Як звільнення Гонтаревої вплинуло на зміцнення гривні

11 травня 2017, 16:35
Експерти називають фактори, що вплинули на ревальвацію національної валюти

У четвер, 11 травня, Національний банк України встановив офіційний курс гривні на рівні 26,45 за $1. Це найкраще значення нацвалюти за останні п’ять місяців.

Суттєве зміцнення курсу національної валюти розпочалося ще 5 квітня, тоді вона котирувалася по 26,84 грн за американський долар. Це дало підстави багатьом говорити, що зміцнення нацвалюти пов’язане з відставкою голови НБУ Валерії Гонтаревої. Відверті розмови про відставку очільниці центрального банку саме й почалися на початку квітня.

Відео дня

Разом з тим, як свідчить офіційна статистика, курс гривні щодо долара почав поступово укріплюватися з 16 січня поточного року, після різкої девальвації протягом жовтня-грудня 2016 року.

НВ Бізнес запитав у провідних фінансових експертів про те, які фактори насправді спричинили зміцнення курсу національної валюти. Та наскільки довго українці спостерігатимуть цей тренд.

Віталій Шапран, член Українського товариства фінансових аналітиків

Гонтарева може й пішла, але ж команда у Нацбанку лишилася та сама. Операції з золотовалютними резервами, валютна політика, курс на лібералізацію валютного ринку лишився таким самим. Жодних змін у зв’язку з відставкою не відбулося, адже є певна наступність курсу Нацбанку. І насправді можна говорити лише про те, що відставка Гонтаревої не сколихнула ринок.

А от що стосується зовнішніх факторів, то вони є суттєвими. Є фактор травневих свят. Традиційно у цей період ділова активність завмирає. Населення, яке тримає заощадження в іноземній валюті, у цей період здає долари, готуючись до витрат.

По-друге, зараз відбувається Євробачення-2017. Ми маємо великий одночасний притік іноземців в країну. Оскільки наш валютний ринок ослаб, то навіть такий невеликий притік іноземної валюти в країну – готівка, яку іноземці тут витрачають – має вплив на зміцнення курсу.

По-третє, протягом останніх трьох-чотирьох місяців ми спостерігаємо поступовий перетік валюти з чорного ринку до офіційних обмінних пунктів. Робота «тіньових» обмінників втратила сенс [після відміни пенсійного збору з обмінних операцій]. Це дозволяє штучно не завищувати курс долара.

До того ж, наразі ми не маємо дефіциту іноземної валюти. Національний банк згідно з графіком поповнив свої резерви траншем від МВФ, плюс ми отримали досить великий об’єм макрофіндопомоги від ЄС. Тож ми збільшили резерви на $2 млрд в останні місяці.

Тобто на користь укріплення гривні позитивні зміни відбуваються одразу по всіх фронтах. Але цього позитивного тренду вистачить хіба що до кінця літа. Адже дефіцит платіжного балансу і торговий дефіцит все одно лишаються, і будуть тиснути на ринок і негативно впливати на курс.

Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

Рік тому ми бачили точно таке саме зміцнення курсу гривні у другому кварталі 2016-го. Це сезонний фактор, який ми, за стабільних економічних, політичних і гео-політичних умов побачимо й наступного року. Посівна цю сезонність визначає, і саме вона має основний вплив на поточне укріплення гривні.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо ви на травневі свята їздили по Україні, то бачили як по полях їздять трактори, земля обробляється. Для цього наші улюблені аграрії дістають із кишень готівкові долари (бо вони звикли працювати саме з кешовими доларами) для того, щоб запустити посівну.

А коли на ринку з’являється багато-багато доларів, то курс гривні починає укріплюватися. І так відбувається щороку, коли нема глобальних факторів, як війна і т.п.

Також можна врахувати той факт, що на початку року на зовнішніх ринках ми мали гарні ціни на руду і гроші від її реалізації експортерами саме зараз (через 50-90 днів) доходять в Україну.

У відповідності до минулорічного тренду, гривня почне послаблювати свої позиції у другому півріччі 2017-го.

Показати ще новини
Радіо NV
X