасновником якого виступив Саакашвілі.

Пакет включав сім основних напрямків: реформа державної служби, реформа трудових відносин, спрощення системи надання адміністративних послуг, дерегулювання і бізнес-лібералізація, прозора і швидка приватизація, нова податкова та митна системи, а також електронні закупівлі, "революційні рішення" в сфері земельних відносин.

Ключовим елементом пакета був Акт економічної свободи, що пропонував на конституційному рівні обмежити податковий перерозподіл. Документ передбачав можливість підвищення податків тільки на загальноукраїнському референдумі і не раніше ніж через три роки після його проведення. Обмеження державних витрат - в межах 30% ВВП, держборгу - в межах 60% ВВП.

2

З МВФ краще не співпрацювати

На думку Саакашвілі, Україна не здатна віддавати борги, в зв'язку з чим країна "знаходиться в смертельній небезпеці" і що це "призведе до розпаду". На його думку, потрібно прагнути до того, щоб народом не управляли клептократії, щоб економіка росла "і тоді програми МВФ не знадобляться".

Якби Саакашвілі довелося вибирати між місцевими клептократами без контролю і з контролем з боку МВФ, то він "однозначно вибрав би МВФ".

"МВФ - він як хірург", - заявляв він. І пояснював: якби довелося робити перев'язку на пальці, хірург не пропонував би її робити, а запропонував би "не возиться, а відрізати всю руку і не ризикувати".

На його думку, ідеальною ситуація була б, якби МВФ "взагалі тут не було". "З Грузії ми вивели МВФ через рік. Позбулися, і слава Богу", - говорив він.

3

Олігархи повинні доплатити

Тезу про те, що "олігархів потрібно розкуркулити і вішати на стовпах", Саакашвілі вважає "перебільшенням". "Нехай віддадуть свої гроші і йдуть на всі чотири сторони", говорив він в інтерв'ю Страна.ua.

Україну, за його словами, прирікає на бідність і беззахисність олігархічна система. Перший закон, який потрібно прийняти - це закон про деолігархізацію, який передбачав би демонополізацію економіки, перехід ЗМІ під контроль незалежних структур.

"Малий бізнес повинен бути основою економічного зростання України", - вважає політик. На його думку, необхідно ліквідувати монополії олігархів в енергетиці та транспортній сфері, і створити незалежних регуляторів. Оскільки Україна "на 70% виживає з малого бізнесу". Тож, якщо будуть створені нормальні умови для його розвитку, в країну буде надходити більше коштів інвесторів.

4 Податки потрібно знизити

Саакашвілі виступав за зниження податкового навантаження на бізнес. На його переконання, потрібно скоротити ЄСВ до 15%, зменшити податок на роботу з 42% до 35% в 2018 році і до 20% в 2021 році. А також в цілому змінити податкові служби, створити фінансову поліцію за зразком НАБУ, і повністю поміняти систему адміністрування податків.

Саакашвілі також допускав можливість заміни ПДВ (податку на додану вартість) на податок з продажів. Однак, зазначав він, потрібно дивитися, як це спрацює в умовах української специфіки.

Також Саакашвілі виступав за зменшення мит при ввезенні імпортних автомобілів з €1000-1400 до €300.

5 Землю необхідно продавати

На думку Саакашвілі, ринок землі потрібно лібералізувати і дозволити її приватизацію. Однак перш ніж це робити, щоб уникнути рейдерських захоплень, потрібно створити електронний земельний кадастр за прикладом Німеччини або Чехії.

"Якщо при такому хаосі завтра "дадуть добро" на продаж землі, її за кілька днів розкуплять латифундисти, а фермерів просто викинуть", - вважає він.

Джерела: сайт партії Рух Нових сил, агентство Інтерфакс-Україна

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X