Хто заплатить за лічильники на тепло і воду

2 серпня 2017, 22:03
Сьогодні набув чинності закон Про комерційний облік комунальних послуг, який зобов'язує ставити вимірювальні прилади на тепло і воду

Згідно з цим законом компанії, що надають послуги центрального тепло-, водопостачання і водовідведення повинні встановити в кожному багатоквартирному будинку лічильники тепла і води.

Відео дня

На ці цілі дається один рік - до 2 серпня 2018 року. Для установки лічильників на воду - до 2 серпня 2019 року. "Зроблено ще один крок на шляху до енергоефективності", - такими словами розпочав свій пост на сторінці в соцмережі Facebook голова уряду Володимир Гройсман, коментуючи нововведення для мешканців багатоквартирних будинків.

Ініціатори прийнятого закону вважають, що обов'язкова вимога ставити прилади обліку тепла знизить споживання на 15-20%, протягом одного-трьох років. А також знизиться на три чверті обсяг неврахованих витрат води у внутрішньобудинкових системах.

Оператор зовнішніх мереж повинен попередити власників про встановлення лічильника не менше ніж за два місяці. А власник протягом цього терміну може повідомити про свою згоду, або запропонувати відповідні зміни за умовами установки. При цьому споживачі послуг мають право самі встановити в будинку відповідний вимірювальний прилад. Правда, платити за установку доведеться з власної кишені. Винятком будуть будинки, які вже мають такі лічильники або перебувають в процесі їх установки. Оплату можна буде здійснювати протягом п'яти років.

Але навіть, якщо за це заплатять оператори, що надають послуги, потім вони зберуть з мешканців, за рахунок внесення витрат до вартості тарифів. Заплатити за лічильники може і місцева влада, правда, якщо місцева рада вирішиться виділити на це бюджетні гроші. Якщо це станеться, то мешканцям платити за лічильники не доведеться, а власником приладів буде вважатися власник загального майна будинку.

Споживачі все одно опиняться у виграші, оскільки вони будуть платити виключно за лічильником. "Інша справа, що за установку лічильника їм доведеться заплатити, тобто вигода може бути дуже сильно розтягнутої в часі", - відзначає Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital.

Позитивною є норма, яка дає можливість контролювати в реальному часі кількість спожитих послуг жителями будинків, щоб оператори-монополісти у сфері енергопостачання не перекладали на їхню кишеню наднормативні втрати в мережах. "А в сукупності з встановленням відповідальності за самовільне використання води, електричної та теплової енергії такі норми можуть дисциплінувати власників і виявляти порушників", - переконаний Ігор Чудовський, керуючий партнер АО Чудовський і партнери.

Відповідно до закону, вартість послуг за встановлення розраховується оператором зовнішніх інженерних мереж і встановлюється для кожного будинку окремо, фіксованої суми немає. Зате закон встановлює відповідальність за порушення даного закону, не просто номінально, а реальними штрафами від 20 до 108 прожиткових мінімуми в залежності від порушення. Зокрема, за порушення термінів установки - 36 прожиткових мінімуми. Правда, Гройсман запевнив, що штрафи будуть стягуватися виключно з операторів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Цікаво буде подивитися, як закон буде працювати на практиці, адже раніше приймалися подібні норми і закони, але вони не працювали. "Були закони і в 2007 році, і в 2011 році, там теж зобов'язували операторів встановлювати лічильники, були цілі програми, але ніхто нічого не робив. Тому що постачальникам і виробникам теплової енергії не вигідна установка лічильників, оскільки вони тоді знизять свої доходи", - запевняє Іван Надєїн, голова наглядової ради компанії Укртепло.

За його словами, після підвищення тарифів на енергоресурси, мешканці намагаються встановлювати лічильники самостійно, а постачальники придумують якісь норми, не дають технічні умови для відповідного проекту.

Показати ще новини
Радіо NV
X