Фонд гарантування платитиме більше 200 тис. грн

15 грудня 2016, 10:15
Нацбанк України та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб планують підвищити розмір гарантованої суми відшкодування за депозитами збанкрутілих банків 

Національний банк розробляє план реформування системи гарантування вкладів клієнтам збанкрутілих банків. Про це НБУ повідомив у своєму Звіті про фінансову стабільність.

Відео дня

Вже у перспективі 2017 року держава може підвищити розмір обов’язкової суми відшкодування вкладів. Сума гарантованого депозиту, за інформацією НБУ, в Україні є найнижчою в Європі (за винятком Молдови). Вона становить менше 200 тис. грн, або $8 тис. в еквіваленті. У країнах ЄС передбачено страхову суму в розмірі €100 тис. євро. Гарантовані депозити у нас становлять 54% від усіх вкладів, тоді як у сусідньої Румунії 91%.

Наразі в НБУ та ФГВФО вагаються спрогнозувати на скільки підвищать державну гарантію. «Це питання знаходиться на обговоренні. Рішення не прийняте», прокоментувала НВ Бізнес голова НБУ Валерія Гонтарева.

«Поки що ми дискутуємо, говорити про будь-які рішення рано. Тому пропозиції щодо суми гарантування різні», повідомив заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Андрій Оленчик.

З січня 2014 року до грудня 2016 року до Фонду було передано 84 неплатоспроможних банки. Фонд виплатив вкладникам більше 80 млрд грн. Оскільки на таке навантаження система гарантування вкладів не розрахована, то ФГВФО мусив запозичити кошти у держави під ці виплати. Тому у Фонді наголошують, що підвищення гарантованої суми не можливе без зниження фінансового навантаження на сам Фонд.

Особливо враховуючи, що Нацбанк наполягає на розширенні переліку вкладників, яким будуть виплачуватися державні гарантії. Вже з 2017 року, у випадку нових банкрутств, мають виплачувати відшкодування не лише населенню, але й за вкладами фізичних осіб – підприємців. Також планується ввести в перелік «застрахованих» неприбуткові організації, малі підприємства та, у довгостроковій перспективі, інші категорії юридичних осіб.

«Якщо в НБУ і у Фонді гарантування домовляться, то у Верховній Раді не буде проблем з таким закономтут є турбота про виборця, це позитивний момент для всіх партій», каже аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків.

На його думку, мова може йти про суму в 250 тис. грн. «Як видно зі звіту НБУ, у 2016 році як раз ця частка вкладів в 200-250 тисяч, повна сума яких не гарантується, збільшилася з 10% до 15%. Якщо на 50 тис. грн більше гарантувати, то таким чином можна покривати значно більший відсоток вкладників, стимулюючи людей тримати гроші в банківських установах», каже Демків.

Не в захваті від такої реформи, радник голови правління банку Конкорд Павло Крапівін: «В принципі напрям думок правильний, але він недоречний до стабілізації банківської системи. Радикально збільшити суму сьогодні не реально, таких коштів немає ні у Фонді, ні в бюджеті».

З іншого боку, за його словами, банкопад показав, що і регулятори, і власники банків, і їх позичальники відчувають безвідповідальність перед вкладниками за те, що вони або своїми вчинками чи бездіяльністю створюють умови, через які банк банкрутує. Тож спершу потрібно добитися майнової відповідальності боржників банків та їх власників і менеджменту. «Інакше це буде шлях в нікуди, просто знову фінансуватимуть з бюджету помилки і свідомі рішення за наш з вами рахунок», – каже Крапівін.

Показати ще новини
Радіо НВ
X