Яків Смолій керуватиме Нацбанком до осені. Який з нього керівник – експерти

12 травня 2017, 17:50
Банкіри зробили оцінку діяльності в.о. голови НБУ Якова Смолія, та розмірковують про зміни в політиці регулятора до призначення нового голови

Міністр фінансів України Олександр Данилюк в інтерв'ю агентству Reuters заявив, що нового голову Національного банку призначать до вересня. Таким чином майже чотири місяці керувати центральним банком буде Яків Смолій, перший заступник голови.

Відео дня

Смолій від 11 травня поточного року призначений виконувачем обов’язків голови Нацбанку, після того як відомство покинула Валерія Гонтарева.

У НБУ Смолій працює з квітня 2014 року. До сфери його компетенції входить розробка політики НБУ в галузі розвитку інформаційної інфраструктури, регулювання діяльності платіжних систем і безготівкових розрахунків. У березні 2015-го Смолій увійшов до Міжвідомчої робочої групи з координації повернення в Україну коштів, отриманих злочинним шляхом колишніми чиновниками.

До роботи у НБУ, Смолій 23 роки пропрацював у фінансовій сфері. З 1991 року працював в управлінні НБУ в Тернопільській області. У 1994-му працевлаштувався в банк Аваль. Де протягом двох наступних років став співакціонером і заступником голови правління.

У 2005 році банк викупила австрійська Raiffeisen Group. Тоді ж Смолій став одним із засновників банку Престиж, який у липні 2006-го придбав австрійський Erste Bank.

Після продажу своїх акцій у банку Смолій став директором з питань банківського бізнесу товариства Престиж-груп, яке охоплювало банківський, страховий, біржовий та молочний бізнеси.

НВ Бізнес запитав у старожилів банківської системи, яким керівником насправді є Смолій та чи зміниться політика Нацбанку за його керівництва.

Анатолій Гулей, голова правління Української міжнародної валютної біржі, екс-голова правління Ощадбанку

Враховуючи, що всі основні засади грошово-кредитної політики прийняті радою НБУ, ніяких змін до кінця року у політиці Національного банку не буде, хто б його не очолював. Ми маємо досить позитивні прогнози щодо основних показників макроекономіки, тому катаклізмів у банківській системі до кінця року не передбачається.

По-друге, що стосується команди, яка залишилася в НБУ, то вона не дозволить навіть за відсутності голови до вересня якось вплинути на валютний курс, чи на індекс інфляції, чи на якісь процеси рефінансування.

Ми бачимо що після заяви голови НБУ про відставку курс гривні не почав погіршуватися, він стійкий. Це говорить про те, що банківська система на сьогодні збалансована, вона стоїть на правильних стандартах, які визначаються радою НБУ, і правлінню просто треба виконувати взяті на себе зобов'язання.

Щодо виконувача обов'язків голови правління, то я його знаю особисто досить давно. Це банкір, який, у класичному розумінні слова, є одним із стовпів, на якому стояла банківська система України і стоїть досі. Тому що вся його біографія пов'язана з банківською системою.

Це людина з досить високою банківською репутацією. Ніколи у нього не було конфліктів ані з роботодавцями, ані з трудовими колективами. Тому, як виконувач обов'язків, він є оптимальною фігурою. Він може бути й однією з кандидатур на посаду голови НБУ.

Василь Горбаль, екс-член наглядової ради Національного банку України, екс-власник Укргазбанку

Я прихильник того, щоб історію з виконувачем обов'язків якомога швидше завершити. Ця неоднозначність завжди ослаблює інституційну незалежність будь-якого державного органу або міністерства. Наприклад, як із Міністерством охорони здоров'я, де у нас є лише виконуюча обов'язки міністра, що завжди дає привід для не конструктивної критики її роботи депутатам, опозиціонерам тощо. Тож це питання має бути закритим. І якомога швидше.

Як фахівець в НБУ Яків Смолій зі своїми напрямками справлявся добре, незважаючи навіть на те, що, як ми пам'ятаємо, саме він фронтував процес націоналізації ПриватБанку. Мав безпосередні поїздки в Дніпро у той момент, коли відсторонили попереднє правління банку.

Хоча слід зауважити, що був скандал із його підлеглими. Складно оцінювати ті кримінальні провадження, але затримали на хабарі керівника департаменту, який підпорядковувася безпосередньо Смолію.

Якщо вже оцінювати виключно психологічні особливості характеру Смолія і порівнювати їх із Гонтаревою, то всі, хто стикався з ними обома, говорили, що деколи рішення Гонтаревої часто могли бути з проявами певних емоцій. Смолій же, можливо, з огляду на вік, можливо, з огляду на досвід, здається більш виваженим. Хоча, звісно, ми ніколи не знаємо, де в людини межа стриманості, де її слабке місце.

Роман Шпек, голова ради Незалежної асоціації банків України, старший радник Альфа-Банк Україна

Смолій - людина з досвідом практичної роботи в банківському секторі. Він - людина з досвідом роботи в регуляторі. У складних умовах, як ми бачили, міг приймати складні рішення, що свідчить про його працездатність і високі управлінські здібності. Якщо подивитися, які рішення йому доводилося приймати, то це, наприклад, вивезення готівки з окупованого Криму, й інші, на які решта працівників не зважувалися. Тому тут якихось хвилювань не повинно бути.

Щодо питання про політику Національного банку, то ні у найближчі чотири місці, чи вісім місяців змін не повинно бути. Має бути покращення, поглиблення виконання тих зобов'язань, які є. Усі засади на рік затверджені: грошово-кредитної політики, бюджет держави, програма взаємодії з кредиторами, з Міжнародним валютним фондом, зі Світовим банком, Європейською комісією. Тож я не передбачаю, що у зв'язку з тим, що Валерія Олексіївна пішла у відпустку і чекає звільнення, буде зміна в діях НБУ.

Що стосується виведення банків з ринку, то якщо є підстави для того… Але ж НБУ зараз працює, як інститут більше, аніж як місце виявлення волі тієї чи іншої особистості. Що я маю на увазі? Існує кредитний комітет, комітет з питань нагляду, комітет з питань монетарної політики, рада фінансової стабільності, де НБУ разом з урядом, з Мінфіном, з ДФС, комісією з цінних паперів приймають рішення. Якщо такі рішення чи пропозиції будуть прийняті на комітеті банківського нагляду, то будуть пропонуватися правлінню, і не буде підстав ані не розглядати їх, ані не приймати рішення щодо них. І Смолій, я впевнений, буде діяти, виходячи з ситуації, яка складатиметься на ринку, і відповідно до вимог і потреб часу і чинного законодавства.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X