Гігантські збитки державного зернового оператора

22 березня 2016, 08:46
За підсумками минулого Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) отримала 3 млрд грн збитку, майже стільки ж, як минулого року (3,5 млрд грн). Експерти констатують - ДПЗКУ не в силах конкурувати з приватним бізнесом через неповороткість та неефективність

Цікаво, що настільки значний збиток ДПЗКУ отримала на тлі зростання в 1,7 разів чистого доходу компанії до 12,4 млрд грн. Також чистий валовий дохід ДПЗКУ збільшився на 92% – до 2,1 млрд грн.

Відео дня

У понеділок міністр аграрної політики і продовольства України Олексій Павленко заявив, що основною причиною збитків компанії він вважає курсові різниці від девальвації гривні.

У ДПЗКУ повідомили, що збитки від девальвації гривні за 2015 рік склали майже 2,5 млрд грн. Також збільшилися витрати на обслуговування китайського кредиту до 553 млн грн за неповернутої валютної виручки компанії близько $130 млн. Ще 455 млн грн – збитки на часткове формування резервів через сумнівну дебіторську заборгованость за операціями 2013-2014 років.

Основною причиною збитків ДПЗКУ є переоцінка валютних боргів, вважає аналітик ІК Dragon Capital Наталія Шпигоцька. Вона нагадує, що у 2012 році компанія отримала кредит у $1,5 млрд від китайської корпорації, з яких було використано $0,5 млрд. Через девальвацію гривні, сума зобов'язань у національній валюті збільшилася і компанія нараховує збитки.

Минулого тижня голова Держфінінспекції Лідія Гаврилова повідомляла, що за резервування невикористаних коштів за китайським кредитом, ДПЗКУ сплатила $200 тис. На її думку, причиною збитковості компанії є неефективне використання як власних, так і запозичених коштів.

Директор інформаційно-аналітичної компанії ПроАгро Микола Верницький вважає причинами збитків ДПЗКУ зниження поставок зернових до Китаю у другій половині 2015 року на тлі падіння світових цін.

Він також зауважує, що для виконання китайського контракту на поставку кукурудзи ДПЗКУ доводилося закуповувати її за більш високою ціною, ніж вона продавалася у Китай. В іншому випадку застосовувалися б штрафні санкції. "У цьому випадку збитки були об'єктивними. В іншому випадку компанії загрожувало банкрутство", – пояснює Верницький.

Компанія буде хронічно збитковою, оскільки не витримує конкуренції з приватними постачальниками, стверджує експерт. Єдине, що її рятувало – це міждержавні контракти.

У коментарі НВ Олексій Павленко пояснив, що ДПЗКУ розробляє фінансовий план діяльності компанії на 2016 рік, основним завданням якого є виведення компанії на беззбитковість. Поки що фінансовий план від ДПЗКУ не був затверджений міністерством і відправлений на доопрацювання.

Основне завдання, яке потрібно виконати для виведення компанії зі збитків – це підвищення прозорості та операційної ефективності, при якій ціна закупівлі зернових не повинна бути менше ціни продажу, вважає Шпигоцька.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X