Як вберегтися від рейдерської атаки в агробізнесі - думки експертів

5 грудня 2017, 17:50
2017 рік ознаменувався посиленням рейдерських атак в агропромиловому секторі, що вже стали систематичною проблемою АПК

Усе більше фермерів скаржаться на “віджимання” підприємств злочинними групами, яким сприяють органи влади та правоохоронці.

Ланцюжок рейдерського захоплення досить простий: реєстратор Міністерства юстицій змінює в один день право власності на майно з реального власника на іншого. Після цього, “новий” власник підприємства переписує його на підставну особу, відводячи бізнес убік.

Відео дня

У той час, поки фермер намагається отримати допомогу у державних органах, рейдери оформлюють підприємства, знаходячи дірки в законах. Судді виносять рішення на користь рейдерів, а справжні власники залишаються ні з чим.

Чому відбувся розквіт рейдерства та як захистити свій бізнес, розповіли експерти НВ Бізнес.

Тарас Висоцький, генеральний директор асоціації Український клуб аграрного бізнесу

З нашої точки зору, першим стимулом для розвитку рейдерства є незакінченість земельної реформи. Через те, що наразі 25% земель є у держвласності, немає визначеного власника, і цей великий масив не завжди контрольований. Крім цього, система координат не чітко прописана, і це якраз дозволяє зловживати. Можливостей для рейдерства буде менше із закінченням земельної реформи, прийняття всіх законопроектів, які захистять права як власника, так і орендаря. Перш за все, мають бути чітко прописані та зареєстровані всі договірні відносини, нотаріально захищена документація. Тобто не погоджуватись на користування умовно-тимчасове. Другий момент - діалог з пайовиками-власниками, тому що подвійне трактування власником і незнання, що він може підписувати, а що ні, може спричинити рейдерство. І третій момент - працювати на місцевому рівні, тому що часто в рейдерстві залучені місцеві органи влади. Законодавчо треба вирішити питання по колективній власності, невитребуваних паях і землях держвласності. Повинен бути прозорий, максимально заповнений кадастр. Зловживання держземлями можна вирішити прийняттям ринку землі і приватизацією даних земель.

Роман Пучко, голова Української продовольчої долини

Я не відчуваю розквіту рейдерства, про гучні випадки мені невідомо. У мене може бути тільки версія, що офіційні силові структури втрачають авторитет, а неофіційні розмножуються, набувають авторитету, загостреного права справедливості. Часто вони слугують угрупованнями з наведення ладу на користь чиїхось інтересів за кошти. Важко розібратись, на чиєму боці справедливість в умовах не ідеальної організованості кадастру, плутанини з офіційними орендодавцями та "версус" з тими землями, які по факту обробляються.Найефективніший спосіб захистити себе - об'єднуватись з таким самим фермером, як ти. Легко бути конкурентами, але в теперішній час потрібно шукати спільні точки дотику. І якраз рейдерство може бути хорошим мотивом для цього. Щодо інших способів, бажано оформлювати всі документи по закону і не намагатись мудрувати. Перш за все це має бути прозорість, відкритість і законність. Законодавчо потрібно запровадити вільний ринок земель сільськогосподарського призначення. А чи врятує власника квартири від пограбування те, що він є власником цієї квартири? Не завжди. Від цього дуже важко захиститися нормативно-правовими документами. Набагато ефективніше створювати позитивний імідж у регіоні, у якому ти працюєш. Бо коли якісь злочинці зазіхатимуть на твоє майно, вся громада повстане проти цього і підтримає тебе.

Мар'ян Заблоцький, заступник голови Української аграрної асоціації

Як тільки якась галузь починає генерувати відчутні гроші, ви одразу там побачите і посилені обшуки силовиків, і атаки рейдерів. Якщо раніше вартість орендованого гектара землі могла складати $100-200, то зараз вартість цих активів понад тисячу. Якщо у вас є якесь аграрне підприємство, то з’являється набагато більше стимулів його захопити. У нас роками не вирішується проблема мораторію на сільськогосподарську землю. На жаль, аграрні підприємства не є власниками землі, яку обробляють. Це робить їх дуже вразливими. Аграрій зможе захиститися від рейдерських атак тільки тоді, коли наші законотворці скасують мораторій на купівлю сільськогосподарської землі, і вона перейде у власність. На 100% себе захистити не вийде ніколи, бо не існує в Україні поля, за винятком якихось державних земель, яке було б уніфіковане. Максимум, що можна робити – це мати фахових людей у себе в плані набору землі, які максимально чітко юридично укладатимуть догововори оренди. Щоб зупинити рейдерство, потрібно скасувати мораторій. Люди братимуть у власність землю, а не тільки в оренду. Друге – потрібно нарешті створити хоча б один-єдиний реєстр власності. І третє – потрібно адекватно вести цей реєстр, оскільки зараз вони ведуться просто як рядки даних.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X