Які валютні обмеження зняв НБУ у травні

31 травня 2017, 18:53
У другій половині травня Національний банк двічі пішов на послаблення валютного регулювання

Сьогодні, 31 травня, набувають чинності зміни до валютного регулювання. Про це йдеться на офіційному сайті Національного банку.

«Чергові кроки регулятора у цьому напрямку стали можливими завдяки тривалій сприятливій ситуації на валютному ринку і збалансованості інфляційних ризиків», – сказано у повідомленні НБУ

Відео дня

Усувається умова, за якої банкам забороняли купувати іноземну валюту в інтересах клієнта, якщо на його рахунках було більше $100 тис. власних коштів.

Також банкам дозволили здійснювати операції з обміну іноземної валюти без обмеження, яке диктувало, що обмін має здійснюватися виключно в межах однієї групи Класифікатора іноземних валют та металів.

Із 12 червня поточного року набудуть чинності зміни для фізичних осіб на переказ коштів за межі України. Досі переказ коштів для неторговельних операцій був обмежений сумою у 150 тис. грн на місяць.

Окрім того, 12 червня наберуть чинності також зміни до валютного регулювання, прийняті правлінням Нацбанку минулого тижня. Зокрема, скасують заборону щодо купівлі інвалюти для іноземних інвесторів з метою подальшого її переказу за кордон. Мова йде про кошти, отримані інвесторами від продажу корпоративних прав, цінних паперів, від зменшення статутних капіталів чи виходу з господарських товариств.

А український бізнес за півтора тижня отримає можливість достроково погашати зовнішні позики, якщо у якості забезпечення розрахунків за цими операціями існують зобов’язання міжнародних фінансових організацій.

Також минулого тижня НБУ збільшив максимальний термін для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів зі 120 до 180 днів, як це визначено законом.

Водночас, в НБУ не переглянули вимогу для юридичних осіб про обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті з-за кордону на рівні 50%. Нагадаємо, у квітні регулятор пом’якшив цю вимогу з 65% до 50%.

На думку заступника директора Центру економічної стратегії Марії Репко, заходи Нацбанку щодо послаблення валютних обмежень надзвичайно важливі, оскільки зарегульованість негативно впливає на економіку.

«Компанії-імпортери та експортери, під час нашого опитування, найсильніше страждали від обмежень по строках розрахунку, коли передбачені законом 180 днів були змінені на 90 днів. А також від вимоги тримати валюту у певних обсягах на рахунку без можливості її придбати понад цей ліміт», – каже експерт.

Іноземний бізнес, за її словами, був дуже чутливим до обмеження щодо виведення коштів. Тож поточні кроки НБУ – це позитивний сигнал для всіх іноземних інвесторів, особливо тих, які хочуть зайти в Україну.

У найближчій перспективі, на думку Репко, Нацбанку варто було б повністю скасувати обмеження за строками розрахунків. «Такого в Україні ще не було. Це буде справжня новела. Також варто було б скасувати норму про обов'язкове повернення валютної виручки та її продаж», – впевнена вона.

В цілому, лібералізувати валютні відносини необхідно хоча б до рівня, який існує у країнах-сусідах та конкурентах за прямі іноземні інвестиції, а краще – до рівня країн-членів OECD (країн з високим рівнем доходів).

Наразі ж, за словами Репко, маємо валютне регулювання, яке, в цілому, зумовлює суттєве відставання України з точки зору привабливості для інвестицій та ведення бізнесу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X