Фірташ тягне ОПЗ на дно. Чи є шанс врятуватися?

12 травня 2017, 21:54
Український суд став на бік Ostchem у справі про стягнення боргу з Одеського припортового заводу

Компанія Ostchem Дмитра Фірташа днями домоглася позитивного рішення в Апеляційному суді Одеської області, який підтвердив висновок Стокгольмського арбітражу про борг Одеського припортового заводу (ОПЗ) в $193 млн перед підприємством бізнесмена. Плюс до цього потрібно заплатити ще пеню та штраф.

Відео дня

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман уточнив, що мова йде про борг майже $300 млн. За словами в.о. голови Фонду держмайна (ФДМ) Дмитра Парфененка, ми стаємо свідками цілеспрямованої кампанії зі знищення інвестиційної привабливості підприємства. Він вважає, що ситуація вимагає швидкого пошуку ефективного власника та подальшої приватизації ОПЗ.

Парфененко обіцяє подати касацію і зупинити рішення суду. Мовляв, до банкрутства ОПЗ ситуація не дійде, а Гройсман доручив ФДМУ і Мін'юсту вжити всхі необхідних заходів для захисту підприємства і попросив генпрокурора Юрія Луценка взяти справу на особистий контроль.

Наступним кроком Ostchem, найімоірніше, буде звернення в державну виконавчу службу для примусового стягнення заборгованості. ОПЗ отримає термін на добровільне виконання судового рішення, і тільки в разі такої виплати не може бути розпочате примусове стягнення.

На думку Олега Громового, партнера юрфірми Gentls, на цьому етапі було б поспішно говорити про отримання компанією Фірташа контролю над ОПЗ, оскільки з огляду на закон такий контроль теоретично може бути отриманий у процедурі судової справи про банкрутство, якого поки немає.
Втім, якщо хтось отримає контроль над ОПЗ, то йому потрібно буде вирішити кілька стратегічних завдань. "Потрібно поставити на ОПЗ газ. І розрахуватися з боргами заводу (а вони не тільки перед Фірташем існують у великому обсязі) і, зрештою, потрібна довгострокова домовленість про поставку аміаку. Це досить складні завдання для виконання", - вважає Костянтин Лікарчук, керівний партнер юрфірми Kinstellar.

Він не вірить у сценарій з переходом підприємства під контроль Ostchem, адже до всього іншого ще є законодавчі обмеження на реалізацію державного майна. "На мій погляд, банкрутства можна уникнути, якщо ОПЗ звернуеться до суду з клопотанням про відстрочку виконання судового рішення, пославшись на колосальну суму стягнення", - зазначає Громовий.

З 2012 року Ostchem був єдиним постачальником газу на завод, а інші компанії Фірташа - з березня 2013 року монопольними покупцями продукції заводу.

Борг утворився за контрактом з Ostchem на поставку газу від січня 2013 року, він сформувався у вересні-грудні 2013 року. Крім Ostchem, ОПЗ також заборгував НАК Нафтогаз України за газ близько 1,5 млрд грн.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

ОПЗ, який перебуває у держвласності. випускає хімічну продукцію, займається перевалкою аміаку на морський транспорт.

Показати ще новини
Радіо NV
X