Гідра корупції піднімає голову – бізнесмени та експерти про те, що відбувається в країні

24 квітня 2017, 09:00
Наприкінці минулого тижня в Fedoriv Hub відбулася конференція Straight Talk: Pressure on Business (Пряма розмова: Тиск на бізнес)

Під час цього заходу підприємці поділилися інформацією про проблеми, на які вони наражаються у своїй роботі в Україні.

Більшість його учасників відзначили погіршення ставлення державних органів влади до бізнесу.

Відео дня

НВ Бізнес вирішив спросити у головних учасників заходу про те, що конкретно заважає їм нормально працювати.


Accordeon

На жаль, останнім часом тиск на бізнес відроджується, при тому він відроджується в усіх напрямках. Податкові адміністрації на місцях підняли голови і ми постійно зустрічаємося з випадками, коли натякають, що варто було б домовлятися. Зараз ми виграли суд, велике діло було, ми згаяли на це багато часу. Є тиск з боку митниці, оскільки ми експортер. Був період часу, коли працювати було легко і просто, зараз митниця, мабуть, "зголодніла" і знову починає ставити навідні запитання.

Третій напрямок: Архбудконтроль теж починає створювати перешкоди. Принцип простий, наприклад, приймається декларація, яка має заявний характер на початку будівництва, а потім об'єкт треба ввести в експлуатацію. Так от, в експлуатацію не вводять, а натякають, що треба домовлятися. Ще Держпродспоживслужба, де є департамент якості харчових продуктів, теж починає відроджувати старі методи роботи.

За Віктора Януковича було правило, приходили, перевіряли, порушували кримінальну справу. Потім був якийсь період 2014-2015 роки, коли працювати було набагато легше. У 2016 році гідра корупції знову почала піднімати голову.

У компанії зараз дуже багато викликів. Одна з проблем, з якою стикається Укрнафта – відмова державних структур виконувати судові рішення. Наприклад, зараз Держгеонадра відмовляються продовжувати наші ліцензії, не маючи на те законних підстав і в порушення судових рішень.

Ще одна проблема – зарегульованість нафтогазового сектора, що обмежує можливості для ведення бізнесу та залучення нових інвестицій.

У нас є бачення, що потрібно змінити щодо регулювання, але державі потрібно забезпечити верховенство права і почати грати за правилами, які вона сама ж і встановила.

На нас за останні п'ять років звалилася ціла купа гонінь. Це обшуки вдома у співробітників компанії, це були виклики на допити, порушення кримінальних справ проти співробітників компанії, вилучення техніки, вилучення документів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

З того часу, коли ми почали виносити в публічну площину все, що у нас відбувається, почали захищатися з допомогою міжнародних організацій, найжорсткіших наїздів (це обшуки і "маски-шоу") у нас вже не було.

Останній обшук у нас був навесні 2015 року, після цього не було, але руху в судах так і немає, немає зняття підозр і закриття справ проти наших співробітників, закриваються кримінальні справи, але підтвердження ми так і не отримали. Тому пресинг на бізнес продовжується, але ми вчимося потихеньку захищатися.

Що стосується митниці, то перше питання – це, звісно, питання вартості, бо коли бізнес завозить товар і митник на кордоні починає говорити, що "будемо вас піднімати по вартості", це основний напрямок, де вони заробляють. Якщо раніше, за Віктора Януковича, це було централізовано і йшло нагору, то зараз це основний заробіток митників на регіональному рівні, від рядового інспектора до керівника митниці.

Вони можуть розповідати про центральну базу даних, про індикативні ціни, а імпортерам заявляють, що, мовляв, або ви платите в бюджет відсоток мита, вирахуваний з величезної ціни товару, яку придумав сам митник, або ж даєте хабар.

Це основна тема, на якій на митниці заробляють. Але, я хочу зауважити, що жодних законних підстав робите це митники не мають. Верховний суд в принципі довів, що ця база є консультативною.

Сьогодні знову державні органи влади активно зловживають своїм становищем щодо бізнесу. Так, податкова, наприклад, не повертає ПДВ, розриває договір про визнання електронного платника податків, приходить з податковою перевіркою і накладає надмірні штрафи, які скасовуються потім в суді.

Правоохоронні органи безпідставно порушують кримінальні провадження. Розслідування тривають надмірно довго, не дотримуються розумні терміни. Регулярно відбуваються "маски-шоу".

Все це, звісно, треба припиняти, якщо ми хочемо отримати інвестиції в країну і почати жити краще.

Показати ще новини
Радіо НВ
X