Гривня, отруєна антрацитом: блокада ОРДЛО б'є по національній валюті

20 лютого 2017, 22:57
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Національний банк України допускає, що блокада поставок вугілля з непідконтрольних державі територій Донбасу може призвести до дестабілізації валютного ринку

Про це заявив заступник голови НБУ Дмитро Сологуб, передає прес-служба регулятора.

Оцінити масштаби негативного сценарію для динаміки курсу гривні Національний банк поки не береться – все залежатиме від того, наскільки сильно виросте обсяг імпорту вугілля, і якою буде його ціна.

Відео дня

Раніше президент Петро Порошенко заявив, що через блокаду Донбасу Україна може втратити до $2 млрд валютної виручки з усіма наступними наслідками для курсу гривні.

Сологуб вважає такий сценарій песимістичним, але можливим. "Не потрібно забувати, що продукція металургії – це одна з основних складових нашого експорту", – зазначив Сологуб. Минулого року на неї припадало близько 40% всього обсягу експорту. Річна виручка підприємств, які де-юре перебувають на окупованих, а зареєстровані на підконтрольних Україні територіях, оцінюється в сотні мільйонів доларів.

"Не хочеться думати про негативний сценарій, бо це означає повернення до ситуації, яка була на валютному ринку два роки тому", – зазначив Сологуб.

З 10 лютого 2017 року Україна припинила постачання антрациту з тимчасово неконтрольованих територій для роботи ТЕС через блокаду транспортних шляхів активістами. 15 лютого Кабмін запровадив надзвичайний стан в енергетиці. В результаті блокування руху поїздів на Донбасі Україна недоотримала майже 240 тис. т енергетичного вугілля, а галузь зазнала збитків у розмірі 53,5 млн грн.

За словами старшого аналітика ІК Dragon Capital Дениса Сакви, побоювання регулятора цілком обґрунтовані: "На території Луганської і Донецької областей розташовані Алчевський металургійний комбінат, Єнакіївський комбінат. Вони разом виробляють понад 4 млн т сталі на рік. При поточних цінах це $1,6-1,7 млрд валютної виручки".

Ці заводи, хоч і розташовані в ОРДЛО фізично, всі операції проводять за українським законодавством і продають валюту на міжбанку, коли отримують надходження від продажу металу. Відповідно, скорочення валютних надходжень на зазначену суму чинитиме тиск на стабільність національної валюти.

Крім того, щорічно з ОРДЛО на електро- і теплові станції України надходить близько 8-9 млн т антрациту. "Ми не знаємо, скільки точно коштує це вугілля, але різниця з цінами в Південній Африці становить $30-40 на тонні", – говорить Саква.

Повна заміна антрациту з ОРДЛО на імпортне в цінах 2016 року, за оцінками керівника аналітичного відділу ІГ АРТ-Капітал Ігоря Путіліна, призведе до зростання імпорту на $900 млн, або на 1% ВВП. "Це неприпустимо при нинішньому нестійкому економічному зростанні в Україні", – говорить експерт.

Утім, поки блокада поставок з ОРДЛО серйозно на курсі національної валюти не позначилася. "З 10 лютого курс тримався на рівні 26,9-27,2 грн/$", – говорить начальник управління казначейства Індустріалбанку Антон Марюхніч. Якщо в перший день блокади НБУ був змушений продати на міжбанку $26,9 млн, то вже 15 лютого регулятор купив $33,2 млн.

"Загальний обсяг продажу на аукціоні за лютий склав $1,58 млрд. Для порівняння, торік у цей період обсяг становив $2,1 млрд", – говорить аналітик Альпарі Максим Пархоменко.

Тому дестабілізація курсу, за словами опитаних експертів, можлива лише в більш строковій перспективі, якщо сторони блокади не досягнуть спільного знаменника в переговорах.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X