Добре, що акціонери дали нам грошей і вірять в Україну - інтерв'ю голови Правекс-Банку

14 березня 2016, 17:07
Голова правління Правекс-Банку про те, хто може розраховувати на кредити від італійських інвесторів і про майбутнє установи

Після того як з ринку України пішов UniCreditBank, чимало людей в Україні задаються питанням: Хто наступний? Це питання виникало й по відношенню до Правекс-Банку, який належить італійській групі Intesa Sanpaolo. Італійці впродовж 2014-2015 намагалися продати установу олігарху Дмитру Фірташу. З цього нічого не вийшло — НБУ так і не дав дозволу на угоду. Тож установі нічого не залишається, як продовжувати будувати бізнес у складних українських реаліях.

Відео дня

Як саме Правекс-Банк це робитиме НВ розповів голова правління фінустанови Тарас Кириченко.

— Як наразі почувається ваш банк?

Протягом всього 2015 року банк докапіталізували на суму 2 млрд грн. Банк не порушує жодних нормативів НБУ. Розвиваємо корпоративне кредитування та обслуговування заможних клієнтів.

— Але, згідно звітності, у вас зросла частка проблемних кредитів, що відбувається?

— Відбувається те, що й у всієї країни. Жахлива ситуація — війна, втрата території, ми втратили позичальників у Криму.

— Я запитаю не про 2014-й, а про 2015-й рік.

— Те ж саме відбувається із зоною АТО, там було багато автокредитів, на жаль, не всі можуть за ними платити. Основні проблеми минулого року пов’язані з військовою ситуацією в країні, зі старими кредитами, обслуговування яких погіршується, а також девальвацією національної валюти. Якщо у людини є валютна іпотека, то її платити все складніше й складніше. Щодо нових клієнтів, то у нас дуже гарні показники.

У минулому році у вас скоротився кредитний портфель. Кому ви зараз видаєте кредити?

— Юридичним особам. Ми той банк, який фінансує, ми шукаємо гарних позичальників. І зараз, і в кінці року ми кредитували і будемо продовжувати кредитувати юридичних осіб.

—Ще нема річної фінансової звітності за 2015 рік. Ви можете сказати, як банк закінчив рік, адже за результатами трьох кварталів у вас був збиток?

— Ми, звичайно, завершили рік зі збитками. Це все, що можна сказати зараз. При цьому зазначу, що наша материнська компанія підтримує нас капіталом, і банк абсолютно достатньо капіталізований. Коли кажуть про українську банківську систему, що вона найгірша у світі, то це одне, але якщо говорити про окремі банки, наприклад наш, — то тут зовсім інша картина. Наш банк капіталізований живими грошима акціонерів. І дай їм Бог здоров'я за те, що вони підтримують банк і вірять в Україну, і за можливість покращувати бізнес.

— Ви проходили стрес-тестування?

— Офіційно ні. Але ми попросили методологію стрес-тестування, самі провели тест, і побачили, що додаткового капіталу нам не потрібно.

— А щодо інших показників, окрім капіталу?

— Нам потрібно зменшити частку негативно класифікованих активів, як і всьому банківському сектору. Але важливо те, що це можна зробити лише за допомогою роботи з позичальником, через судову систему. Працювати з усіма негідниками, які просто кинули банк.

Хотіла запитати про угоду з Дмитром Фірташем, яка не склалася. Це було великим розчаруванням для італійців, що регулятор не дав своєї згоди?

- Я ж не акціонер банку.

Про кредитування

Представники НБУ заявляли, що відновлення кредитування не відбудеться раніше середини 2016 року. А який ваш прогноз?

— Я не розумію, що таке відновлення кредитування. Ми кредитуємо. Якщо ви нормальний позичальник, то приходьте в Правекс-банк – ми кредитуємо. Ми шукаємо нормальних позичальників.

Як у вас зараз розвивається ситуація з кредитуванням бізнесу?

— Погано розвивається, на жаль. Якщо ми подивимось статистику по Україні та інших країнах світу, то частка ВВП, яка приходиться на малий і середній бізнес, у нас дуже низька. ВВП в більшості виробляється великим бізнесом.

Нам би дуже хотілося більше фінансувати МСБ. Але тут є складнощі – банки не дуже розуміють середній та малий бізнес. Тут потрібна особлива аналітика, яку складно і довго робити, при цьому адміністративні витрати дуже великі.

Є ще одна перепона – недостатньо захищені права банків. От наприклад, людина бере кредит під заставу квартири. Потім через багато років виявляється, що саме в цей день позичальник був несповна розуму. При чому, це засвідчує судмедексперт, який, очевидно, робить свій висновок, зустрічаючись із ним. І що цікаво, позичальник знаходиться в розшуку в поліції, яка його знайти не може, а судмедексперт – може. Або, наприклад, у людини заднім числом з'являється дружина, яка, виявляється, не давала дозволу. При чому, наявність цієї дружини підтверджується довідкою, виданою на території АТО.

— Якому бізнесу ви все ж сьогодні даєте кошти?

— Це середній і великий бізнес. Сільське господарство, імпортозаміщення, експорт, фармацевтика та переробка. І не тільки у Києві, а й по всій країні. Зараз стає більше позичальників серед представників середнього сільськогосподарського бізнесу, оскільки у них зрозуміла бізнес-модель і вони не перевантажені боргами. Дуже багато підприємств старої формації мають надзвичайно великі борги, які складно зараз виплачувати. Тому ті підприємства, які не мають надлишкового навантаження, можна фінансувати.

А окрім цього?

— Трішки починається щось з імпортозаміщенням. Ще є гарна тенденція – це підвищення ефективності енергоспоживання.

— Якщо говорити про енергоспоживання, то основний ваш конкурент тут Ощадбанк?

— Тут про конкуренцію, як таку, не йдеться. І ринка вистачить на всіх, і роботи вистачить на всіх, бо наша країна надзвичайно неефективна, з точки зору енергоспоживання. Ми надаємо кредити юридичним особам на різні потреби: хтось замінює старі лампочки на нові, хтось ставить нову котельну, яка працює на пелетах, а не на газі.

— А як щодо кредитування Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ)?

— Тут все непросто. Адже у цьому випадку не зрозуміло, хто несе відповідальність по кредиту. У всьому світі такі об’єднання беруть зобов’язання на себе. В Україні ми не розуміємо, чи гарантують ОСББ виконання своїх зобов'язань перед банком, чи ні. От, наприклад, якщо мешканці будинку візьмуть кредит, а потім вирішать створити інше ОСББ, то що робити з кредитом першого?

— Це не прописано законодавчо?

— В законодавстві має бути чітко визначена відповідальність позичальників. Якщо ти взяв кредит, то ти маєш його повернути. Якщо вони не зможуть платити, якщо вони вирішать не платити, тому що не захочуть, що тоді? Мені здається, що ця модель поки занадто ризикована.

— Ви щойно згадували ще про імпортозаміщення, які тут перспективи?

— Зараз з’являються цікаві проекти про заміщення товарів, які раніше імпортувалися, а зараз починають вироблятися на місцевих підприємствах. Наприклад, панчохи раніше купували китайські чи італійські, а сьогодні роблять українські. Наприклад, житомирські.

— А як щодо кредитування фізичних осіб?

— Ми наразі не готові кредитувати фізичних осіб, тому що ми хочемо розібратися із бізнес-моделями. Це питання – фінансовий ризик, але бізнес – будь ласка.

Про банківську систему

— Банки скаржаться на те, що НБУ вимагає суттєвої докапіталізації у досить короткий термін. 76 банків мають до 2017 року збільшити свій капітал на 30 млрд грн. Як ви до цього ставитеся?

— Я часом не розумію деяких заяв. Мені здається, що Україні потрібна сильна і стабільна банківська система. Банки мають бути капіталізовані відповідно до нормативів. Це, безумовно, потрібно банкам, але перш за все це, потрібно суспільству.

—Як щодо інших ініціатив НБУ. От наприклад, регулятор пропонує заборонити обслуговувати зарплатні проекти держпідприємств тим установам, що не не є системними, не підключені до державної платіжної системи НСМЕП, та не мають у регулятивному капіталі понад 20% держоблігацій.

— Це геть погано. Це не гарно, перш за все, по відношенню до клієнтів. По-друге, це не гарно по відношенню до приватного сектору. По-третє, це погано для держави. Держава має захищати бізнес і створювати нормальні умови. От у мене обслуговуються пенсіонери, 20 років обслуговуються вищі навчальні і культурні заклади. Ми пройшли і ними через надзвичайно складний період 2008 року, ми пережили останні два роки. І банк жодного разу не затримав платіж. І тепер якийсь клерк у Києві каже, що пенсіонер мусить переходити в до іншого банку, хоча у нього через дорогу Правекс і він у ньому обслуговувався 20 років. Чому? Він що, раб? Чому хтось має казати, де кому тримати зароблені гроші? Це нонсенс. Це антиєвропейський напрямок.

— НБУ і Кабмін кажуть, що справа у надійності банків?

— Вони думають, що справа у розмірі. А що, як у мене банк має менше, ніж 1% активів системи. Але він надійний, капіталізований, належить до європейської банківської групи. Виникає питання – чому банк поганий? Що у ньому не так з надійністю?

- Якщо говорити про рабство, то у нас є ще така річ, як валютне регулювання. Наскільки важко працювати вашим клієнтам стало?

— Я не хочу казати, що це регулювання є безглуздою ініціативою. Є тактика і є стратегія. Та все ж таки мені б дуже хотілося, щоб якомога швидше розглянути і обговорити з фахівцями модель валютного контролю. Бо, безумовно, той декрет, що є зараз, геть застарів.

Уявимо собі, що у нас скоротилися кризові явища, ми виконали програму МВФ таке інше, то яким буде валютне регулювання тоді? Потрібно з’ясувати, до чого ми йдемо, яка наша мета, як вона виглядає. Чи зможу я, як громадянин України, мати 10 тисяч доларів в іноземному банку без ліцензії? Чи зможу я купити 500 чи 1000 доларів у своєму банку? Чи зможу я, як бізнесмен, який вклав інвестицію в Україну і заробив гроші, виплатити дивіденди і вивести їх за межі України? Я впевнений у тому, що на всі ці відповіді реакція буде позитивною.

— Ви очікуєте від НБУ таких роз’яснень?

-- Я знаю, що регулятор над цим працює. Я знаю, що скоро цю модель мають презентувати професійній спільноті. Тобто, я залюбки візьму участь в її обговоренні. Цілісної картинки ми ще не бачили.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X