Джордж Сорос приглядається до українських банків

11 квітня 2016, 20:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Інвестиційний фонд Джорджа Сороса зацікавився українським банківським сектором. Про це НВ повідомив голова правління одного із українських банків із іноземним капіталом

‘‘Зараз розглядають можливість увійти в капітал банків одразу два іноземних фонди: один – європейський, поки не представлений на українському ринку, і другий – Сороса’’, – каже банкір на правах анонімності.

Відео дня

У прес-службі представництв фондів американського бізнесмена до моменту виходу матеріалу не відповіли на запит Biz.Nv.

Проте, цю ж інформацію на правах анонімності підтвердили одразу два інвест-банкіри із української інвестиційної компанії, знайомої із намірами приватного інвестиційного фонду Ukrainian Redevelopment Fund (URF), яким керує Soros Fund Management (SFM).

‘‘Так, попередньо вони дивилися на можливість зайти у який-небудь із банків. Вони розглядають різні варіанти’’, – розповідає один із менеджерів української інвест-компанії. За його оцінками, ймовірність того, що угода про входження в капітал якого-небудь із банків буде укладена протягом 2016 року становить не більше 25%.

Але й такі наміри, як кажуть експерти, можуть зіграти на руку Українській економіці. ‘‘Джордж Сорос, як бізнесмен, відрізняється своєю авантюрністю, він заробляє на проблемних ринках, купуючи активи під час падіння їхньої вартості. І якщо вони зібралися купувати що-небудь в Україні, то це хороший сигнал для інших інвесторів’’, – каже гендиректор банку.

Так, наприклад, Фонд економічного відродження України Джорджа Сороса у листопаді 2015-го повідомив, що викупить значну частку акцій української IT-аутсорсингової компанії Ciklum, яка належить інвестиційному фонду Horizon Capital та частину акцій венчурного фонду Majgaard Holdings.

А в грудні минулого року URF став одним з інвесторів фонду прямих інвестицій Dragon Capital New Ukraine Fund під управлінням інвестиційної компанії Dragon Capital (Київ). Як тоді заявили сторони, New Ukraine Fund буде інвестувати у різні сектори української економіки, ‘‘забезпечуючи підприємства фінансовою та управлінської підтримкою для підвищення ефективності, модернізації технологій, забезпечення довгострокового зростання’’.

У Dragon Capital не підтверджують інформацію, що New Ukraine Fund буде приймати участь у входженні URF в банківський сектор. ‘‘Я не можу коментувати питання роботи із клієнтами. Тому не можу відповісти якому клієнту ми допомагаємо’’, – відповів Томаш Фіала, генеральний директор інвесткомпанії Dragon Capital.

За оцінками співрозмовників Biz.Nv, подібні інвестиційні фонди, як правило не є стратегічними гравцями і не зацікавлені у довгострокових інвестиціях. ‘‘Ідея інвестиційна – вкласти гроші на п’ятирічну перспективу, розкрутити банк чи компанію і потім продати. Тобто у них нема завдання отримувати результати від операційної діяльності’’, - каже голова правління банку із іноземним капіталом.

Не купуватиме такий фонд і усі 100% акцій банку. ‘‘Лише від блокуючої до контрольної частки (25%-51% акцій), або увійде в банк разом із іншим інвестором’’, – розповідає керівник інвест-компанії. ‘‘Мова буде йти про мажоритарну частку пакету акцій в банку, який матиме намір розвивати свою присутність в Україні’’, - доповнює інший інвест-банкір.

Відсіюють опитані експерти, знайомі із процесом, великі системні банки, банки в стадії реструктуризації, банки із українським акціонерним капіталом та банки, які потребують докапіталізації. ‘‘Знайдуться, звісно, бажаючі купити банк сьогодні за $1, але такі інвестори як Сорос, не заходитимуть в банк, який потребуватиме одразу ж суттєвої докапіталізації чи ліквідності’’, - каже банкір.

Не виглядають ‘‘смачними’’ в очах іноземних інвесторів і банки, стратегією розвитку яких тривалий час був корпоративний сектор. ‘‘В Україні дуже великі проблеми із верховенством права і судовою гілкою влади, і частка проблемних кредитів у корпоративному сегменті найвища’’, - пояснює інвест-банкір.

Якщо ж відсіяти проблемні банки, корпоративні банки, великі системні банки і банки із виключно українськими інвесторами, то на виході лишається менше десятка фінансових установ, у яких може зацікавитися фонд Сороса.

На сьогодні в Україні працює 25 банків із іноземним капіталом, із яких вісім є російськими (Сбєрбанк, ВТБ, Промінвест, Форвард, Альфа-Банк, Неос Банк, ВіеЕс Банк, БМ Банк), Кредит Європа – турецьким. Чотири банки – Райффайзен Банк Аваль, УкрСоцбанк, УкрСіббанк, ОТП Банк – віднесені до групи великих за розміром активів (системних), ще чотири банки – Citigroup, ING Bank, Deutsche Bank, SEB – зосереджені на корпоративному бізнесі.

Відомо, що на ринку були виставлені на продаж італійський Правекс-Банк та грецький Універсал Банк, перший мав намір купити український бізнесмен Дмитро Фірташ, а другий – Микола Лагун. Але експерт оцінюють ці активи як незадовільні: мають великий проблемний кредитний портфель та потребують докапіталізації.

За новими правилами річну фінансову звітність українські банки мають опублікувати протягом другого кварталу наступного за звітним роком, тож показники за 2015 рік ще не відомі, і оцінити реальний стан експерти не беруться. Але у попередні роки проблеми зі стабільністю відчували також і грецький Піреус Банк та кіпрський Марфін Банк. Фінустанови також активно шукали покупців серед українських бізнесменів.

Тож потенційно на ринку лишаються польські Ідея Банк та Кредобанк, а також французький Креді Агріколь та німецький ПроКредит банк.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X