Як подорожчає українська земля - експерти

28 квітня 2017, 14:00
Як має змінитися політика уряду та поведінка громадян, аби Україна стала сильною, а населення – багатим

Новое Время спільно з Українським інститутом майбутнього представили своє бачення стратегічного розвитку країни – Україна: план на завтра.

Провідні експерти відповідають на питання, якою має бути стратегія розвитку держави, та визначають першочергові кроки, які мають зробити влада та громадяни у найближчі 3-5 років, аби країна змінилася на краще.

Відео дня

Про нагальну необхідність відмінити неконституційний мораторій на продаж землі директор економічних програм аналітичного центру УІМ Анатолій Амелін.

При славнозвісній родючості українських ґрунтів, Україна займає 11 місце в світі по рівню використання землі і є однією з небагатьох країн Європи, де відсутні ринкові відносини на ринку землі. При цьому, 54% території країни – це рілля.

Агрохолдинги та решта секторів економіки поступово викуповують у держави землю. Майже половина земельних ресурсів перебуває у власності приватного сектору (46% ріллі), 4% земель сільськогосподарського призначення перебувають у власності держпідприємств.

Але населення держави, яке володіє третиною угідь (37%, із яких більша частина це рілля), продавати своє майно за ринковими цінами не здатне. Громадяни змушені віддавати свої паї в оренду агрокомпаніям за дуже заниженими цінами – у Київській області це 2,18 га за 6 тис. грн на рік.

Де-факто, ринок землі в Україні перебуває в тіньовому секторі і формується шляхом довгострокових судових процесів. І зняття мораторію на землю забезпечить лібералізацію ринку землі, демонополізацію і встановлення ринкової вартості в умовах конкуренції.

У Польщі на момент відкриття ринку землі 75% угідь були у приватній власності, на відміну від інших пострадянських країн. Ціна на землю на сьогодні формується без втручання держави. Покупець платить 2-5% податок з купівлі. Ринкова вартість у 2016 році становила $10,3 тис. за 1 га. В Україні, за даними держкадастру, нормативна вартість 1 га землі становить $1,1 тис.

Відкриття ринку землі забезпечить щорічний приріст ВВП на 6-7% за рахунок інвестицій в сільське господарство – це $29-$49 млрд. Наразі, без ринку землі, приріст української економіки становить 2%.

Більше про першочергові зміни, які має зробити Україна, читайте у журналі Новое Время від 28 квітня 2017.

Показати ще новини
Радіо НВ
X