Фінансова геніальність. Арсеній Яценюк та Арсен Аваков заробили мільйони на неприбутковому бізнесі

8 січня 2018, 18:10

Усього за півроку екс-прем'єр-міністр завдяки вкладенням в канал Еспресо зміг збільшити свій капітал більш ніж у десять разів.

Напередодні нового року, 30 грудня 2017-го о 21:01, телеканал Еспресо, який займає 17-е місце на українському телевізійному ринку, оголосив про зміну власників.

Згідно з повідомленням, екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, а також Інна Авакова, дружина нинішнього мністра внутрішніх справ Арсена Авакова, продали свої частки в компанії Аста Фінанс, яка володіє компанією Голдбері, що має права на канал.

Відео дня

Прес-служба Арсенія Яценюка повідомила, що він повністю продав свої 30% акцій Аста Фінанс за $1,47 млн. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав у своєму акаунті в Twitter, що за 40% компанії, які формально належали його дружині, його сім'я отримала $1,95 млн.

«Еспресо ТВ більше не афілійований ні з Арсенієм Яценюком, ні з моєю родиною», - написав Аваков.

Дружина засновника каналу народного депутата Миколи Княжицького продала 7,5% акцій каналу та залишається опосередкованим власником 22,5%.

В результаті угоди новим власником 77,5% Аста Фінанс стала зареєстрована в штаті Нью-Йорк компанія Atmosphere Intertaiment Inc, що належить українському громадянину Івану Жеваго, синові народного депутата і одного з найбагатших людей країни Костянтина Жеваго. У жовтні минулого року журнал Новое время оцінив статки його батька в $1,4 млрд.

У прес-службі Костянтина Жеваго поки не прокоментували придбання.

Фінансовий результат

Якщо вірити офіційній інформації, угода є історією успіху. Улітку 2017-го Арсеній Яценюк придбав свою частку за 3,8 млн грн, або близько $146 тис. за курсом на той момент. Тобто всього за півроку її ціна зросла вдесятеро.

Примітно, що такий дохід екс-прем'єр отримав на ринку, де інші зазнають лише збитків. Власник каналу News One Євген Мураєв каже, що в Україні на телебаченні ніхто не заробляє. «Канали в нашій країні - це або місія, або вплив», - каже Мураєв.

Раніше видання Українська правда (УП) із посиланням на свої джерела повідомляло, що утримання Еспресо обходиться в $150 тис. на місяць.

Свої витрати на утримання News One (11-е місце за станом на кінець 2017 року) Мураєв оцінював у $200 тис. на місяць. Медіа-експерт Наталя Лігачова говорила УП, що ці цифри «в цілому точні».

Засновник каналу Микола Княжицький такий фінансовий успіх екс-прем'єра пояснює тим, що Яценюк ще в 2013-му отримав право викупити свою частку за фіксованою вартістю в гривні.

У 2016-му році екс-прем'єр у своїй податковій декларації заявив, що має опціон на викуп своєї частки. Він їм скористався в 2017-му.

Княжицький заявив, що Яценюк з самого початку «допомагав каналу», але не уточнив, яким чином. Прес-секретар Яценюка Ольга Лаппо уточнила: «Фінансових ресурсів, крім тих, що визначені опціоном договору-купівлі продажу, не було».

Джерело НВ, близьке до НФ, також розповіло, що кошти на канал давав Арсен Аваков. Почав він це робити ще в той час, коли перебував в опозиції до влади Віктора Януковича. Канал почав діяти в 2013-му році без ліцензії. І був одним з рупорів Майдану.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але, за словами співрозмовника НВ, зараз у міністра немає необхідності в медіа-ресурсі, оскільки він може впливати на більш значимі канали. Політолог Володимир Фесенко каже, що особливо це помітно на каналі 1+1, так як у Авакова хороші відносини з його власником Ігорем Коломойським.

Політичний аспект

Фесенко каже, що продаж каналу вирішує відразу кілька політичних завдань для Арсенія Яценюка. По-перше, у нього з'явилися офіційні гроші, які можна показати в декларації та виправдати свій рівень життя й витрати. Можливо, частина цих грошей піде на партійні потреби. І це зроблено за рахунок грошей Костянтина Жеваго, який близький до НФ і, швидше за все, збереже лояльність каналу до цієї політичної сили.

По-друге, за словами Фесенка, таким чином він подає сигнал президенту Петру Порошенку та його команді: «Якщо нас підтримав такий потужний гравець, як Костянтин Жеваго, отже, з нами треба рахуватися».

За його інформацією, НФ планує реанімацію своєї політичної сили, популярність якої знизилася під час прем'єрства Яценюка. Він раніше називав себе політичним камікадзе через те, що йому довелося піти на непопулярні кроки.

«Ці кошти та підтримка Жеваго - частина плану з повернення Яценюка на політичний Олімп, який незабаром почнуть реалізовувати», - вважає політолог.

Але втілити цей фінансовий план Яценюку буде непросто. Його опоненти з інших політичних сил вже вдаються до відповідних дій.

Зокрема, народний депутат Сергій Лещенко, який формально є членом фракції Блок Петра Порошенка, але на ділі веде опозиційну і до Порошенка, і до НФ діяльність, звернувся в Національне антикорупційне бюро (НАБУ) із заявою, в якій просить перевірити угоду. Він вважає, що вона може бути «фіктивною» і мати ознаки корупції.

Юристи поки не поспішають коментувати цю заяву.

Показати ще новини
Радіо НВ
X