«Другий лижний інструктор» навчив Мінфін обачності

19 серпня 2016, 19:42
Історія з Держінвестпроектом та його екс-главою Каськівим змусила міністерство переглянути підхід до видачі держгарантій

Міністерство фінансів змінить свій підхід до співпраці з іноземними кредиторами, заявив НВ Бізнес заступник міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Буца. Зокрема будуть підвищені вимоги до фінансового стану компаній, які претендуватимуть на держгарантії.

Відео дня

«Нам важливо, щоб компанія, яка укладає угоду з міжнародною фінансовою організацією, мала можливість заплатити. Якщо вона береться за проект на $500 млн, то у неї повинен бути такий фінансовий потік, щоби не стався гарантійний випадок, і знову не вийшла «цікава» історія, як з Повітряним експресом, де ми банально платимо за порожнє держпідприємство», – пояснює Буца.

Йдеться про проекті Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України (Держінвестпроект), яким за часів Януковича-Азарова керував Владислав Каськів.

Днями генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що Каськіва затримали в Панамі. Він назвав його «другим іспанським інструктором», маючи на увазі скандал, пов'язаний з проектом будівництва терміналу для прийому зрідженого газу, який розгорівся коли Каськів очолював Держінвестпроект. Тоді документи від імені інвестора підписав чоловік, який виявився звичайним лижним інструктором з Іспанії і не мав права представляти компанію, яка виступала партнером України.

У 2011 році за підтримки Каськіва, було створено державне підприємство (ДП) Дирекція з будівництва і управління національним проектом Повітряний експрес та іншими інфраструктурними об'єктами Київського регіону.

ДП у 2011 році підписала кредитний договір на $372,3 млн з Експортно-імпортним банком Китаю. За ці кошти протягом двох років планувалося побудувати залізничне пасажирське сполучення між столицею та міжнародним аеропортом Бориспіль.

Протягом 2012 і 2013 років ДП виплатило страховий платіж та комісійні на суму понад $40 млн за рахунок грошей, переданих в його статутний фонд з держбюджету.

У 2013 році був отриманий перший транш кредиту в розмірі $52,1 млн. Всі ці кошти зникли – баланс підприємства наразі нульовий, а саме воно знаходиться в ліквідації

В даний час проект не реалізований, компанія не отримувала доходів від цього проекту, оскільки ніяких робіт, крім попереднього техніко-економічного обґрунтування, зроблено не було.

У зв'язку з тим, що у ДП на сьогодні відсутні кошти, держава вже виплатила кредитору понад $20 млн. «Було два платежу: в минулому році за відсотками, і зовсім недавно – по тілу кредиту», ­– уточнює Буца.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У 2015 році підприємство було передано до сфери управління Мінінфраструктури, яке намагається знайти шляхи вирішення проблемних питань проекту. А Мінфін веде переговори з кредитором.

Детальніше про зміну підходів Мінфіну до залучення та освоєння коштів міжнародних організацій читайте в інтерв'ю Юрія Буци, яке вийде наступного тижня.

Показати ще новини
Радіо NV
X