Дихати вільно. Чи готова Україна до ліберальної економіки

28 грудня 2017, 21:00

НВ вирішило розібратися, які саме переваги несе економічна свобода для держави

Freedom is our religion (Свобода ­– це наша релігія). Такий напис можна побачити у центрі Києва на Будинку профсоюзів, який згорів під час атаки спецназу на протестувальників, які боролися за свою свободу.

Відео дня

Але, на жаль, цей напис зроблено у столиці країни, яка має найменш вільну економіку серед країн Європи.

Згідно з авторитетним рейтингом Індекс економічної свободи, який складає The Heritage Foundation, Україна має репресивну економіку. Вона посідає 116-е місце з 180-ти країн світу за цим показником. Наша країна поступається навіть Судану та Афганістану.

Можна сказати, що з економічною свободою, ліберальною економікою у нас все не дуже добре. У щорічній доповіді Канадського інституту Фрейзера під назвою Економічна свобода у світі зазначено, що Україна належить до найменш ліберальних економік світу. Це єдина країна Європи, що потрапила до цієї групи.

Ця несвобода проявляється у тому, що підприємці не можуть створювати нові робочі місця, не можуть розвивати свої підприємства, не можуть отримати доступ до позик. Але, насамперед, вони не можуть відстояти свої права перед державними органами, перед силовими структурами і вирішити свої суперечки в судах.

"Якщо немає стимулів для того, щоб продуктивно працювати, для того, щоб інвестувати в економіку, люди будуть бідними, люди будуть виїжджати до інших країн, що зараз і відбувається", – констатує Володимир Федорін, співзасновник Bendukidze Free Market Center.

Спочатку важко повірити, що в Афганістані або у Судані створено кращі умови для вільного розвитку економіки, ніж в Україні. Але все стає зрозумілим, якщо визначитися із терміном. "Якщо під ліберальною економікою ми розуміємо інклюзивність, тобто коли і в олігарха, і у простого фермера ті самі можливості відкрити новий бізнес, якщо з'явилась нова ідея, то відповідь на це – зовсім не ліберальна", – пояснює Тимофій Милованов, почесний президент Київської школи економіки.

Та якщо казати про те, що це економіка, за якої держава слабка або не надто регулює, тоді відповідь буде іншою – дуже ліберальна економіка, додає він.

Та головне не те, яка в нас економіка, а те, з яких причин і що потрібно робити, щоб покращити ситуацію. Тут експерти висловлюють різні думки. На думку Милованова, людям потрібно дозволити конкурувати. А Федорін радить нарешті провести швидкі та дуже глибокі реформи.

Але економічна свобода має багато проявів. "І верховенство права, і боротьба з корупцією, і трудове законодавство, і банківська система – у кожній із цих галузей можна зробити певні кроки, які б наблизили Україну до більш економічно вільних країн", – вважає Євген Шульга, директор з розвитку CASE Україна.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Та насправді реформи відбуваються у дуже повільному режимі. Всі намагаються узгодити все з усіма. Але це не працює. Джеймс Ґвартні, професор Університету Флориди, вважає, що все може змінитися, якщо Україна зробить серйозні кроки у напрямку лібералізації.

А саме. відкриє внутрішні та зовнішні ринки і вивільнить підприємницький дух. "Якщо Україна піде цим шляхом, майбутнє у вас буде таким самим, як в інших країнах, які подвоїли свій ВВП на душу населення протягом 15-ти років. Якщо ні – продовжиться економічне загнивання", – попереджає Ґвартні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X