Хто прийде на зміну Роману Насірову

Експерти прогнозують, що головою ДФС оберуть зручну та гнучку людину

Експерти прогнозують, що головою ДФС оберуть зручну та гнучку людину

Експерти та представники бізнесу не вірять в серйозне покарання відстороненого голови ДФС і називають потенційних кандидатів на цю посаду

Другий тиждень не вщухають пристрасті у зв'язку з розслідуванням стосовно Романа Насірова, голови Державної фіскальної служби (ДФС). Через кілька днів після затримання його Національним антикорупційним бюро (НАБУ), Солом'янський суд обрав запобіжний захід у вигляді арешту Насірова на період слідства, на два місяці з можливістю внесення застави.

Якщо справа Насірова завершиться реальним строком, то це стане потужним сигналом, що розірвано систему кругової поруки корупціонерів у владі. Це підірве корупцію на найвищому рівні, створивши страх покарания. І дозволить створити рівні правила гри для бізнесу, що є головною умовою припливу інвестицій та прискорення економічного зростання.

Втім, багато хто не вірить у такий результат і вважають, що податковий орган і надалі буде вважатися злочинною організацією. А поки тривають слідчі дії, залишилася відкритою низка питань. Зокрема, чи узгоджені дії НАБУ з президентом чи антикорупційний орган діяв самостійно. І хто найбільш реальний претендент на крісло голови ДФС.

НВ Бізнес попросив відповісти на ці питання галузевих експертів і представників бізнесу.

Володимир Дубровський, головний експерт податково-бюджетної групи Реанімаційного пакету реформ

Президент погодився з цим рішенням, змирився. Але, схоже, що це для нього було нелегкою справою, і він не відразу це підтримав. Сталася позитивна річ, яка ніколи в Україні не траплялася, коли чинного урядовця заарештували за підозрою в корупційних діях, чиновника такого рангу. Але з іншого боку, я б не переоцінював все-таки наслідки цього кроку, тому що, по-перше, невідомо, наскільки пред'явлені звинувачення можливо довести. Фахівці в цьому сумніваються. Від затримання до покарання досить тернистий шлях. По-друге, і це більш важливо, Насіров був втіленням зла. Але насправді він лише очолював орган, який взагалі сам по собі існує не як податкова служба, а як така організація з серйозними ознаками злочинної, яка має від держави ліцензію на рекет за умови виконання плану надходжень до бюджету і виконання окремих специфічних політичних замовлень. Такою вона була створена паном Азаровим і зберегла таку інституційну пам'ять. Щоб справді щось змінити для простого платника податків, недостатньо замінити Насірова на Мирослава Продана або ще когось. Можливо, це якоюсь мірою впливає, але головне – провести глибоку реформу самої системи, яка повинна включати, з одного боку, зміни правил гри, а з іншого – перезавантаження податкової, яка здатна цю корпоративну культуру стерти. Було б логічно, якби туди пішла Ніна Южаніна, але можуть бути найнесподіваніші компромісні фігури, про які ми взагалі нічого ніколи не чули, добре відомі у вузьких колах, в які ми з вами не вхожі. Інша справа, що, може, вдасться використати цей момент для того, щоб поставити на чолі податкової людину, яка не буде опиратися її перезавантаженню. Але якщо монетка стане на ребро, то можливо, така людина знайдеться.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Ukraine

Це логічне продовження слідства у справі Олександра Онищенка, тому не варто шукати в цьому затриманні політичного підтексту. Зважаючи, що Насіров квота і в минулому представник БПП, підозрювати узгодження цих дій з президентом було б нелогічно. В.о. вже призначений пан Продан, виходець з Вінниці. Думаю, він не є кандидатом на посаду голови, хоча, враховуючи, що Насірова тільки усунули, у статусі в.о. Продан може бути місяцями, а то й роками. Насіров був відібраний на конкурсі, тому, думаю, і цього разу влада піде на цю процедуру. Найбільш вірогідний кандидат, на жаль, Ніна Южаніна, голова комітету. На жаль, тому що це не стане якісною змінною або новим підходом. Крім того, вона лобіює відновлення податкової міліції. Южаніна з тієї ж команди, що й Насіров. На мій погляд, кандидатура Оксани Продан, була б більш цікавим варіантом, тому що вона представник не великого, а малого й середнього бізнесу, як в принципі і Юлія Драговоз. У нас в основному ДФС концентрується на великому бізнесі. Ще хороша кандидатура Андрій Журжій. Дуже б хотілося бачити реальний конкурс з кандидатами ззовні системи.

Юрій Яковенко, голова інвесткомпанії Eavex Capital

Я не впевнений, що президент давав відмашку затримати Насірова. Навіть якщо він давав відмашку, виходу не було. Тому що НАБУ б все одно це зробило. У мене є інформація про те, що для найближчого, як мінімум, оточення Петра Порошенка це було повною несподіванкою. Я не виключаю, що він був єдиний, хто знав про це. Але знав уже як про неминучий факт. Я думаю, він не міг перешкоджати. НАБУ треба щось робити, щоб показувати якийсь результат нормальний. У позиції НАБУ ціла послідовність дій, не просто відстрочення, там пов'язують його з показаннями Онищенка. Ще треба дивитися на ті рентні платежі, про які йдеться в цій справі, вони були дуже високими. Хотілося, щоб прийшла людина, яка дійсно буде реформувати, ламати схеми. Але потрібно проводити максимально відкриті конкурси. Будь-яка грамотна людина, яка туди прийде з якоюсь базовою освітою та досвідом роботи, напевно, зможе розібратися. Головне, щоб було бажання реформувати, налагоджувати. У нас же часто вибирають з людей системи, це завжди якісь компромісні фігури. Причому часто, кандидатури, висунуті в результаті закулісних домовленостей. Те, чого хотілося б сильно позбутися і побачити світлу особистість, яка почне щось змінювати і ламати. Ми тупцюємо з реформами на одному місці. Я думаю, є сотні чесних і нормальних людей, які могли б цією справою зайнятися. Нормальні ж люди приходили і в Кабмін. Маса патріотично налаштованих людей, які бажають перетворення і реформ в країні. Я розумію, що це не так просто все поламати, коли там є усталені зв'язки і все решта, але, не вивівши все на чисту воду, не маючи підстав для зменшення якихось оподаткувань, складно говорити про позитивний розвиток економіки.

Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції

Насіров влаштовував всю політичну еліту, тільки міністр фінансів намагався його усунути. Отримуючи повну підтримку президента, Насірова було неможливо зрушити. Та допомога, яку отримує Насіров від Олександра Грановського, від його адвокатів, його юристів, та і всієї системи. Що говорить про те, що система захищає його, а не позбавляється. Насіров людина зі списку БПП і було б нелогічно президентові давати вказівку, навіть якби він мав можливість, хоч якусь, впливати на НАБУ, щоб ця людина була затримана. Є підозра. Логічно, що фіскальна служба буде у сфері впливу Петра Порошенка. Я не думаю, що це буде Южаніна, тому що без Южаніної президент не має професійної людини в парламенті, яка розуміється на податках. Тут не стоїть питання про персоналії. Я думаю, що багато що зміниться в політиці після затримання голови ДФС. Якщо хтось не зрозумів, що для НАБУ немає недоторканних після Онищенка і Миколи Чауса, то тепер зрозуміли всі. Я думаю, зараз найзаклятіші вороги в українському політикумі об'єднаються, щоб знищити цей фактор непередбаченого НАБУ. Тим більше, напередодні виборів.

Ольга Богданова, партнер Crowe Horwath AC Ukraine

Є об'єктивні причини затримання Насірова НАБУ. З особистого досвіду можу сказати, що було багато порушень з боку Насірова, підтверджено аудиторським висновком за фактом відшкодування ПДВ одним компаніям і не відшкодування його іншим. Загалом доказів і підстав для затримання більш ніж достатньо. НАБУ має робити якусь роботу, щоб показати, що у нас в країні борються з корупцією. Навряд чи Насірова по-серйозному засудять. Це людина, яка представляла інтереси не тільки нашого президента, але і представників законодавчої, виконавчої влади, багатьох політиків, і що найжахливіше – бізнесу. Тут доведеться доводити злий умисел, а тут можуть бути проблеми. Роман Михайлович занадто багато знає, щоб судити або доводити ситуацію до того, щоб він почав говорити. Президент теж був дещо збентежений, коли дізнався про затримання Насірова. Посада голови ДФС – це політична посада. Вона не має нічого спільного зі знанням, з професією. Тому новий керівник ДФС буде обиратися з урахуванням політичних інтересів. Хто буде? Це точно не буде незалежний фахівець. Це буде політична фігура. Цілком можливо, що на цьому місці залишиться нинішній в.о. голови Продан. Залишать цю кандидатуру по-тихому. Продан – людина Володимира Гройсмана, його кандидатура всіх влаштовує. Тут ще роль може зіграти Мінфін, буде цікаво подивитися, як вони спрацюються. Це може певним чином вплинути на кандидатуру голови ДФС.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: