Газова змова. Німеччина хоче відродити газопровід в обхід України

9 червня 2016, 09:33
Німеччина готова підтримати будівництво газопроводу Nord Stream II. Про це заявив міністр економіки та енергетики Німеччини Зігмар Габріель перед зустріччю з членом Єврокомісії з енергетичних питань Мігелем Аріасом Каньете

При цьому міністр уточнив, що Німеччина встановила три умови для підтримки проекту: Nord Stream повинен відповідати вимогам законодавства, не загрожувати транзиту газу через територію України і не обмежувати поставки газу в Східну Європу.

Відео дня

"Німеччина підтвердила статус партнера Росії",-каже голова правління альянсу Нова енергія України Валерій Боровик. "З одного боку, німці хочуть показати, що вони політично підтримує санкції і виступають за стабільність, а з іншого – не хочуть втрачати свої гроші".

Боровик додає, що будь-яка нова гілка буде забирати обсяг транзиту через Україну.

"Україні вже обіцяли, що запуск Nord Stream I ніяк не вплине на обсяги транзиту," додає директор з розвитку бізнесу НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко. "При цьому, -говорить він,- обсяги транзиту впали саме на величину транспортування через Nord Stream I."

"Крім того, зараз вже існує профіцит потужностей для поставок в Європу,- додає старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква." Тобто при роботі Nord Stream II, Росії доведеться звідки цей газ брати." За його словами, забирати обсяг з Білорусі, де Газпром володіє контрольним пакетом Бєлтрансгазу, ніхто не буде. А збільшити поставки не вийде, так як нових контрактів у "Газпрому" на постачання газу немає.

"Сенсу будувати Північний потік 2, не зменшуючи поставки через Україну немає", – пояснює Саква.

У 2015 році Україна збільшила транзит газу в Європу і Молдову на 8% порівняно з 2014 роком – до 67 млрд куб. м. А у січні-травні 2016 року транзит газу в Європу і Молдову через Україну зріс на 34% порівняно з аналогічним періодом 2015 року і досяг 31 млрд куб. м.

"У Росії з'являться ідеальні умови для маніпулювання напрямками, обсягами і цінами поставок газу на європейський ринок, "- додає президент центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар. За його словами, безпеку і обсяги постачань будуть під загрозою для цілого ряду країн Центральної і Східної Європи, включаючи Україну.

"Зараз Україна купує російський газ у Східній Європі, -говорить Саква." "А при скороченні поставок, залишається менше можливості для поставок з Європи."

Німеччини вигідна реалізація Nord Stream II. Гончар зазначає, що німці бачать себе потужним газорозподільним хабом для всього Європейського Союзу. Втім, це вже породжує протести в країнах Центральної Європи і стурбованість у країнах Південної Європи і Балканському регіоні, які залежать від українського транзиту. Наприклад,Італія висловлює свою незгоду, тому що при поставках через Північний потік вона отримує найдорожчий газ, який тільки може бути, перебуваючи на самому кінці труби.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Можливості контролювати виконання умов, які Німеччина висуває Росії, немає. "Європейське законодавство не дозволяє накладати подібного роду зобов'язання на Газпром або Росію",-каже Вітренко. Він також вважає, що ризик невиконання цих умов Росією занадто високий.

"Вимоги до Газпрому не скорочувати транзит через Україну, ні до чого не зобов'язують,-" додає Гончар. "Інша справа, якби Газпром зобов'язали укласти відповідну угоду з Україною з гарантіями транзиту на умовах ship-or-pay (транспортуй або плати), а не якесь розмите побажання зберегти обсяги."

"Формально ці умови правильні, але це лише побажання", – вважає Гончар.

Показати ще новини
Радіо NV
X