Як Нацбанк очистить свої сховища від банкнот

6 жовтня 2016, 22:00
Нацбанк позбувається непрофільних функцій. Інкасація та зберігання готівки вже у 2018 році повністю перейде до рук банківської спільноти

Національний банк України прийняв рішення передати на аутсорсинг готівковий обіг в країні. Про це сьогодні повідомила прес-служба Нацбанку. Рішення щодо відмови від зберігання та перевезення готівки прописане новою Концепцією організації готівкового обігу в Україні, затвердженою 11 серпня 2016 року.

Відео дня

У відповідності до неї, функції по зберіганню та транспортуванню банкнот та монет, які виконували територіальні підрозділи НБУ по всій країні, будуть передані банкам. Саме у їхніх регіональних сховищах і розміщуватиме свої запаси регулятор. Для перевезення фінустанови використовуватимуть власну інфраструктуру, а у перспективі зможуть залучати третіх учасників, так звані Cash-in-Transit компанії.

Вчора, 5 жовтня, набрала чинності постанова Нацбанку, яка затверджує критерії та порядок відбору банків, які зможуть залучатися до зберігання запасів готівки. Зокрема, до процесу можуть залучатися фінустанови із державною часткою власності понад 75%, а також банки 50% акцій яких належать міжнародним фінансовим та банківським установам із міжнародним інвестиційним рейтингом. Також банки-партнери повинні мати не менш як 10-річний досвід інкасації та перевезення валютних цінностей, широку мережу представництв по всій країні, державні цінні папери у своєму портфелі і т.д.

До зберігання готівки не допускатимуться фінустанови, якщо до них чи їхніх власників застосовуються санкції державами-членами Організації економічного співробітництва та розвитку, Європейським Союзом чи Україною.

На сьогодні, згідно інформації НБУ, критеріям регулятора відповідають лише чотири банківські установи: державні Ощадбанк та Укргазбанк, а також австрійський Райффайзен Банк Аваль і французький УкрСиббанк.

Наразі зазначені фінустанови лише вивчають нормативи НБУ та можливість подачі пакета документів на отримання статусу уповноваженого банку зі зберігання запасів готівки, і не готові коментувати деталі можливої співпраці. Як повідомили НВ Бізнес у Нацбанку, жодна фінустанова ще не подавала заявку на участь у проекті.

«У письмових зверненнях банки будуть зазначати інформацію щодо можливого обсягу запасів готівки для передачі на зберігання відповідно до класу опору сховищ та ліквідного забезпечення, фактичних та прогнозних обсягів підкріплення запасів готівки, вивезення надлишків від/до підрозділів Національного банку, касових оборотів банку, можливої структури клієнтської бази із числа підрозділів банків України тощо», – коментують у НБУ.

На підставі цієї інформації буде визначатися обсяг запасів готівки, який може бути передано на зберігання кожній із фінустанов.

З іншого боку, Нацбанк вже визначився, які з його територіальних підрозділів першими делегують свої функції банкірам. Пілотний проект найближчим часом запустять у Тернопільській та Житомирській областях, а вже до кінця 2018 року делегована модель готівкового обігу запрацює у всіх регіонах країни. У дворічній перспективі у власності Нацбанку залишаться лише два касові центри у Києві та Львові, які забезпечуватимуть зберігання резервних фондів готівки.

Ціна питання

Як каже старший аналітик Dragon Capital Анастасія Туюкова, однією із причин, чому НБУ прийняв таке рішення, є оптимізація внутрішньої структури самого НБУ. Минулого року було звільнено майже половину співробітників територіальних підрозділів, а самі територіальні управління ліквідовуються. Тому Нацбанк і змушений передати супровід готівково-грошової функції агентам.

Та й в цілому, Нацбанк не одноразово заявляв, що регулятор відмовиться від практики виконувати логістичні та операційні функції та зосередити свою роботу на монетарній політиці, наглядом за учасниками ринку і т.п. «НБУ зараз намагається «аутсорсити» всі неключові функції, адже так ефективніше знижуються витрати», – каже вона.

Проте, як заявляють у НБУ, це не головне. У 2015 році, за словами директора департаменту грошового обігу НБУ Віктора Зайвенко, частка Нацбанку в загальному обсязі операцій із забезпечення готівкою банків становила 28%. Решта 72% припадали на міжбанківський ринок, де НБУ участі не бере.

Делегувавши цю частку учасникам ринку, за його словами, Нацбанк зможе суттєво знизити свої витрати на готівковий обіг. А у перспективі і витрати комерційних банків, адже делегована модель сприятиме зниженню частки готівкового обігу на користь безготівкового. Така система вже успішно функціонує у Великобританії, Голландії, Фінляндії та Швеції.

«Зважаючи на загальноєвропейські тенденції, трансформаційні процеси, що відбуваються в Національному банку, та на впровадження проекту Cashless economy [безготівкова економіка; проект, покликаний на зменшення частки готівки в економічному житті країни; розрахований до 2020 року], делегована модель є доцільною в Україні», – каже Зайвенко.

Також, на думку Зайвенко, перехід на дану систему спонукатиме розвиток конкурентного ринку послуг з інкасації. Адже наразі лише сім банків – Експрес-Банк, Ощадбанк, Приватбанк, ПУМБ, Райффайзен Банк Аваль, Укргазбанк та Укрсиббанк – мають власну розгалужену службу інкасації.

Ще рік тому інкасацією займалося більше півсотні фінустанов. Пов'язане скорочення кількості гравців на даному ринку із необхідністю оптимізовувати витрати в період кризи, а також із банкрутством банків, які мали свої інкасаторські служби.

Щоб вирішити проблему недостачі інкасаторської функції, Нацбанк ще на початку року дозволив зайти на цей ринок небанківським установи. Проте поки таких не густо, адже цей бізнес вимагає суттєвих капіталовкладень.

Так, наприклад, один інкасаторський автомобіль коштує $20-50 тис. А окрім машин, потрібно мати офіси, сховища, техніку, обслуговуючий персонал та охоронців, забезпечених зброєю та обмундируванням.

Витрати на розширення інфраструктури стримують і самих банкірів, щоб боротися за частку в організації грошового обігу. У тому числі, ще не відомо, чи погодяться і на яких умовах банки, які підпадають під критерії регулятора.

«Ми розглядаємо це питання. Воно комплексне і не пов'язане лише із винагородою банку», – коментує голова правління Райффайзен Банку Аваль Володимир Лавренчук.

Фінустанови мають прорахувати, які обсяги утримання та перевезення банкнот та монет банк може потягнути та чи варто розширювати свою інфраструктуру, щоб бізнес не став збитковим. Виходячи із цього і будуть визначатися із винагородою. Банки, на думку Туюкової, можуть і повинні отримувати комісійні доходи за такий аутсорсинг, інакше нестимуть збитки.

Італійський Правекс-Банк також до певної міри відповідає критеріям НБУ, і при великому бажанні міг би дотягнути до вимог. Проте, за словами голови правління фінустанови Тараса Кириченко, щоб приймати активну участь у такому бізнесі на сьогодні у банку недостатньо велика служба інкасації. А нарощувати її банк не зацікавлений. «Нам це не треба, це не той бізнес, який би ми хотіли робити. Акціонери ставлять інші задачі перед нами», – каже він.

Такої ж думки притримується і голова правління Укрсоцбанку Тамара Савощенко, яка каже, що інкасація взагалі не може бути прибутковим бізнесом. «Раніше готівкові кошти в банкоматах і касах йшли в розрахунок обов'язкового резерву. Але зараз ці кошти не включаються туди. Тому банки намагаються мінімізувати залишки, оперативно і ретельно управляти готівковими коштами, аби не збільшувати їхню вартість», – пояснює вона.

Так, собівартість перерахованої банкноти становить близько 3 копійок, а інкасація однієї точки – близько ₴1 тис. І чим більше банк утримає готівки у касах і банкоматах, тим вищою є вартість цих грошей, каже Савощенко.

Безготівкова економіка

Опитані банкіри підтримують ініціативу Нацбанку передати організацію обігу у приватні руки банкірів. Це буде стимулом для зменшення кількості готівки в обігу та для переходу на безготівкові розрахунки.

Готівкові кошти в касах відділень, у касах перерахунків та у банкоматах складає 15-25% від загальної суми грошей на рахунках банків, в залежності від розміру мережі відділень та банкоматів банку. Проте навіть це занадто дороге задоволення, каже Кириченко. «Ми повинні розуміти, що економіці стільки готівки не треба. В Україні найбільша частка серед країн центральної та східної Європи готівкових грошей в економіці», – каже він.

Революцію на українському ринку щодо зменшення готівки в касі здійснив німецький ПроКредит банк, який ще у травні 2016 року оголосив про тотальну відмову від кеша.

Фінустанова поступово переводить усі відділення до безготівкового обслуговування клієнтів. У всіх відділення Києва, Одеси, Харкова, Львова та Дніпра усі операції з готівкою перевів виключно в зони самообслуговування 24/7. У кожному із вказаних міст, лишилося лише по одному відділенню із класичною касою, для роботи із великими сумами коштів: отримання готівки в сумі від ₴60 тис. чи поповнення рахунку на суму від ₴600 тис.

«Правила будуть єдиними для всіх наших клієнтів. Ми розуміємо, що багато клієнтів банків звикли здійснювати операції в готівковій формі, але хочемо змінити такий підхід. Переказ депозиту з одного банку в інший знову-таки можна провести безготівково», – пояснив голова правління фінустанови Віктор Пономаренко.

Вже станом на сьогодні, як зазначають у банку, така реформа призвела до значного зниження операцій з готівкою в операційному залі, проте поки цифри озвучувати не готові. «Це досить масштабний проект, який ще в процесі, тому давати фінальну оцінку поки рано, але тенденції говорять про скорочення операцій з готівкою», – каже Іван Гриненко, спеціаліст з маркетингу та зв'язків з громадськістю ПроКредит банку.

Інші фінустанови на такі радикальні кроки у роботі з клієнтами поки зважитися не готові, потреба в готівці у них ще занадто велика. «Ми й хочемо йти в сashless, але поки ще не дійшли. Це правильний напрямок, але у перспективі. Бо зараз, якщо банки масово ринуться зводити роботу з готівкою до мінімуму, то це призведе до колапсу, бо ні клієнти, ні економіка до цього не готові», – каже Савощенко.

Тож банкіри очікують від держави економічних заходів: основний фактор, який гальмує розвиток безготівки в країні, – це «сірий» бізнес.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X