Джунглі по-українськи. Інженер-винахідник створив плантації із тропічних фруктів

27 березня 2018, 14:50

Селекціонер Анатолій Патій навчився вирощувати в теплицях під Києвом екзотичні плодові дерева. Тепер він поставив справу на потік і заробляє, торгуючи саджанцями лимонів, апельсинів, бананів та ананасів

На столі у вітальні 39-річної киянки Світлани Федорової в десятилітровому кашпо на кущику тропічної рослини дозрівають плоди. "Це перший урожай апельсинового дерева, яке виросло в домашніх умовах", — усміхається господиня.

Відео дня

Саджанець вона купила кілька років тому на одній зі столичних виставок. Придбала його для старшої дочки: та цікавиться ботанікою і вивчає різні види рослин-гібридів.

Спочатку тропічний фрукт господиня поставила поруч з орхідеями й іншими домашніми квітами на утепленому балконі. Тут температура не опускається нижче 15°С. Цього виявилося цілком достатньо, щоб виростити майже метровий кущ і отримати перші плоди. Зараз апельсин прикрашає велику кімнату киянки.

Пікантності всій цій історії додає той факт, що декоративна рослина Федорової — це частина цілої бізнес-імперії, яку створив у селі Рожни під Києвом винахідник-селекціонер Анатолій Патій. Він поставив на потік виробництво екзотичних саджанців.

Цитрусовий рай
Патій спершу вирощував рослини у своїй квартирі, а пізніше, заробивши трохи грошей, побудував кілька теплиць-термосів за винайденою ним же самим технологією. Крім апельсинів, тут ростуть і плодоносять мандарини, ківі, інжир і гранат.

Частину рослин підприємець вирощував самостійно, в пробірці. Особливо пишається суперкарликовим бананом заввишки всього 80 см — у природі вони набагато вищі. А також ананасом із "шишками" — супліддями вагою до 15 кг.

Ще один незвичайний цитрусовий гібрид, виведений Патієм, — це лимон, на якому ростуть кілограмові плоди і який плодоносить чотири рази на рік. Підприємець не тільки "сотворив" це чудо на початку 1990-х, а ще й акліматизував його в Україні.

Ми дерева ріжемо на живці, розмножуємо і продаємо,— Анатолій Патій, бізнесмен-селекціонер

Можна подумати, що екзотичні фрукти, які визрівають так далеко від тропіків, — це і є те, на чому заробляє Патій. Але сам підприємець уточнює: плоди він не продає, а дохід отримує від торгівлі саджанцями екзотичних рослин. "Ми їх [плодові дерева] ріжемо на живці, розмножуємо і продаємо", — пояснює бізнесмен.

Загалом за рік Патій реалізує понад 40 тис. саджанців тропічних рослин, які вирощує на невеликій площі — 750 кв. м: саме стільки займають його чотири теплиці.

Річний дохід господарства — $300-400 з квадратного метра на рік. Маленький саджанець підприємець продає за ціною від 100 грн за штуку. Кущ віком три-чотири місяці — за 1 тис. грн. А на доросле дерево цінник нерідко сягає €1 тис. Подібний товар беруть переважно підприємці, які зважуються повторити шлях Патія — побудувати теплицю і заробляти на саджанцях.

Також серед покупців є і забезпечені сім'ї, спраглі до швидких і власних врожаїв екзотичних фруктів. Подібні клієнти, за словами бізнесмена, готові платити будь-яку ціну, аби швидше отримати у свій зимовий сад велике дерево з плодами лимона, банана, ананаса чи мандарина. Патій каже, що нещодавно розпродав більше тисячі таких дорослих рослин. Щоб виростити їх, потрібно чотири-п'ять років.


Прибутковий проект
Ще одним напрямком ділової активності Патія став продаж теплиць-термосів і самої бізнес-ідеї "під ключ".

Термоси він придумав сам, — допоміг досвід роботи інженером-системотехніком після закінчення Інституту цивільної авіації.

У 1995 році майбутній підприємець отримав європатент на проект енергоощадної теплиці, де екзотичні рослини почувають себе так, немов ростуть у тропіках. Секрет самої технології Патій не розкриває, але її можна купити за €500.

Все засновано на ефекті термоса — теплиця не впускає холоду зовні і не випускає тепла зсередини. Електрику для освітлення така термоферма також не використовує, але дозволяє отримати рівень внутрішньої освітленості в півтора-два рази вище, ніж зовні. Обігрівальний котел використовується лише за сильних морозів, та й той у подібній ситуації сумарно працює дві години на добу.

Бізнесмен продає не просто креслення. Він консультує новачків, допомагає їхньому бізнесу зміцніти, вчить самостійно доглядати за рослинами.

"Ми продаємо не просто проект. Це готовий бізнес, який дає можливість людям заробляти гроші", — стверджує Патій. Ціна — $7 тис. — саме стільки коштує зведення теплиці-термоса площею 100 кв. м. Уже за два роки, каже винахідник технології, вона буде приносити вдвічі більше чистого прибутку, ніж ці первинні витрати. І це — тільки на самих саджанцях.

На придбання проектів теплиць Патія вже зважилося понад 700 осіб. Більшість із них — співвітчизники винахідника, українці. Але є у нього покупці і з країн СНД, а також Європи.

Та й попит на саджанці значно виріс. Але тут розважливий Патій не розгубився. Розширюватися він відмовляється, а затребувані обсяги намагається заповнювати за рахунок нових проектів, отримуючи ще й бонус: частину саджанців у своїх нових клієнтів він викуповує за півціни.

Паростки ринку
Патій — не єдиний підприємець, який вирощує під Києвом екзотичні теплолюбні рослини. Необхідні для цього теплиці збудували 13 років тому Віталій та Анна Маркуш, вклавши в підприємство близько $10 тис. Вони купували вже готові дерева, щоб скоріше наповнити розплідник рослинами і саджанцями. Віталій Маркуш говорить тепер: у якомусь сенсі це була авантюра — ніхто тоді не думав про великі доходи.

Перших клієнтів сім'я шукала на виставках. Зараз вони продають понад 20 видів екзотичних рослин, серед яких ківі, гранат і навіть маракуя. Подружжя ще й розвиває свій інтернет-магазин, який торгує тропічною екзотикою.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X