Економіка в режимі воєнного стану: які є ризики

26 листопада 2018, 20:35

У разі введеня воєнного стану Україні може загрожувати розкручування інфляційного маховика. А також проблеми в енергетиці, попереджають експерти. Разом з тим, соціальні виплати - як то зарплати та пенсії - будуть відбуватися без збоїв.

Ризиків для роботи банківської системи у разі запровадження воєнного стану немає. Прояснив ситуацію глава Національного банку України Яків Смолій під час зустрічі з керівниками 40 найбільших банків. За його словами, НБУ не має підстав для запровадження адміністративних заходів на грошово-кредитному та валютному ринках. Адже ліквідність банківського сектору сьогодні - 75 мільярдів гривень. За словами Смолія, Національний банк має достатньо ресурсів та інструментів щоб стримати ситуацію. Наразі обсяг міжнародних резервів сягає $18 млрд. При цьому НБУ готовий здійснювати валютні інтервенції у разі потреби, щоб не допускати різких стрибків курсу під тиском психологічних чинників.

Відео дня

Як повідомив агентству Інтерфакс-Україна один із учасників позачергової зустрічі, Національний банк України дав завдання поповнити банкомати готівкою, щоб задовольнити можливе збільшення попиту населення. Напередодні під час засідання Ради національної безпеки й оборони (РНБО) Смолій уже заявляв, що банківській системі нічого не загрожує.

"Прийняті рішення ніяким чином не вплинуть на роботу банківської системи. Банківські відділення, офіси працюватимуть у звичайному режимі", – зазначив керівник регулятору.

Українські акції в Лондоні та Варшаві почали дешевшати в понеділок зранку через агресію в Азовському морі. Знизилися в ціні котирування єврооблігацій. Гривня на міжбанку послабшала, у тому числі на чорному ринку. Готівковий курс зріс на 10 коп. На завтра, вівторок 27 листопада, НБУ установив курс гривні на рівні 27,89 грн/$. На чорному ринку долар у продажу - 28,5 грн/$.

Партнер консалтингової компанії Atlant Finance Юрій Нетесаний сказав у коментарі НВ Бізнес, що певна знервованість на ринку пов’язана із запровадженням воєнного стану. Компанії, які мають гривню, хочуть її обміняти на валюту. Утім, за прогнозами компанії, курс утримається в прогнозованому коридорі 27,70-28,20 грн/$, можливо, буде скоригований в межах 28-28,5 грн/$.

Завдання чиновників - заспокоювати населення, сказав у коментарі Радіо НВ фінансовий аналітик Олексій Кущ. Найбільший удар візьмуть на себе державні банки, оскільки більша частина банківського сектора перебуває у державній власності. Там зберігається понад 250 млрд грн депозитів лише фізичних осіб. І одномоментний відтік хоча б п’ятої частини цих вкладів на ринок розжене інфляцію і послабить гривню.

Переводити слабку українську економіку на військові рейки - це фактично знищити її, застерігає економіст. Вивестиз такого стану її можуть хіба що інвестиції або запозичення на зовнішньому ринку, що буде практично не можливо, поки Україна не пройде політичний цикл і не переобере президента та парламент.

Разом з тим, Міжнародний валютний фонд нагадав, що юридичних перепон для кредитування країн, у яких введено воєнний стан, немає.

"Якщо розгортання військового стану буде розгортатися ще й на тлі політичної кризи, то ніхто Україну кредитувати не буде... Тож залишається третій варіант - інфляційний, який буде використовуватися для того, щоб двигун української економіки не заглох остаточно. Чим завершується інфляційний механізм - ми це знаємо по досвіду 2014-15 років", - зазначив Кущ.

Ситуація в Керченській протоці може мати фундаментальне економічне підґрунтя, розповів Радіо НВ член виконавчого комітету Української спілки фінансових аналітиків Віталій Шапран. Кримський міст обійшовся Росії в $4 млрд. Деякі ділянки моста почали просідати у море, висота інших навпаки, зростає. І тому росіяни почали шукати винних, щоб згладити весь негатив усередині країни в сторону вищого керівництва держави, каже експерт. До того ж, у них нема компенсаторів, бо міст застрахований лише на 1 млрд руб. у страхової компанії, яка зареєстрована в Криму уже після анексії.

У минулому році порти Маріуполя і Бердянська сумарно згенерували близько 9 млн тонн вантажів, повідомляють у Центрі транспортних стратегій. Понад 60% цього вантажопотоку становили вантажі металургійних підприємств Маріуполя - Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча і Азовсталі. Зупинка роботи портів вдарить насамперед по інтересах цих підприємств, істотно зменшивши валютну виручку і збільшивши витрати на логістику, говорить Шапран. Крім того, для Бердянського порту важливий експорт зернових вантажів, він буде ускладнений.

"Не думаю, що ситуація істочно вплинула на нашу економіку. Можливо, валютного виторгу прийде менше відсотків на 5-7%, можливо на 10%, ніж очікували", - зазначив аналітик.

Він також додав, що серед ризиків - можливий збій в логістичній системі. "Тут все залежатиме від того, як відреагує Укрзалізниця. Схожа криза відбувалася 3-4 місяці тому. Нажаль, Укрзалізниця тоді не була готова до неї", - сказав Шапран.

Разом з тим, в Укрзалізниці розповіли, як будуть курсувати поїзди в разі воєнного стану. За словами в.о. голови правління УЗ Євгена Кравцова, компанією "в найкоротші терміни буде вжито необхідних заходів для переведення залізничного транспорту з мирного на воєнний стан".

"Пасажирські і вантажні потяги курсуватимуть згідно з графіком руху і по всім не забороненим законодавством маршрутами. У разі зміни логістики перевезення вантажів морськими шляхами, зокрема, в Азовському регіоні, Укрзалізниця готова до переорієнтації вантажів на інші порти", - резюмував Кравцов.

У свою чергу експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук попереджає, що Україна може залишитись без вугілля, електрики і газу через запровадження воєнного стану. Адже припиняться поставки вугілля із Росії. При цьому запаси - на мінімумі, а власного видобутку недостатньо. Для споживачів це може обернутись віяловими відключеннями електроенергії, зазначив Корольчук в коментарі Радіо НВ. Від цього не врятують і атомні електростанції, що також на 80% залежать від палива з Росії, каже експерт.

"Нашаекономіка досі дуже залежна від нафтопродуктів. Якщо вони подорожчають через перебої в поставках, це в свою чергу призведе до подорожчання багатьох інших товарів та послуг", - пояснює Корольчук.

Крім того, зазначив він, поява інформації про воєнний стан стала наслідком призупинення переговорів про участь європейських партнерів в управлінні газотранспортною системою України після 2019 року. Незалежно від тривалості воєнного стану - це означає провал підготовки до нового транзитного договору.

Віце-прем'єр-міністр-міністр соціальної політики Павло Розенко у свою чергу вже заявив, що запровадження воєнного стану не вплине на виплату пенсій, заробітних плат та соціальних платежів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X