Держбанкам знову знадобляться вливання з бюджету

22 лютого 2017, 20:17
Державні та націоналізовані державою банки потребують додаткових вливань коштів із бюджету протягом 2017 року

«Докапіталізація ПриватБанку – не останнє вливання у цьому році. До кінця 2017-го державні банки потребуватимуть додаткової докапіталізації», – заявив директор департаменту фінансової стабільності Національного банку Віталій Ваврищук.

Відео дня

Про які об’єми докапіталізації йдеться, представник регулятора не уточнив. У прес-службі НБУ таку інформацію повідомити відмовилися, посилаючись на банківську таємницю.

Нагадаємо, що за минулий рік держава влила 121,3 млрд грн у банківську систему. Із них до ПриватБанку направили 107 млрд грн, 4,9 млрд грн – на докапіталізацію Ощадбанку, 9,4 млрд грн – Укрексімбанку. В цілому, за останні три роки до державних та націоналізованих фінустанов із бюджету надійшло 149,8 млрд грн.

Останнє рішення щодо майбутньої докапіталізації держбанків уряд прийняв на засіданні 1 лютого 2017 року. У відповідності до програми рекапіталізації, розробленої ще у 2015 році, до Ощаду необхідно було направити ще 3,5 млрд грн, до Укрексіму – 3,1 млрд грн.

Відповідно до нової методики, що регламентує нормативи адекватності капіталу, наразі державні Ощадбанк, Укрексім та націоналізований раніше Укргазбанк не потребують додаткового вливання капіталу .

Проте методика оцінки кредитного ризику, яка діє з січня 2017 року, будується на аналізі очікуваних результатів, в т.ч. збитків, у найближчі 12 місяців. Відповідно до неї, регулятор перекрив можливість для банків приймати у заставу по кредиту майнові права, товари в обороті, майбутню виручку тощо. Також банки мають провести переоцінку заставного майна, під яке вже видані кредити, підкреслює старший аналітик Dragon Capital Анастасія Туюкова. Усе разом, відповідно, негативно вплине на показники капіталу.

«Держбанки зараз працюють з реструктуризацією кредитів таких боржників. Тому що чимало позичальників грали цими заставами», – каже Туюкова.

Тобто чи знадобиться банкам докапіталізація, залежатиме від того, як поведе себе кредитний портфель. «Цілком ймовірно, хоч я б не сприймав це як очевидний факт, цим банкам потрібна буде докапіталізація. Чи так це і в якому розмірі, буде зрозуміло ближче до кінця року», – уточнює аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків.

Наразі негативно класифіковані кредити Ощадбанку складають близько – 51,5%, частка кредитів поганої якості в Укрексіма – 44,7%, в Укргазі – 26,0%, у ПриватБанку – 11,4% (без урахування зарезервованого після націоналізації поганого корпоративного портфелю, який ще не класифіковано, як негативний). Для порівняння у російського державного ВТБ Банку (Україна) на сьогодні 89,5% проблемних та безнадійних кредитів у портфелі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Як факт, переконані співрозмовники НВ Бізнес, можна сприймати майбутню докапіталізацію націоналізованого ПриватБанку у зв’язку з кримськими зобов'язаннями. У 2014 році банк, ще комерційний, перевів всіх кримських вкладників та активи по Криму на окрему фінансову компанію. Таким чином, кримські вкладники нічого не отримали від ПриватБанку. «Вони пішли в російський аналог Фонду гарантування вкладів, де їм видавали до 700 тис. руб. [компенсації у розмірі близько 250 тис. грн]. Тепер же вирішили ті зобов’язання, визнати за банком. А так як кримські активи – це практично нуль, то визнання цих додаткових депозитів – це збиток для банку і додаткова докапіталізація», – каже Демків.

Найліпша ситуація наразі, за словами Туюкової, у націоналізованого Укргазбанку. Фінустанова, найімовірніше, таки не потребуватиме докапіталізації. «На кінець вересня 2016 коефіцієнт адекватності капіталу, відповідно до вимог Базель I, в Укргазі складав 20,4%. У них хороший запас, їм не потрібні додаткові вливання», каже експерт.

У націоналізованому Приваті коефіцієнт адекватності капіталу у цей же період, як припускає Туюкова, був відображений неадекватно. За офіційними даними він був на рівні прийнятних 10%. «Проте, як показали результати націоналізації на 136 млрд грн [107 млрд грн – державні кошти, та 29 млрд грн від інвесторів та пов’язаних осіб через процедуру bail in], капітал і коефіцієнт достатності були негативними. Якби там був хоча б 0, не потрібно було докапіталізувати на такі величезні суми», – пояснює вона.

Адекватність капіталу державного Ощадбанку була зафіксована у вересні минулого року на рівні 10,7%, Укрексіма – 14,5%. Такі показники свідчать, що держава не є ефективним власником. «Тому що держбанки не орієнтовані на одержання прибутку», – резюмує Ваврищук.

Показати ще новини
Радіо НВ
X