Як зміниться інвестклімат із прийняттям закону про валюту, – експерти

27 вересня 2017, 16:00
Провідні українські експерти діляться своїми роздумами щодо нового валютного законодавства

Заступник голови правління Національного банку України Олег Чурій в інтерв'ю НВ Бізнес розповів про змiни після прийняття нового законопроекту про валюту. За його словами, після прийняття закону, регулятор відмінить ліцензії на валютні операції.

Відео дня

Нагадаємо, у серпні Нацбанк презентував пропозиції до законопроекту Про валюту, прийняття якого має суттєво розширити спектр можливостей як для громадян щодо інвестування коштів, у тому числі за кордон, так і для західних компаній, які бажають прийти в Україну.

НВ Бізнес звернувся до провідних економістів, аби вони оцінили, наскільки насправді може змінитися інвестиційний клімат та чи справді це полегшить життя пересічних громадян та бізнесу.

Іван Компан, керуючий партнер Kompan Consulting

Лібералізація – дуже важлива річ. Вона означає більшу кількість свобод. А свободи визначають рівень розвитку суспільства. Якщо порівняти феодальне суспільство із капіталізмом, в якому ми зараз живемо, то велика різниця саме у тих свободах, які має суспільство.

Лібералізація валютного ринку і можливість українців вкладати гроші у західні розвинуті ринки капіталу – це надзвичайно великий крок вперед. Це можна порівняти із наданням Україні безвізового режиму. Хоча це й не торкнеться всіх верств суспільства, бо не перед усіма стоїть питання зберігання грошей. Для більшості людей важливим є питання, де ці гроші заробити.

Але перед тими, у кого кошти є, завжди постає питання зберігання грошей і їх примноження. Сьогодні в Україні засобів зберігання та інвестування для звичайної людини майже немає. Депозити в українських банках були і, певною мірою, лишаються ризикованими, і альтернатив немає. І от зараз українці отримають можливість інвестувати за кордон, вкладати в акції, в облігації, у нерухомість. І це одна із великих перемог, які ми досягнули.

Проте, коли ми кажемо про лібералізацію як свободу, не варто забувати, що у будь-якої свободи є своя ціна. У тому числі, і та ціна, яку ми готові заплатити… При лібералізації валютного ринку завжди є загроза для стабільності національної валюти. Сподіваюсь, що Національний банк упевнений у своїх діях, і загроз для знецінення гривні немає.

Бо Україна залишається маленькою, слаборозвинутою економікою, повністю залежною процесів на міжнародних ринках. У першу чергу, на ринках залізної руди, сталі, сільськогосподарської продукції. На жаль, за 26 років нам не вдалося побудувати фундамент економіки – малий та середній бізнес, який би забезпечував сталий розвиток і стабільність. Тому валютна лібералізація нам необхідна, але треба бути обережними, щоб не допустити неприємні для більшості громадян України процеси.

Марія Репко, заступник директора Центру економічної стратегії

Загальна ідеологія діючого декрету 1993 року про валютне регулювання, – це ідеологія, яка недалеко пішла від радянської, коли валютні операції взагалі вважалися кримінальними. Тож у валютному декреті заклали такий інструмент, як валютний контроль. Що означає, що всі операції з іноземною валютою можуть і мусять контролюватися Національним банком.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На жаль, запропонований Національним банком законопроект також передбачає дуже багато можливостей для НБУ встановлювати різноманітні тимчасові обмеження. Наприклад, обов’язковий продаж валютної виручки для експортерів та імпортерів. Це, звісно, створює додаткові проблеми. Бо, якщо підприємець продав на міжнародних ринках товар, то має спершу продати велику частину валюти, щоб потім, закуповуючи сировину та матеріали, купити цю валюту. Це створює додаткові витрати для бізнесу.

Те саме стосується і руху капіталу. З України дуже важко вивести капітал. Але не неможливо. Якщо український бізнес хоче інвестувати у цікаві бізнес-проекти, або для вертикальної інтеграції бізнесу, то це фактично роблять через трансферне ціноутворення. Тобто завищують ціни при купівлі чогось у споріднених бізнесів в офшорах, занижують ціни при експорті до таких офшорів – усе для того, щоб накопичувати там валюту, яку потім можна інвестувати.

Ключовою проблемою для економічного зростання в Україні є нестача інвестицій. Зважаючи на виснаженість української економіки протягом двох криз, у нас власного капіталу майже немає. Хоча український валютний ринок міг би мати більше учасників, якби у наші фінансові інструменти могли вільно інвестувати іноземні інвестори. Але окремі зацікавлені сторони настільки зав’язли у системі запобігання різноманітних ризиків, що бояться випустити з рук паличку, яка їм допомагає йти. Хоча через неї українська економіка рухається дуже повільно.

Микита Мишаков, головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку

Чинне законодавство досить громіздке. Там багато зайвих бюрократичних закамарків, від яких треба відмовлятися. У даний час на розгляді у Верховній Раді вже перебуває законопроект про валюту, розроблений Національним банком. І, в першу чергу, новий закон призведе до спрощення регулювання ринків, до єдиного регулятора і єдиного законодавчого стандарту.

Лібералізація ринку капіталу в Україні вимагає уніфікації законодавства. Тобто повинен бути основний закон, який регулюватиме дуже широкий спектр процесів. Від емісії, контролю за торгами до інформування наглядових органів, регулятора, учасників ринку про біржові ціни на цінні папери. Від способів захисту учасників ринку і порядку ведення торгів до порядку інформування про рух цін, створення бенчмарків і єдині інформаційні системи.

Головні принципи нового закону – дозволено все, що прямо не заборонено. В рамках поточного законодавства у нас, навпаки, дозволені певні види діяльності, а все інше суворо заборонено.

Новий закон розрахований на мирне життя, на нормальні умови існування банківської сфери. І буде регулюватися, швидше за все, Національним банком. Всі обмеження, життєво необхідні ринку у моменти кризи, будуть вводитися як тимчасові заходи з рішення комісії.

На мою думку, повна лібералізація все одно від цього не настане. Тому що Україна, з фінансової точки зору, являє собою ринок досить невеликий. І будь-які потужні гравці можуть серйозно впливати на стан справ на ринку. Тому якісь обмеження все одно будуть зберігатися. Тобто Національний банк все одно залишить у своїх руках основні інструменти і важелі впливу на ринок. Але, у будь-якому випадку, такий закон необхідний.

Показати ще новини
Радіо NV
X