Експорт сої зростає. Як Україна виграла від конфлікту Туреччини та Росії

18 травня 2016, 16:24
Всього за два роки частка зовнішніх поставок сої у Туреччину збільшилася майже в 4 рази

Так, з 2012/2013 МР (вересень-серпень) частка цієї країни в експорті сої з України була 10% від загального обсягу зовнішніх поставок. Вже у 2014/2015 МГ частка зросла до 38%. Поточний маркетинговий рік, хоча ще й не закінчився, але вже перевищує торішній показник, повідомляють в інформаційно-аналітичному агентстві АПК-Інформ.

Відео дня

Таким чином, Туреччина вже витіснила колишніх лідерів імпорту української сої – Італію, Єгипет, Іспанію і вийшла на перше місце за обсягами закупівель. Також за перші 8 місяців поточного МР (вересень-квітень) у Туреччину вже було поставлено 682 тис. т, що на 20% більше аналогічного періоду минулого року.

Фахівець-аналітик компанії ПроАгро Ярослав Левицький пояснює, що близько десяти років тому Туреччина нарощувала переробні потужності для українського соняшнику. Але після введення Україною експортних мит на цей продукт, їм довелося переключитися на сою, так як переробка цих культур схожа.

На думку генерального директора асоціації Укроліяпром Степана Капшука, другою причиною збільшення імпорту сої Туреччиною є тваринницька галузь, що активно розвивається, для якої соєвий шрот є основою кормів.

Генеральний директор компанії Нібулон Олексій Вадатурський каже, що ще однією причиною, за якою Туреччина збільшила імпорт сої з України, став її конфлікт з Росією. Раніше соя поставлялася в Туреччину також з цієї країни.

Левицький додає, що одним з найбільших імпортерів сої був Китай, який зараз зменшив імпорт через великі власні залишки. І українським експортерам доводиться перемикатися на нові ринки.

Міністерство сільського господарства США (USDA) прогнозує, що в поточному МР Туреччина збільшить загальний імпорт сої на 5%, порівняно з минулим роком – до 2,3 млн т, У той же час, за оцінкою АПК-Інформ, показник може бути ще вище – 2,5-2,7 млн т, у силу високих темпів експорту з України. За їх підрахунками, зовнішні поставки української сої в Туреччину можуть досягти 1-1,1 млн т.

Втім, Левицький зазначає, що зараз ціни на український продукт нижче світових. За даними Українського клубу аграрного бізнесу, у січні-квітні 2015 року середня експортна ціна української сої була $404/т, а за той же період поточного року вона знизилася до $360/т. Тобто при збільшенні обсягів поставок, експортна виручка може залишитися на тому ж рівні.


У 2014/15 МР експорт сої склав 2,4 млн т, що на 92% більше попереднього МР. Основними імпортерами були Туреччина (близько 40%), Іран (близько 20%) і Єгипет (близько 5%). За перші 8 місяців 2015/16 МР експорт становив 1,7 млн т, що на 11% менше, ніж у 2014/15 МГ. Обсяги експорту знижуються за рахунок зростання обсягів внутрішньої переробки сої, у зв'язку з чим зростає експорт соєвої олії (106 тис. т за перші 8 місяців 2015/16 МР, що на 20% більше попереднього МР).

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X