Елітний дивізіон: девелопери забудовують країну дорогим житлом

6 лютого 2017, 21:20
Всупереч загальному економічному спаду, ринок елітної нерухомості незмінно зростає. Нова політична еліта встигла накопичити первинний капітал і активно інвестує його в квадратні метри

Навіть попри те, що основні макропоказники в країні не зростали, будівельний ринок на підйомі. Ринок розігрів «сірий» кеш, особливо сегмент бізнес і еліт, – констатує Андрій Гусельников, віце-президент громадської організації Ліга експертів України: «Успішні молоді чиновники мають величезну кількість готівки і часто купують житло». Він зазначає, що тільки з оточення Кличка депутати задекларували десятки нових квартир. «Нові чинуші приходять більш голодними, ніж старі», – пояснює тенденцію Микола Толмачов, генеральний директор компанії ТММ. І додає: «Вони теж хочуть зафіксуватися».

Відео дня

Девальвація гривні лише посилила ефект. Володимир Тимочко, керуючий директор з прямих інвестицій Dragon Capital, каже, що падіння гривні призвело до зростання продажів: «У нас були місяці, коли по 20 квартир продавали в одному комплексі. Хоча до цього – п'ять-шість».

Бізнес-сегмент завжди стабільний з точки зору попиту і пропозиції. Тут катаклізми політичні, економічні майже ніяк не впливають на ситуацію. Зараз активно купують житло в цьому класі люди, які багато років тому виїхали жити за кордон, ділиться спостереженнями Михайло Артюхов, керівний директор компанії ARPA Real Estate. Або ж для своїх візитів, відряджень, або з метою поліпшити умови життя родичів.

У будь-якому разі, це хороша інвестиція, особливо зараз, коли цінник у доларах стабільно знижується, а в гривні, якщо і зростає, то дуже повільно. «У цьому сегменті ціноутворення формується у валюті і покупці практично не чутливі до девальвації гривні. За останні три роки ціни в залежності від характеристик об'єкта знизилися на 30-50%», – зазначає Артюхов.

Найближчим часом з'являться гравці, які запропонують преміальне житло за ціною бізнес-сегмента, іншими словами – в європейському ціновому діапазоні. «Це стане можливим завдяки цінам на землю, які серйозно скорегували вниз», – прогнозує експерт. Це пояснюється ще і тим, що під час будівельного буму кілька років тому активно запускалися нові будівельні проекти, але до теперішнього моменту пропозицій набагато більше, ніж попиту. Залишків не проданих квартир, за даними учасників ринку, вистачить на найближчі років п'ять. «І тому досить цікаві об'єкти, які раніше не були доступні, з'являються на ринку з чітким завданням бути проданими», – розповідає представник однієї з консалтингових компаній.

Сьогодні згідно з даними порталу address.ua оголошення про продаж квадратних метрів у діапазоні ціни $250-500 тис. – 1354, від $500 тис. до $1 млн – 445, а від $1 млн і вище – 189. І це тільки відкриті продажу, які відображають лише третину ринку. Основна його маса переважно продається off-маркет.

Учасники ринку говорять, що останнім часом у цій ніші активно почали себе проявляти представники дрібного і середнього бізнесу. Головна причина – підрив довіри до банківської системи і побоювань після тривалого «банкопаду». За словами Тимочка, у людей, по суті, не залишилося вибору, куди можна інвестувати. І кращого місця заощадження своїх доходів, ніж нерухомість, сьогодні і не придумати.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

За спостереженням Костянтина Браво, комерційного директора компанії New Sigma Development, останні два-три роки люди сильно переключилися на нерухомість. Нести гроші в банки стало занадто ризиковано. Немає банківських депозитів, немає цінних паперів, практично немає нічого, крім нерухомості, перераховує Толмачов. А ринок нерухомості – один з найбільш стабільних і надійних об'єктів інвестування. «Тому що квадратні метри нерухомості нікуди не втечуть, і їх ніхто не забере», – додає Браво.

З іншого боку, криза вдарила так сильно, що дрібний і середній бізнес не може вижити, закривається і інвестує кошти у нерухомість. «Якщо я сьогодні купую за ціною 30, а можу продати за 40, то це найкращий королівський бізнес, ніж займатися торговельною точкою, яка постійно в збиток», – пояснює переваги Толмачов.

У цьому класі стає все більше нових девелоперів, відзначають учасники ринку. Чим вище клас, тим складніше працювати, продавати, тим більше сильно позначається репутація компанії, її історія, авторитет, кількість введених в експлуатацію об'єктів. Але це не відлякує забудовників. «Навіть якщо настане якесь затишшя, квартири можна здати в оренду і отримувати мінімальну прибутковість, якщо вони не будуть продаватися», – каже девелопер. Гусельников вважає, що особливо нічого боятися, оскільки прибутковість цього сегмента достатня, щоб перекрити будь-які ризики.

Так, за його даними, сьогодні собівартість квадратного метра житла в Києві становить 11 тис. грн, тоді як в елітному класі ціни від 40 тис. грн і вище. «При рентабельності 30-40% – це вже вважається хорошим бізнесом», – ділиться Гусельников. А з таким запасом, як зараз, краще і не придумаєш. Тим більше, що попит посилює девальвація національної валюти і поки що передумов до зворотної тенденції очікувати не доводиться.

Показати ще новини
Радіо НВ
X