Покараний за зухвалість. Хто звільнив президента Київстару і що чекає на компанію

19 липня 2018, 20:46

Президент найбільшого в Україні мобільного оператора Київстар Петро Чернишов покидає компанію.

“Життя триває! Якщо коротко: я завершую свою діяльність на посту Глави регіону Євразії і Президента Київстар... Минуло чотири роки і 20 днів, довгий термін”, - написав він на своїй Facebook-сторінці. За словами Чернишова, розрив з холдингом Veon, який є власником українського оператора, буде “гладким”.

Відео дня

За словами радника першого віце-прем’єр-міністра України з питань цифрової економіки Олени Мініч, холдинг проводить реструктуризацію, забираючи зі своєї структури макрорегіон Євразія, який очолював Чернишов.

"Швидше за все, амбіції Чернишова залишилися незадоволеними. А його контракт, що закінчився 13 липня, не продовжили, так як не бачили місця для Чернишова в новій структурі холдингу", – зазначила вона.

На його місце тимчасово призначений Олександр Комаров, виконавчий директор Beeline Казахстан.

Чому пішов у відставку

Джерело НВ Бізнес в Адміністрації Президента України повідомило, що Чернишов покинув посаду через конфлікт з керівництвом Veon. За інформацією НВ Бізнес, йдеться про сварку з СОО Veon (акціонер Київстар) К'єль Мортеном Йонсеном. Йонсен був незадоволений публічною діяльністю і висловлюваннями Чернишова. Він є вихідцем з норвезької компанії Telenor – другого акціонера Київстар.

За словами співрозмовника видання в Адміністрації, зокрема, глава Veon Урсула Бернс телефонувала в АП, щоб попросити вибачення за критику Чернишовим президента Петра Порошенка.

"Бернс телефонувала особисто президенту для того, щоб попросити в нього вибачення за слова Чернишова. Але, її з'єднали з Дмитром Шимківим, у якого вона просила пробачення", – заявив співрозмовник НВ Бізнес в Адміністрації президента.

Сам Шимків коментувати цю інформацію відмовився. Нагадаємо, що раніше Петро Чернишов в інтерв'ю Економічній правді заявив про те, що Порошенко порушив закон, перервавши тендер 4G.

Джерело в компанії Київстар розповіло НВ Бізнес, що це не єдина причина, за яку зачепився Йонсен. Він нібито намагався критикувати фінансові рішення Чернишова. Утім, інше джерело в компанії заявило, що підстав зачепитися за фінансові проблеми у Йонсена не було.

"Київстар посідає третє місце в світі за рівнем прибутку. Вкладення в ліцензію на 3G себе окупили, на 4G було витрачено менше коштів, ніж компанія запланувала", – пояснив співрозмовник у Київстарі.

Напередодні звільнення Чернишова змінили одного з членів наглядової ради Київстару, який також займався фінансовими витратами. За словами джерела в компанії, це було ініціативою Йонсена. За його словами, CОO Veon дратувала яскрава манера поведінки Чернишова.

Крім того, звільнення Чернишова відбулося на тлі закінчення контракту. Згодом велися переговори, під час яких не було знайдено компроміс щодо об’ємів оплати. Це слугувало ще однією причиною, чому Чернишов покинув Київстар.

Що встиг зробити

“Мені здається, я ще не все встиг у компанії і не з усіма викликами впорався. Фокусуючись на зовнішніх викликах, недостатньо уваги приділяв внутрішнім – і розформування Регіону Євразія як структури – виявилося для мене несподіванкою”, – зазначив Чернишов.

Його кар’єра в Київстарі почалася влітку 2014 року – тоді його призначили головним виконавчим директором компанії і наступні роки перепризначали на посаду президента.

“Я пам'ятаю свій перший день у Київстар 25 червня 2014 року. Незрозуміло і незвично. І справи йшли не найкращим чином. Втрачаючи частку ринку, ми практично зрівнялися з найближчим конкурентом (вони зростали, а ми падали), і в прибутковості теж були дуже близькі”, – пише він.

Через рік росіянин Чернишов набув українського громадянства. У 2016 році він став главою Veon Євразія – глобального провайдера комунікаційних та інтернет-сервісів.

Під час керівництва Чернишова в Київстарі відбулися чималі зміни. На сьогодні компанія займає 49% українського ринку мобільного зв’язку, її клієнтська база налічує 26,5 млн абонентів.

У 2015 році оператор запустив мережу 3G в Україні, а нещодавно Київстар виграв найбільшу кількість лотів на частоти в діапазоні 1800 МГц для встановлення 4G. На це компанія витратила аж 2,8 млрд грн, а разом з купівлею частот 2600 МГц – приблизно 3,8 млрд грн.

Утім, Київстар останнім з “великої трійки” мобільних операторів запустив 4G в українських містах.

Однак важко об’єктивно оцінити управлінські рішення Чернишова, так як уся компанія була задіяна в 3G та 4G-тендерах, вважає Олена Мініч. Крім того, за її словами, у компанії залишилися стратегічні ризики у зв’язку з заміною всього мережевого обладнання на двох китайських постачальників: Huawei и ZTE.

"Американські санкції проти ZTE ставлять під ризик запуск LTE 4G в 1800 діапазоні. І історія там ще не закінчилася, як запевняє Чернишов. Сенат ще не поставив кінцеву точку в даному питанні і водночас почав розслідування проти Huawei", – зазначила Мініч. За її словами, це впливає на конкурентоспроможність Київстару та затримку з запуском 4G.

“У клієнтів ще свіжі в пам’яті спогади про погану якість мережі, коли відбувався перехід обладнання на китайців”, – підкреслила вона.

Новий президент

Тепер Чернишова в Київстарі замінить Олександр Комаров. Він залишиться на посаді виконавчого директора Beeline Казахстан, проте також тимчасово обійме посаду виконавчого директора українського оператора.

Комаров закінчив Київський політехнічний інститут, свою кар’єру почав у київському Науково-дослідному центрі військового інституту управління та зв'язку.

Пізніше, з 1997-го до 2002 року працював у компанії Globalstar у сфері маркетингу і продажів.

У 2002 році був запрошений на посаду директора з розвитку бізнесу в Adell Saatchi & Saatchi (Відео Інтернешнл Київ). У 2004 році став генеральним директором цього рекламного агентства, а пізніше очолив групу Відео Інтернешнл в Україні. Протягом 2007-2013 років був генеральним директором компанії GroupM в Україні.

У 2013 році Комарова запросили в компанію Beeline у Казахстані, де він отримав посаду головного комерційного директора. З січня 2016 року Комаров очолює компанію.

Що зміниться

"Що буде далі? Я спокійний за Київстар: ще буде багато цікавих проектів запущено і оголошено в 2018-му і, особливо, в 2019 роках – але про них тепер нехай говорить новий СЕО", – зазначив Чернишов.

Зміни відбуваються не лише в українській компанії. Як повідомили у Veon, разом зі звільненням Чернишова компанію очікує ціла низка нових кадрових призначень для спрощення операційної моделі групи.

Група вирішила спростити горизонтальну структуру – тепер усі операційні компанії будуть підпорядковуватися головному операційному директору групи.

Так, крім Чернишова Veon покинуть головний директор групи з розвитку цифрових рішень і комерції Крістофер Шлаффер і керівник групи з корпоративних питань і зв'язків з громадськістю Марк МакГанн.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X