Як змінився банківський ринок

24 листопада 2017, 17:50
2017 рік запам'ятався тим, що фактично закінчився банкопад

Ті банки, які не доростили свій капітал до 200 млн грн, з ринку пішли.

Є питання ще з приводу деяких фінустанов, але факт очевидний – більшість українських банків стали по-справжньому стабільними.

Відео дня

Звичайно не можна сказати, що банки розвиваються достатньо сильно і потужно, але, в той же час, три чверті банківської системи виходить на прибутковість. Банківська система ще не вийшла з кризи, але починає з неї виходити.

НВ Бізнес опитав галузевих експертів і банкірів, що змінилося цього року на ринку і наскільки надійною сьогодні є банківська система.

Тамаш Хак-Ковач, голова ОТП Банку в Україні

Банківські відділення залишаються важливими. Але нам доведеться інвестувати в технології, тому що нелегко знайти робочу силу. Тому дуже важливо підвищити ефективність цих відділень. І за допомогою ефективності ми будемо залучати гарних співробітників. Роздрібне кредитування розвивається тільки тоді, коли є партнерські програми. Це в автокредитуванні, навіть у невеликому сегменті іпотечного кредитування.

Тому що є партнер – дилер, девелопер, роздрібна мережа – який зацікавлений якимось чином компенсувати ще дуже високі процентні ставки. Роздрібні кредити дуже короткі. А мережі не можуть боротися. Треба просто змиритися і чекати, що процентні ставки будуть продовжувати падати. Корпоративні клієнти почали інвестувати, вони почали вже заробляти гроші, і ці гроші інвестують назад у бізнес. В першу чергу, в технологію. Але все ще занадто високі процентні ставки в більшості галузей не дозволяють фінансувати ці інвестиції банківськими кредитами.

Тому велика частина цього бізнесу поки проходить повз банки, більше 90%. Тут можна робити такий самий висновок, як і щодо роздрібного кредитування. Процентні ставки продовжують падати, банківське кредитування починає брати участь у фінансуванні інвестицій, і це призводить до позитивного циклу. Четверта тенденція, яка є дуже важливою, це що Національний банк України продовжує займатися поліпшенням ринкової ситуації. Хоча можна говорити, що вони вже навели лад у банківському секторі. Там є нові ініціативи.

Сергій Мамедов, голова Глобус Банку

Моніторинг і контроль Національного банку як регулятора значно посилився. Змінилася сама методика. Зараз управління аналізом банків провадиться в реальному режимі. Кожна операція, що проходить, потрапляє під аналіз. Тому мені важко уявити, що зараз виникне якась ситуація із виведенням грошей через кредити.

Це все стоїть на контролі. Тому на ринку залишаються ті банки, які мають чітке розуміння стратегії, чим вони будуть займатися, мають для цього гроші, мають для цього можливості. Ті банки, які не зможуть увійти до цієї ніші зрозумілої стратегії, або ті, які оберуть стратегію не ринкову або помилкову, швидше за все, вони теж можуть з ринку піти. Але це будуть не такі гучні закриття банків.

Я вважаю, що не виключені випадки, коли банки будуть закриватися. Але, швидше за все, це буде той спосіб, який був 2017-го року, – це коли банки будуть віддавати свої ліцензії та переходити у фінансові компанії. І в основному це будуть ті банки, які не визначили для себе подальшу стратегію розвитку. Банківський бізнес, акціонери розуміють зараз, вести дуже дорого. Для цього потрібно мати гроші, для цього потрібно довести можливість, що в разі кризи акціонер має можливість допомогти банку внести гроші.

Руслан Чорний, шеф-редактор Finclub

Надійність банківської системи значно збільшилася. Було кардинально змінено структуру банківського нагляду і принципи банківського нагляду. Ми бачили те, що банки проходили перевірки, які закінчувалися гарними звітами і хабарами співробітникам Національного банку. І, по суті, та реформа, яка пройшла за ці три роки, повністю виключила такі ситуації та дала можливість банкам оцінювати свої ризики реально.

Є багато обурень банкірів з приводу того, що Національний банк вважає не вірно, ось тут він не має рації. Але коли починаєш розбиратися з документами, коли починаєш вивчати, в чому ж був неправий Національний банк, виявляється, він просто десь перестраховується. Так, можливо, десь перестраховується, але оцінює ризики найбільш реально для того, щоб змусити банкірів доформувати резерви і показати реальні свої проблеми.

Національний банк, нарешті, за всю історію показав реальну проблемну заборгованість банків. Вона на сьогодні становить 56%. Це проблемні кредити. Більше стосується державних банків. Тільки в ПриватБанку структура фактично безповоротних кредитів вже становить понад 87%. Тому це головна проблема банків, з якою вони повинні працювати, яку вони повинні вирішувати.

Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

Банківська система очистилася від великих проблем і тепер починає функціонувати в такому наполовину нормальному режимі, тобто поступово відновлюється. Ми бачимо, що в певних сегментах пожвавлюється кредитування, ми бачимо, потроху додається нова депозитна база, однак не дуже жваво. Поступово зменшується вартість грошей, спостерігається зниження депозитних ставок.

Насправді, зараз банківська система найнадійніша за останні років 15. Всі ці дисбаланси, які були, їх вже немає здебільшого. Тому що пішли банки, які не можуть жити, в яких модель була не нормальна. Тому зараз система більш ніж надійна. Звичайно, це корелюється з тим, що у нас більше, ніж половина системи є державною, і є державна підтримка в цих банках. Але, тим не менш, система надійна.

Показати ще новини
Радіо НВ
X