Як змінилася робота НБУ, після відставки Гонтаревої - експерти

7 вересня 2017, 20:00
Експрети фінансового ринку про зміни, які відбулися у Нацбанку після оголошеної відставки голови НБУ

Під Національним банком України вкотре відбувся мітинг. На ньому нібито постраждалі вкладники вимагали, зокрема, відставки голови НБУ Валерії Гонтаревої, яка пішла у "нескінченну" відпустку ще у травні цього року. Восени професійна спільнота очікує почути ім'я нового очільника регулятора.

Відео дня

НВ Бізнес звернувся до експертів із запитанням, що змінилося у Нацбанку із "відставкою" Гонтаревої та кого очікують побачити на посаді нового голови НБУ.

Руслан Чорний, шеф-редактор видання FinMaidan

Робота Національного банку абсолютно не змінилася. Змінився виключно інформаційний простір і знизилися нападки в сторону Національного банку. Бо насправді Валерія Гонтарева викликала дуже велике роздратування у низкии нібито експертів і нібито ЗМІ, які, по суті, мали замовлення на те, щоб її обливати брудом. А з її відходом нападки в сторону Національного банку знизилися в десятки разів.

Останні заяви про те, що є кілька кандидатів на главу Нацбанк, я вважаю безпідставними. Реально зараз відсутня кандидатура, яка могла би пройти через парламент. За моєю інформацією, дійсно будуть пробувати провести через Верховну Раду чинного главу Райффайзен Банку Аваль Володимира Лавренчука. Але, за всіма прогнозами, він не отримає підтримки депутатів. Відповідно, на кілька найближчих місяців чинним главою Нацбанку, чи то пак виконувачем обов'язків, так і залишиться Яків Смолій. Ця кандидатура всіх влаштовує, і до неї не має ніхто претензій.

Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

НБУ після відходу Гонтаревої став працювати так, як він працював до цього. Від фігури глави Національного банку не залежить зараз так багато, особливо якщо поставлені на порядок денний критично важливі питання, потребують вирішення. Власне кажучи, Валерія Гонтарева зробила всю брудну роботу і, розчистивши ці "авгієві стайні", пішла. Надалі для НБУ завдання трошки інші: це лібералізація економіки, це збереження поточної монетарної політики. І там від фігури глави Національного банку не багато залежить.

На даний момент, згідно з чутками, які витають у повітрі, є два основні претенденти. Це пан Володимир Лавренчук і пан Яків Смолій. Але і кредитори, і фінансове співтовариство досить давно вже очікують приходу Лавренчука. У той же час не виключено, що з політичних мотивів, або з якихось інших Смолій збереже свою посаду, фактично очолюючи Нацбанк. Але до істотних змін в системі це не призведе. В принципі, від зміни глави Нацбанку, навряд чи істотно зміниться політика самого відомства.

Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної ассоціації банків України

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Нинішній склад правління Національного банку – це професіонали своєї справи, які люблять свою роботу. І те, що вдалося Валерії Олексіївні зробити команду однодумців, націлену на результат, – це беззаперечний факт. І не змінилося абсолютно нічого після її відходу. Все як працювало, так і працює. І в цьому саме її заслуга. Це підкреслює те, що вона ефективний менеджер.

Зараз багато висувають здогадок, припущень, хто очолить НБУ. Спочатку було три претенденти, потім хтось із них став єдиним можливим. Зараз заявили офіційно, що буде президент Петро Порошенко подавати дві кандидатури. Хто найбільш ймовірний – знає тільки президент. Будь-які інші припущення – просто ворожіння на кавовій гущі. Тому що процес такий: президент подає кандидатуру, Верховна Рада її стверджує.

Першими кроками, які повинен буде зробити новий глава Національного банку – завершити розпочаті реформи. По-перше, це валютна лібералізація, по-друге, це вирішити питання з проблемними активами банків – з валютними кредитами. І те, до чого ми всі прагнемо, – зробити вільний ринок капіталу. Але це все можливо, тільки якщо збережеться інституційна незалежність Нацбанку. Тому банківське співтовариство сподівається, що новий глава НБУ буде технократом, однаково віддаленим від усіх політичних фігур. І який зможе не піддатися на спокусу увімкнути грошовий верстат, аби швидко заробити політичних балів.

Роман Борисенко, заступник голови Нацбанку України

Саме завдяки тому, що ми відійшли від одноосібного прийняття рішень, працює система, працюють процеси. Правління, згідно з законом про Національний банк, складається з шести осіб. І голова Національного банку – це одна з цих шести осіб. Зараз в.о. голови Яків Смолій головує на засіданнях правління. Якщо його немає на місці, обов’язки голови НБУ виконує інша особа. І це ніяк не впливає на ефективність та діяльність Нацбанку. Це підтверджує інституційну спроможність, яку нам вдалося побудувати у Національному банку за останні 2,5 роки.

Ми все ж таки очікуємо на призначення нового керівника Національного банку. Але, я вважаю, що хто б не прийшов новий у Національний банк, принципово нічого не зміниться. Поживемо – побачимо. Але я в це вірю.

На даному етапі ми будемо фокусуватись на впровадженні процесного менеджменту як підходу управління – це принцип трикутника "клієнт-продукт-цінність". На цьому буде будуватися стратегія Національного банку, яку ви незабаром побачите. Ми працюємо у декількох напрямках, серед яких перебудова процесів, автоматизація процесів. І саме на цьому ми будемо зосереджувати нашу діяльність.

Показати ще новини
Радіо NV
X