Іноземні інвестори направили в Україну на 5% більше грошей, порівняно із минулим роком - інфографіка

23 серпня 2016, 19:00
Банківська система зумовила притік іноземних інвестицій до України у першому півріччі 2016 року

Обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в країні у січні-червні 2016 року склав ₴44,8 млрд. Порівняно із аналогічним періодом минулого року, чистий притік ПІІ зріс на ₴1,9 млрд, або 5%. Такі дані наводить Державна служба статистики України на своєму сайті.

Відео дня

Найбільший портфель акціонерного капіталу в країні, як і в попередні роки, зберігає за собою Республіка Кіпр. Навіть не дивлячись на те, що за поточне півріччя потік коштів до України зменшився на 10%, порівняно із аналогічним періодом минулого року.

Одночасно на 8% скоротився об’єм інвестицій із Вірґінських островів (Великобританія). І Кіпр і Вірґінські острови мають пом’якшене податкове навантаження, що робить ці країни привабливими в очах інвесторів.

Саме тому бізнесмени та інвестори із різних країн досить часто працюють через такі юрисдикції, Їм вигідніше направляти кошти, враховуючи наявні обмеження і податкові стягнення у «рідних» країнах. Суттєвою часткою кіпрських і вірґінських інвестицій завжди були українські гроші, попередньо виведене задля оптимізації оподаткування.

Найбільший притік інвестицій до України у першому півріччі поточного року зумовили Російська Федерація (+77% порівняно із даними на 01.07.2015), Австрія (+12%) та Угорщина (+9%). Хоча сказати, що збільшенням обсягів ПІІ пов'язано зі зростанням інтересу до України з боку Європейського Союзу чи навіть країни-агресора, наразі не можна.

Справа в тому, що основним напрямком вкладення коштів іноземних інвесторів була фінансова сфера, а саме банківський сектор – більше 70% усіх ПІІ. Минулого року із ₴3 млрд інвестицій 90% були банківським капіталом. Так як, згідно законодавчого визначення, якщо нерезидент володіє понад 20% в капіталі акцій установи, такі кошти вважаються ПІІ.

«І минулого року, і у поточному основний притік ПІІ в Україну – це саме інвестиції у банківську сферу, оскільки, згідно вимог Національного банку, усі учасники банківського сектору, в т.ч. іноземні банки, мали вийти на певний рівень капіталу», – пояснює старший аналітик МЦПД Олександр Жолудь.

У результаті, частка іноземного капіталу в банках за останні півроку, за даними НБУ, зросла із 42,8% до 54,7%. При цьому, за словами Жолудя, більшість таких коштів не надходили до країни у вигляді живих грошей.

Оскільки із одночасним припливом капіталу від акціонерів, у фінустанов зменшувався рівень боргів перед материнськими структурами, то можна зробити висновок, що частина цих позик були просто переоформлені у капітал банків.

Враховуючи, що на українськи банки у наступному році чекає чергове підвищення вимог до розміру капіталу та інших нормативів, які будуть виконуватися за кошти із капіталу фінустанов, то можна із повною впевненістю сказати, що на Україну чекають нові ПІІ від банкірів.

Обсяг прямих інвестицій із України лишається досить незначним – всього ₴6,2 млрд. Що, до речі, на 21% менше, порівняно із першим півріччям минулого року.

При цьому, зросли інвестиції українських бізнесменів лише до Кіпру – на 0,1%. Що пов’язано у т.ч. зі зміною вартості акцій, які вже утримував на Кіпрі вітчизняний бізнес.

Не інвестують українські підприємці у закордонні проекти, за словами Жолудя, через низку істотних обмежень на законодавчому рівні, зокрема в частині валютного регулювання: «Якщо вони й інвестують, то значною мірою не відображають це у нашій офіційній статистиці, вони не звітують».

Повернення в докризові обсяги інвестицій можливе, на думку Жолудя, у найближчі роки. Але за умови, що Україна зможе забезпечити верховенство права та захист прав власності. Адже основна проблема, яка хвилює інвесторів – це ризик неповернення коштів і прибутку від інвестицій.

Окрім того, приходу значних інвестицій у нові проекти в країні зараз ми не спостерігаємо через те, що в країні продовжуються бойові дії і частина території лишається в окупації. Ці негативні фактори створюють додаткові ризики для інвесторів.

«Проблематика давно знайома. За інвестиції ми конкуруємо зі всіма іншими країнами, які знаходяться навколо нас. Захист прав інвесторів і фактор можливої ескалації на сході стримують інвесторів. Ці проблеми переважують наші конкурентні переваги», – підкреслює заступник міністра фінансів з євроінтеграції Юрій Буца в інтерв'ю НВ Бізнес.

За його словами, конкурентна перевага України – це дешева робоча сила, близькість розташування до кордону з ЄС, а також логістика, у тих регіонах , де є хороші дороги або порти.

Плюс є угода про асоціацію із ЄС, яка передбачає нульове мито на чималий перелік продукції, що вигідно і для України, і для інвесторів-нерезидентів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X