Грузинські гастролі: Скільки правди, емоцій і маніпуляцій в антикорупційних промовах Саакашвілі

8 березня 2016, 08:40
Автор: VoxUkraine
Міхеіл Саакашвілі роз'їздить з антикорупційним туром. За кілька тижнів він відвідав Франківськ, Чернівці, Ужгород, Миколаїв, Вінницю, Житомир, Рівне. VoxCheck проаналізував три виступи грузина та зробив висновок: Саакашвілі часто перебільшує, рідше – маніпулює, але майже ніколи не бреше аудиторії

Мало хто засумнівається в тому, що Міхеіл Саакашвілі – чудовий оратор. Політик довго говорить "без папірця", відчуває і "веде" аудиторію, доречно і смішно жартує, при цьому не втрачає можливостей "підколоти" політичних суперників. Втім, далеко не всі його виступи побудовані на імпровізації. VoxCheck проаналізував антикорупційні заходи за участю Саакашвілі в Івано-Франківську , Чернівцях та Ужгороді ; виявилося, що кожна доповідь і серії запитань-відповідей містили набір досить схожих тез. VoxCheck нарахував вісім маніпуляцій/перебільшень у промові екс-президента, в чотирьох випадках він сказав правду чи був близький до неї (помилки у цифрах на кілька одиниць ми не брали до уваги). Відвертої брехні у виступах Саакашвілі експерти не знайшли, але, схоже, політик плаває в базових економічних поняттях.

Відео дня

1 “Сьогодні нам кажуть, уряд нам урочисто обіцяє, що у нас буде 1% зростання в цьому році. Вдумайтеся в це – 1% зростання ВВП, після того, як українська економіка скоротилася в два рази. Тобто, це 1% по відношенню до скорочення в два рази. Це потрібно мати вищий пілотаж тупості, дурості, безвідповідальності, щоб після скорочення на 50% мріяти про зростання на однин відсоток"

МАНІПУЛЯЦІЯ:

У доларовому еквіваленті українська економіка дійсно скоротилася в два рази за минулі два роки: з $179,5 млрд до $90,13 млрд ( дані МВФ ), тому формально Саакашвілі не збрехав. Однак такі підрахунки – чистісінька маніпуляція: падіння номінального ВВП у доларовому еквіваленті і зростання реального ВВП не можна порівнювати. За 2013-2015 гривня знецінилася в три рази , та відповідно впав показник ВВП, перерахований у доларах. Якщо використовувати доларовий ВВП, то з аналогічним успіхом можна говорити, що, наприклад, у 2007 році економіка України зросла на 33% (хоча зростання реального ВВП склало 8,2%). Ну а, наприклад, ВВП ЄС в 2015 році нібито впав на 14% – знову-таки, якщо рахувати в доларах.

З економічної точки зору правильніше дивитися на реальне зростання ВВП (у національній валюті в постійних цінах – вони показують, як змінюються фізичні обсяги виробництва у цінах базового року). Згідно з такими даними , реальний ВВП України скоротився за останні два роки на 15,2%. І саме цей показник, за прогнозами, зросте цього року на 1%.

Скриншот

Скриншот Фото:

2 “В Одеській області, якщо у нас буде 1% зростання в наступні, припустимо, п'ять, сім років, як вони нам обіцяють (один відсоток, два, три – не має значення), то ми дійдемо до рівня 2013 року. Тобто до рівня Януковича через п'ятнадцять років"

МАНІПУЛЯЦІЯ:

Зростання на рівні 1,1% очікується тільки в 2016-му, далі МВФ і Світовий банк прогнозують прискорення української економіки (перший до 3-4% в рік, другий – до 2% в рік). Не бозна скільки, але при такому зростанні відновлення до рівня 2013 року буде не таким вже й довгим – до 2020 року, якщо вірити в прогноз МВФ (див. дані ). Крім того, відсоток зростання має велике значення, і говорити, що один або три відсотки зростання дають приблизно однаковий результат, невірно. Наприклад, при зростанні на 1,0% в рік рівня 2013 року українська економіка досягне навіть не через 15, а через 18 років. При двовідсотковому зростанні цей період скоротиться до 9 років, при трьохвідсотковому – до 6 років.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

3 "Україна повинна розвиватися мінімум 10% на рік зростання ВВП протягом наступних десяти років"

ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ:

Зростання економіки на рівні 10% на рік протягом тривалого періоду спостерігалося або в бідних країнах, які стали експортерами природних ресурсів (наприклад, Ангола), або в Китаї. Максимальне середньорічне зростання ВВП за десятиліття в Грузії, наприклад, спостерігалося в 2003-2012 роках і становило 6,7%. Швидкозростаючі країни центральної і східної Європи, за своє краще десятиліття росли на 4-5% на рік, країни Балтії – на 7-8%. Україна за своє краще десятиліття (1999-2008) зростала в середньому на 6,3% в рік.

4 “За весь час мого президентства податки в Грузії скоротилися на 65% (ПРАВДА), а бюджет країни зріс у 11 разів (ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ). Тобто в 11 разів зросли надходження [в іншому виступі Саакашвілі сказав про зростання надходжень у 9 разів].

За даними МВФ , з 2004 по 2013 рік (період президентства Міхеіла Саакашвілі) доходи держбюджету Грузії зросли в 5,4 рази (у місцевій валюті ларі).

Що стосується зниження оподаткування, то, не маючи в Україні доступу до подібної статистики, ми звернулися з проханням перевірити дану інформацію до грузинського економіста Георгія Мжаванадзе з ISET Policy Institute (Тбілісі). При цьому ми не вказали джерело цитати.

Економіст підтвердив, що за час основних податкових реформ (до 2009 року), кількість податків зменшилася з 21 до 9, а загальна ставка податку (у відсотках від прибутку) знизилася з 49,7% (2005) до 15,3% в 2009 – тобто більш ніж на 65%. Інформація рейтингу Doing Business дещо інша, але підтверджує тенденцію: у 2006 році загальна податкова ставка становила 57% від комерційного прибутку грузинських компаній, у 2012-му – 15,3% (тобто зниження склало 73%).

Грузия в рейтинге Doing Business
Грузия в рейтинге Doing Business Фото:

Про надходження до бюджету у Мжаванадзе дещо інша інформація, ніж у МВФ: у 2003 році податкові надходження до бюджету становили 1 млрд ларі, у 2013 – 6,7 млрд ларі. Тобто сума податків до держскарбниці збільшилася в 6,7 разів, але не 11, як стверджує Саакашвілі.

Антикоррупционный форум в Ужгороде

Антикоррупционный форум в Ужгороде Фото:

5 “Ми повинні реально зробити все [тобто держсектор] прозорішим. Тобто сьогодні почали держпідприємства відпливати, щороку 10 мільярдів доларів, як мінімум [мова про збитки, яких держкомпанії завдають бюджету]. І це офіційні цифри. 5 мільярдів це те, що уряд визнає, 5 мільярдів, враховуючи там маржу доходів 10%. Ми, замість того, щоб отримувати за них щось[за держкомпанії], ми втрачаємо кожен раз гроші"

ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ:

Все не так погано, як каже Міхеіл Саакашвілі: за інформацією Мінекономіки, за 9 місяців 2015 року 100 найбільших держкомпаній заробили 2,2 млрд грн прибутку проти 66 млрд грн збитку за аналогічний період 2014. Позитивна динаміка багато в чому пояснюється поліпшенням фінансової ситуації в НАК Нафтогаз через зростання тарифів, зниження світових цін на енергоресурси і реформ в енергетичному секторі.

6Грузинська економіка за час мого президентства зросла в 4 рази. Ми перейшли на 8 місце за свободою ведення бізнесу в світі"

МАНІПУЛЯЦІЯ:

За час президентства Саакашвілі грузинська економіка дійсно зросла в чотири рази – знову-таки, якщо рахувати в доларах . Але як ми вже говорили, цей показник сильно залежить від курсових коливань, а тому правильніше дивитися на зростання ВВП в постійних цінах в національній валюті. У такому разі економіка Грузії за період правління Міхеіла Саакашвілі (10 років) зросла на 66,8%. Теж значний результат, хоча і не в чотири рази.

Що стосується міжнародних рейтингів Грузії, то по легкості ведення бізнесу (Doing Business) у 2013 році країна посідала 9 місце, за економічну свободу (Economic Freedom Rating) 21-тобто можемо сказати, який конкретно рейтинг мав на увазі спікер.

7 “А те, що ми [Україна] стали найбіднішою країною Європи – це наша провина. За свободою ведення бізнесу ми на 163-му місці у світі. За рейтингами, якщо [нерозбірливо] основний рейтинг, в тому рейтингу Грузія була на 20-му і 21-му до кінця мого президентства, і вона б ще далі піднімалася. За свободу ведення бізнесу Світового банку, там 100 з чимось країн, Україна на 83-му"

ПРАВДА:

Мова йде про два рейтинги – Index of Economic Freedom і Doing Business. У першому Україна зараз на 162 місці (політик, мабуть, обмовився), а Грузія – на 23-му, і за останні кілька років майже не змінила позицій (див дані за 2014 рік ). У рейтингу Doing Business Україна дійсно займає 83 місце .

8 "...80 відсотків українців кажуть, що вони мають справу з корупцією всього бізнесу,безпосередньо, щодня"

ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ:

Найбільш близькі до слів Саакашвілі дані можна знайти в дослідженні Київського міжнародного інституту соціології. За його інформацією, 70,7% українців стикалися з корупцією.

70,7% украинцев сталкивались с коррупцией, данные КМИС
70,7% украинцев сталкивались с коррупцией, данные КМИС Фото:

9 "Просто за всіма рейтингами, за тіньовою економікою, з часу цього уряду у нас була тіньова економіка 32%, за офіційними цифрами уряду вона зросла до 48 "

ПРАВДА:

Цифри майже вірні : 35% в 2013-му і 47% за три квартали 2015-го (знову-таки, швидше за все, застереження). Однак необхідно розуміти, що тіньова економіка намагається, вибачте за каламбур, залишатися в тіні. Тому будь-які оцінки її розмірів є непрямими і досить умовними.

10 “В Грузії у нас було 100 тисяч туристів, коли я став президентом. Коли я закінчив – 6 мільйонів. Зі 100 тисяч до 6 мільйонів"

ПРАВДА:

За даними Світового банку , в 2004 році кількість іноземних туристів у Грузії склала 313 тисяч осіб, у 2013 – майже 5,4 млн туристів. Оскільки перебільшення невелике, ми схильні вважати інформацію політика правдивою.

11 “Кожного року 45 тисяч українців виїжджають на навчання в Польщу, лише у Польщу. І реально ми втрачаємо "золоту молодь", бо вони, природно, швидко переходять на польську мову"

ПЕРЕКРУЧЕННЯ:

47.724 українських студентів вчаться в 34 країнах світу, свідчать дані аналітичного центру Cedos. У Польщі, за даними Cedos та головного управління статистики Польщі, навчається 20,5 тис . студентів з України.

Над матеріалом працювали: Олександр Жолудь (член Редколегії VoxUkraine, старший аналітик Міжнародного Центру Перспективних Досліджень), Гіоргі Мжаванадзе (Research Assistant, ISET Policy Institute), Єгор Стадний (виконавчий директор аналітичного центру CEDOS), Тарас Доронюк (операційний директор аналітичного центру CEDOS), Олена Шкарпова (редактор VoxCheck)

Проект VoxCheck дякує Центру контент-аналізу за допомогу в підготовці стенограм відеозаписів

Показати ще новини
Радіо NV
X