Яким буде 2017 рік для IT-аутсорсингу в Україні – прогнози топ-менеджерів провідних компаній

12 січня 2017, 14:39
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
НВ Бізнес звернулася до керівників найбільших українських компаній на ринку ІТ-аутсорсингу з питанням, як вони оцінюють підсумки 2016 року та перспективи 2017-го

Що потрібно зробити для того, щоби забезпечити стабільно високе зростання індустрії та що цьому може завадити. Свої відповіді надали топ-менеджери ІТ-підприємств, які входять у Топ-5 найбільших за числом залучених програмістів, а також представник Європейської бізнес асоціації (European Business Association, EBA).

Відео дня

Тарас Кицмей, співзасновник SoftServe

Минулий рік був результативним для українського ІТ-сектору: компанії продовжили нарощувати обсяги експорту та органічно зростати. За попередніми підрахунками, у 2016 році приріст галузі склав 15-20%, а обсяг ринку зріс із $2,5 млрд до $3 млрд. Цьому, зокрема, сприяли відсутність потрясінь у внутрішньо економічній ситуації, спокійніша ситуація на сході країни, збереження податкових умов для ФОП, зниження частоти обшуків, які струшували галузь та наших закордонних клієнтів раніше.

За відсутності зовнішньо та внутрішньо економічних потрясінь, поміркованій та передбачуваній регуляторній політиці, ми сподіваємося зберегти темпи приросту на рівні 2016 року. Позитивна репутація український ІТ-фахівців та ріст попиту на наші послуги на глобальному ринку цьому сприятимуть.

Президент і прем’єр-міністр у 2016 році чітко задекларували необхідність підтримки та розвитку ІТ-галузі як стратегічно важливої для української економіки. Ми навіть побачили перші значні результати діалогу, який ІТ-компанії ведуть з державними установами. Реальними кроками у цьому напрямку, зокрема, стали ухвалення закону про спрощення експорту послуг для розвитку IT-індустрії, збільшення державного замовлення на випускників технічних спеціальностей.

Водночас, глобальною і основною задачею, що важлива не лише для ІТ, й але для усієї національної економіки, є розвиток та збереження талантів в Україні. Цього можна досягнути лише через створення конкурентних умов порівняно з іншими розвинутими країнами (Західна Європа, США, Канада). Без вирішення цієї задачі економіка знань в нашій країні побудована не буде.

Недоліки проживання в нашій країні (безпека, інфраструктура, медицина, корупційність) ми повинні компенсувати гнучкими можливостями працевлаштування чи підприємництва, низьким рівнем оподаткування, доступною вартістю житла, покращенням освіти, широкими можливостями професійного розвитку.

Природнім способом надання послуг в економіці знань стає приватне підприємництво. Цей спосіб довів свою ефективність в експортній індустрії інформаційних технологій. Нам критично потрібна чітка, послідовна і довгострокова державна політика, як вигравати конкуренцію за таланти на глобальному ринку.

Окрім того, для розвитку галузі невідкладними є реформа освіти, захист інтелектуальної власності, спрощення умов ведення бізнесу, чітка державна стратегія щодо розвитку ІТ-сектору. У цих питаннях, як і торік, відчутних зрушень наразі немає…

Олександра Альхімович, керуючий директор Люксофт Україна

2016 рік став показовим з точки зору взаємодії з владою. Експортна ІТ-індустрія була відзначена президентом України як одна з найперспективніших для розвитку. Міністр економічного розвитку і торгівлі також зазначив, що ІТ - найбільш важлива галузь з точки зору експорту послуг. Зростання індустрії в 2016 році складе приблизно 9%, що вище ніж в минулому році, але істотно нижче, ніж в 2013-2014.

Зростання індустрії нерозривно пов'язане із загальною політико-економічною ситуацією в країні. У світовому рейтингу інвестиційної привабливості International Business Compass, складеним Гамбурзьким інститутом світової економіки, наша країна в 2015 році зайняла 89-е місце з 174 країн світу. Справжні виклики для індустрії стоять в розрізі стратегії розвитку країни і місце в цій стратегії для ІТ індустрії. Висока інфляція, рівень корупції, необхідність розвитку інфраструктури, захист прав інтелектуальної власності - також відкриті питання, які потребують окремої уваги.

Українське суспільство необхідно готувати до переходу на новий рівень сприйняття цінності талантів людини. Історично вища школа України готує фахівців на дуже високому рівні. Для підтримки такого рівня підготовки фахівців необхідно поглибити взаємодію між ІТ-індустрією і системою освіти. Популяризація поняття «людський капітал» допоможе вивести на новий рівень сприйняття суспільством професій, які користуються попитом уже сьогодні і за якими - майбутнє.

У 2017 році багато чого буде залежати від результатів взаємодії бізнесу та влади. Підвищення України в рейтингу інвестиційної привабливості, реалізація Hi Tech Strategy, можливість використання роботи з ІТ-фахівцями за контрактом, вдосконалення законодавства щодо захисту прав інтелектуальної власності і багато іншого вже стоїть на порядку денному і нам необхідно спільними зусиллями впроваджувати все необхідне для зростання бізнесу.

Ігор Бєда, керуючий директор GlobalLogic

Я очікую, що за підсумками 2016 року зростання ринку експорту послуг IT-аутсорсингу буде на рівні 15-20%. В майбутньому темпи зростання можуть бути навіть трохи вище. З огляду на те, що це зростання відбувається у твердій валюті, це дуже позитивний тренд для галузі в цілому.

Я не бачу проблем для активного розвитку потенціалу R&D-аутсорсингу ще тривалий час, але хотілося би, щоби крім нього розвивався також і продуктовий ринок. Це буде дуже хорошим стимулом розвитку для індустрії в цілому. Перехід від сервісної до продуктової моделі свого часу вже здійснила IT-індустрія Ізраїлю. Подібний шлях розвитку може пройти галузь і в Україні.

Поступове поліпшення міжнародного іміджу України допомагає зростанню промисловості. Водночас політична і фінансова невизначеність, так само як і відтік талановитих і висококваліфікованих фахівців з України гальмують розвиток ринку. Також важливо відзначити, що сильно стримує зростання наша система технічної освіти, яка просто не встигає за потребами ринку. Розрив між рівнем знань і умінь, який необхідний нам для того, щоби взяти людину на проект, і тим рівнем, який дає вуз, збільшується.

Костянтин Васюк, виконавчий директор IT-комітету EBA

Відповідно до даних платіжного балансу НБУ за 9 місяців 2016 року, маємо наступні обсяги експорту:

1. АПК - $10,3 млрд;

2. Металургія - $6,0 млрд;

3. Експортна ІТ-індустрія - $2,4 млрд (згідно експертних оцінок);

4. Машинобудування - $2,2 млрд.

5. Транспорт - $2 млрд;

6. Трубопровідний транспорт - $1,8 млрд.

Отже, можна зазначити, що в 2016 році ІТ-індустрія випередила машинобудування і в цілому, відповідно до експертних оцінок, на сьогодні обсяг ІТ-експорту за 2016 рік склав близько $3,2 млрд.

Ми очікуємо зростання обсягу експорту в 2017 році на рівні 15-20% у валюті, при збереженні поточного регулювання галузі, а також за умови створення до 20 тис. нових високооплачуваних робочих місць.

Для подальшого зростання вітчизняної економіки вкрай важлива зважена державна політика щодо високотехнологічних галузей, та, зокрема, експортної ІТ-індустрії. Необхідно підкреслити, що мова зараз йде в першу чергу про збереження стабільних податкових умов для ІТ-компаній та підприємців, які сьогодні працюють на експорт, та важливість збереження і розвитку людського капіталу в країні. Відповідно, ігнорування вищезазначених факторів призведе до зниження темпів зростання ІТ-галузі в Україні та з урахуванням надгострої конкуренції за таланти наші найближчі країни-сусіди мають шанси на створення нових робочих місці за рахунок саме українських програмістів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X