Кауфман сконцентрує 75% акцій Платинум Банка

2 серпня 2016, 09:00
Український мільйонер, який протягом трьох років заперечував свою причетність до Платинум банку, заявив про наміри викупити акції фінустанови та докапіталізувати її на ₴120 млн

Бізнесмен Борис Кауфман оголосив про наміри сконцентрувати контрольний пакет акцій Платинум банку. Найближчим часом Кауфман викупить частку у розмірі 75% + 1 акція. Про це повідомила прес-служба підприємця.

Відео дня

«Я давно співпрацюю з Платинум банком у різних напрямках бізнесу. Тому я готовий сконцентрувати контрольний пакет акцій і взяти участь у додатковій емісії банку в розмірі ₴120 млн», – передають слова Кауфмана у прес-службі.

Таким чином частка офіційного акціонера кіпрської офшорної компанії Platinum Public Limited (PPL) скоротиться до менш ніж 25%. Частка контролера банку Григорія Гуртового скоротиться пропорційно кількості акцій у холдингу PPL.

Уже вчора, 1 серпня, Кауфман подав пакет документів до Національного банку для отримання дозволу на набуття істотної участі. Цю інформацію НВ Бізнес підтвердили у Нацбанку. Водночас пакет документів на набуття істотної участі в Платинумі, який раніше подавав російський бізнесмен Гуртовий, був відкликаний. У НБУ повідомили, що його заявка станом на вчора на розгляді вже не перебувала.

Платинум банк у кінці 2013 року перейшов з-під власності групи іноземних акціонерів – компаній Horizon Capital, East Capital, Asset Management та структури Світового банку IFC – до рук власника, якого остаточно так і не назвали.

Відомо, що на банк претендували чотири українські бізнес-групи – СКМ Ріната Ахметова (яка володіє ПУМбом), Альфа-Банк Україна Михайла Фрідмана, Дельта Банк Миколи Лагуна і одеська група Vertex бізнесменів Кауфмана і Олександра Грановського. Проте основним власником контролювальної компанії PPL у результаті став російський бізнесмен і бізнес-партнер Кауфмана – Гуртовий.

Не зважаючи на заяву Гуртового, що саме він є опосередкованим власником банку, фінустанова все не могла пройти перевірку НБУ. Платинум до останнього перебував у статусі банку з ознаками непрозорості структури власності. НБУ лише спромігся визнати Гуртового особою, що має вирішальний вплив на керування та діяльність банку й на підставі довіреності може самостійно приймати рішення.

У професійній банківській сфері Платинум з 2013 року відносили до бізнес-орбіти Кауфмана і Грановського. У його активах інвестиційна компанія Vertex United, до складу якої входять готельний бізнес і і медіа-активи, в т.ч. журнал Фокус.

Бізнесмени свою причетність до Платинум банку завжди заперечували, вказуючи себе лише акціонерами одеського Фінбанку. Проте навіть тут не обійшлося без інтриг та схем. У 2014-му Кауфман виходить із Фінбанку, натомість там серед акціонерів з’являється Гуртовий та ще два десятки фізосіб. У результаті перевірок інспекційна група НБУ встановила, що у жовтні 2014 року Кауфман передав Грановському контроль над акціями, що дозволило останньому сконцентрувати 80%, визнавши офіційно лише 9,2%. Влітку 2015-го НБУ оштрафував Грановського та зобов’язав визнати за собою мажоритарного власника фінустанови.

У тому-таки 2014-му, спеціалізуючись 10 років на роздрібному сегменті, Платинум повністю змінив стратегію та почав працювати із юрособами. Водночас банк викупив частину корпоративного портфеля і частину відділень Фінбанку, сума угоди оцінюється в ₴1 млрд.

На тлі банкопаду в Платинума почалися суттєві проблеми із ліквідністю. Протягом 2014-2015 рр. банк отримав стабілізаційні кредити від НБУ на загальну суму ₴640 млн.

Наявність розриву ліквідності у банку офіційно заперечували й у січні 2016-го. Хоча, наприклад, мобільний оператор МТС Україна наразі у суді домагається визнання банку Платинум неплатоспроможним. Ще з осені минулого року МТС не може повернути депозит у розмірі ₴250 млн.

У самому банку зазначають, що ліквідність фінустанови перебуває на рівні, достатньому для виконання зобов’язань перед клієнтами. Хоча один із працівників Фонду гарантування вкладів фізосіб не під диктофон зізнається НВ, що минулої п’ятниці, 29 липня, керівництво Фонду «поставило на вуха» відповідні підрозділи, готуючись до можливого виведення Платинум банка з ринку.

Після такої заяви гамір розпочався і у самому банку. Як повідомив НВ працівник Платинума на правах анонімності, керівництво банку мусило надіслати керівникам підрозділів лист (наявне у розпорядженні НВ), у якому інформувало працівників про майбутню докапіталізацію банку та зміну акціонерів.

Інформацію про те, що акціонер Платинума має намір протягом серпня-листопада 2016 року влити в банк ₴120 млн, з’явилася минулого четверга, 28 липня. Проте вчора цю заяву підкорегували, вказавши, що саме Кауфман, а не PPL збільшуватиме статутний капітал банку.

Як каже джерело НВ Бізнес, близько знайоме із умовами узгодження структури власності Платинум Банка, Кауфман погодився «привласнити» банк під натиском. «Кауфман зрозумів, що Гуртовий не пройде узгодження в НБУ, як бенефіціар банку, до того ж його можуть посадити, адже ізраїльські правоохоронці звинувачують Гуртового у фінансуванні тероризму та крадіжці чималої суми грошей», – каже співрозмовник НВ Бізнес.

Чому досі не визнали Кауфмана бенефеціаром – це питання співрозмовник каже адресувати до члена правління НБУ та екс-очільниці Платинум банка Катерини Рожкової. «Вона всіх запевняла до певного часу, що саме Гуртовий є справжнім власником», – каже джерело НВ Бізнес.

Хоча за словами ще одного екс-працівника НБУ, який побажав лишитися неназваним, такого випадку, коли б НБУ визнав власником особу, яка сама не зізналася у володінні банком, він не пам’ятає. «Якщо ж відійти від формальностей узгодження прав власності на банк, навколо якого розгортається театр абсурду, то ситуація справді така, що реальний власник банку вирішив формалізувати стосунки із ним. І весь цей час НБУ вдавав, що він не знає, хто насправді володів банком», – каже колишній нацбанківець.

Наступний виклик для Нацбанку – це поєднати Платинум банк і Фінбанк у банківську групу. Як повідомили в НБУ, питання банківської групи у цьому разі розглядатиметься лише після визначення контролерів фінустанови.

За словами одного із банкірів, Кауфману та Грановському може бути вигідним до останнього заперечувати спільні інтереси в обох фінустановах, адже до банківської групи регулятор має додаткові вимоги – це і контроль за тим, щоб активи не переводилися з однієї установи до іншої, і додаткові нормативи з кредитування, а також консолідована фінансова звітність.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X