Як успiшнi країни змогли підвищити свiй добробут – Перша Шпальта

Заможними стали ті країни, які сповідували протестантську релігію і етику
© Edward Dalmulder/Flickr

Заможними стали ті країни, які сповідували протестантську релігію і етику

Виявляється, що розповсюдження протестантизму супроводжувалося економічним зростанням

В основі добробуту найбільш розвинутих країн лежить протестантська релігія і етика. Саме завдяки їм у Європі були закладені підвалини економічного і суспільного ладу, який ми сьогодні намагаємося побудувати в нашій країні.

Протестантизм почав впливати на інші, не протестантські і навіть не християнські рухи. Ці принципи ставали популярними. Один з таких – це свобода досягати своїх власних економічних цілей в рамках етичних норм. "Важливим був захист прав власності. А це є ключовою умовою для функціонування ринків", – вважає Вернон Сміт, американський економіст, лауреат Нобелівської премії з економіки 2002 року.

База протестантської релігії говорить про те, що ви повинні багато працювати, але мало споживати. "Є такі думки, що це й лягло в основу капіталізму", – міркує Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна.

Вернон Сміт посилається на вiдому книгу Теорії моральних почуттів економiста i філософа Адама Смiта, де доводиться думка, що ще до того, як з’явилися уряди, були групи людей, які дотримувалися норм і правил, які включали принципи на кшталт “не вкради”, але не лише теоретично, а й на рівні практичного життя.

В той же час в українському суспільстві часто є думка, що коли людина багата, то вона здобула ці статки нечесно чи обманом, чи негарними домовленостями. "Тому навіть така сентенція, щоб стати багатим і залишитись чесним, в Україні сприймається з гумором і частіше у людей викликає посмішку", – наголошує Іван Компан, професор Київської школи економіки.

Утім, якими би не були переконливими аргументи, що говорять про протестантські основи капіталістичної економіки. Є один незаперечний факт – добробуту через капіталізм змогли досягти не лише протестантські країни. Але й Японія, Сингапур, Тайвань, у яких протестантизмом, як то кажуть, навіть не пахне. У чому ж справа?

Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, вважає, що тут більше має значення не релігія, яка домінує в країні, а мають вплив чинники, які є похідними і від релігії, і від якихось принципів, які складені в тому чи іншому суспільстві і в державі в цілому.

Також у програмі дивіться два спеціальнi репортажi про те, як Україні відновити кредитування i що буде з російським газом на українському і європейському ринках.

Завершується випуск міркуваннями письменника Густава Водічки про те, чому українська влада так любить перевіряти бізнес.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA: Перший в партнерстві з журналом Новое Время


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: