Як погасити борги виведених з ринку банків – Перша Шпальта

26 лютого 2018, 15:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Наприкінці січня голова Нацбанку Валерія Гонтарева в інтерв'ю агентству Українські новини, заявила про зв'язок відновлення кредитування з тим, що колишні власники банків усе ще не повернули борги НБУ

"Я вважаю, що Національний банк просунувся в роботі щодо відновлення кредитування. Потрібно працювати з NPL також. Там ситуація поки не зрушила з місця. Колишні власники банків – Лагун, Жеваго, Бахматюк – не повернули жодної копійки. Якщо правосуддя не візьме гору, не буде кредитування бізнесу", – сказала пані Гонтарева.

Відео дня

Екс-власник банків VAB і Фінансова ініціатива Олег Бахматюк заявив, що готовий погасити всі борги цих банків, але НБУ відмовляється вести переговори щодо цього питання. "Був сильний опір керівництва: Гонтарева не хотіла абсолютно цим питанням займатися", – наголошує Бахматюк.

За словами бізнесмена, він запропонував вийти на бездисконтну виплату боргів, але, як зазначив Бахматюк, "у результаті проти нас використовувалася тактика "тисячі порізів". Крім того, підприємець заявив про підтримку уряду, "але з вирішенням питання з НБУ це ніяк не допомогло. Навпаки, за зверненням пішли чергові випади Національного банку".

Таким чином позиція боржників Нацбанку полягає ось у чому: ми можемо повернути вам гроші, але потрібна реструктуризація боргу й переговори.

З 2012 року Фонд гарантування вкладів виплатив 80 млрд грн вкладникам банків, що вивели з ринку. Це ті кошти, які гарантовані державою – 200 тис. грн на кожного вкладника. Це державні гроші, за які Фонд сплачує відсотки.

Насправді Фонд гарантування вкладів залишається одним із елементів підвищення фінансових витрат для Міністерства фінансів і дуже серйозним навантаженням на систему державних фінансів. Можна його порівняти з річним військовим бюджетом. Навіть попри те, що Фонд продає активи банків-боржників на аукціонах.

Зараз у Фонді знаходиться активів на понад 80 млрд грн. З середини минулого року Фонд почав активно проводити аукціони через ProZorro та продавати. Але продав за минулий рік – всього на 6,1 млрд грн.

Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України, вважає, що можливо все ж таки варто йти на реструктуризацію, бо є якісь шанси що держава щось таки отримає: "Зрозуміло, що усі ці справи не обмежаться судами тільки в Україні. Але Україна на шляху до євроінтеграції повинна пройти цей демократичний шлях, отримати досвід та вирішити усі ці проблеми та повернути усі борги".

Фінансові аналітики теж вважають що треба домовлятися. "Якщо буде один, два, три таких позитивних приклади, коли Фонд буде отримувати певний регулярний і довгостроковий грошовий потік, то я думаю, що це може стати позитивною практикою", – каже Віталій Шапран, голова комісії банківського аналізу Українського товариства фінансових аналітиків.

Також у програмі Перша Шпальта, дивіться спеціальний репортаж про те, кому і для чого потрібні офшори. А українські банкіри розповідають, який бізнес вони готові активно кредитувати.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера і ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві з журналом Новое Время.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X