Як закінчила перше півріччя українська банківська система - інфографіка

11 серпня 2016, 16:45
НБУ оприлюднив зведену фінансову звітність 101 діючого банку. НВ Бізнес проаналізував показники та визначив основних лідерів та аутсайдерів фінансового ринку

Національний банк України оприлюднив консолідовані статистичні дані діяльності банківського сектору за період січень-червень 2016 року. У відповідності до них, банківська система, не враховуючи виведені за поточний рік півтора десятка фінустанов, закінчила півріччя із загальним збитком у ₴9,2 млрд.

Відео дня

Негативний результат обумовлений неуспішною діяльністю 30 діючих фінустанов. Сукупний збиток виведених у 2016-му банків складає ще ₴168 млн.

Найбільш невдало перше півріччя склалося для групи банків із російським капіталом. Так, українська «донька» одноіменного російського ВТБ Банку показала від’ємний результат у ₴4,9 млрд, ще одна його структура – БМ Банк – відзвітувала про ₴396 млн збитку. Дочірня структура російського державного Внєшекономбанку – Промінвестбанк – та Сбербанк Росії в Україні закінчили півріччя зі збитком по ₴3 млрд кожен.

Говорячи про російські фінустанови, банк Форвард (у минулому Руский стандарт) отримав за результатами шести місяців –₴18,2 млн збитку, і лише дочірня структура Сбербанка – ВіЕс банк – зафіксував прибуток у розмірі ₴48,2 млн.

Водночас, найуспішнішу діяльність у поточному році показали також іноземні банки. Лідером тут став австрійський Райффайзен Банк Аваль із результатом у ₴1,5 млрд. Минулий рік банк закінчив зі збитком у ₴1,4 млрд. Друге місце посів російсько-ізраїльський Альфа-Банк із прибутком в ₴1,3 млрд, на третє опустився минулорічний лідер американський СітіБанк із ₴0,8 млрд.

Як пояснює голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук, поточний фінансовий результат обумовлений високою дохідністю по активних операціях. Так, банк має один із найвищих по системі показник процентних доходів від кредитування корпоративного сектору – ₴2,6 млрд. При цьому, на відміну від своїх конкурентів, банк на обслуговування депозитів витрачає значно менші ресурси.

«Ми маємо добру ціну по фондуванню наших операцій і якість нашого нового кредитного портфелю, починаючи із 2010 року, є досить високою. В останні місяці ми навіть розформовували резерви [під проблемні кредити]», – пояснює результати банкір.

Інземні банки, як кажуть опитані НВ Бізнес експерти, можуть наразі собі дозволити менше платити за депозити, підвищуючи таким чином маржинальність свого кредитування. Справа у тому, що під час фінансової кризи і бізнес, і населення розглядає банки із західним капіталом та державні українські банки, як «тиху гавань», у якій заощадження не пропадуть, навіть якщо за їх збереження будуть менше платити. Таку динаміку добре відображає ріст активів банків.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Як видно із графіка, лідерами по притоку є три українські державні банки, серед яких із двократним відривом лідирує Ощадбанк – плюс ₴25 млрд за півроку. Також суттєво частку активів наростила група західних фінустанов, які переважно спеціалізуються на корпоративному сегменті.

«Якщо візьмемо Ощадбанк, то грошові кошти та їх еквіваленти у першій половині поточного року зросли на ₴18 млрд. У банка високий притік депозитів, цей кеш вони поки не встигають використовувати в кредитуванні. Плюс вплинула переоцінка валютних активів: кредитів та прив’язаних до валюти ОВДП», – каже старший аналітик компанії Dragon Capital Анастасія Туюкова.

Як результат, державні Ощадбанк (із активами ₴185 млрд) та Укрексімбанк (₴153 млрд) лишилися у трійці найбільших фінустанов країни, на п’яте увірвався державний Укргазбанк (₴51,4 млрд). Першість же незмінно належить Приватбанку – ₴269 млрд. На топ-3 фінустанови, пропоційно, припадає 21%, 15% і 12% обсягу активів усієї української банківської системи. Четверте місце належать Райффайзен Банку Аваль. В цілому, на топ-5 найбільших банків припадає майже 57% всіх активів системи, а на першу десятку – 74%.

Із ТОП-10 найбільших фінустанов вилетів російський Промівестбанк, Сбербанк опустився з на сьоме місце із четвертого, а ВТБ і зовсім на 14-е.

Як свідчить фінансова звітність, російські банки в останні півроку не лише скорочували активи, вони також урізають витрати на розвиток і просування свого бізнесу в Україні. Найімовірніше, це пов’язано із заявами керівників материнських структур банків у РФ, щодо можливого скорого продажу росіянами банків в Україні.

Так, наприклад, якщо порівнювати із Альфа-Банком, який активно пропагує себе на локальному фінансовому ринку, витративши на рекламу та маркетинг за півроку ₴13 млн, його російські конкуренти витратили на просування в рази менше – від ₴365 тис. у ВТБ Банку до ₴1,7 млн у Сбербанку. Витрати на заробітні плати російські банки також зменшують, що може свідчити про скорочення персоналу та закриття частини відділень банків.

Показати ще новини
Радіо NV
X