Чому зростає інвестиційна привабливість України - експерти

2 серпня 2017, 16:34
У 2017 році індекс інвестиційної привабливості України досяг максимуму за останні шість років – 3,15 бала за 5-бальною шкалою

Таке рішення винесла Європейська Бізнес Асоціація після проведеного опитування серед керівників 142 найбільших міжнародних і українських компаній.

При цьому торішній індекс у червні ссатновив 2,88 бала. Останній раз позначка індексу перетнула кордон у 3 бали лише наприкінці 2011 року.

Відео дня

Результати опитування показали, що негативні настрої бізнесменів не зникли, але ослабли.

Про те, за рахунок чого Україні вдалося поліпшити інвестиційну привабливість, що це означає для бізнесу і як підвищити інвестиційний клімат в країні, НВ Бізнес опитав ключових експертів.


.png_14
.png_14 Фото:

Ігор Мазепа, керівник інвесткомпанії Concorde Capital

Це зростання підтверджується непоганою ситуацією на ринках біржових товарів, де Україна є активним гравцем. Це зернові, сільгоспвиробництво, метали і руда.

З іншого боку, все це відбувається всупереч діям влади або навіть незважаючи на дії влади. Оскільки Україна дуже тривалий час перебуває в кризі. І все це зростання відбувається на тлі дуже низької бази порівняння. За останні чотири роки ВВП країни в доларовому вираженні втратило до 40%. Тому навіть за відсутності якихось мегазусиль з боку уряду або влади економічної життя бере своє, люди беруть своє.

Сьогодні є кілька причин, які продовжують гальмувати всю цю історію зростання. По-перше, це всі ті проблеми, які накопичилися з боргами. У Concorde Capital ми оцінюємо, що близько 80% боргів або кредитів, виданих до 2014 року, вони насправді погані. Тобто бізнесмени не здатні платити за своїми боргами.

По-друге, у багатьох ситуаціях ми бачимо, що, як не дивно, вузьким місцем у бізнесу стає ринок робочої сили. Коли у тебе ростуть споживчі настрої, коли у тебе зростає попит, ринок вимагає постачати більше продукції.

Західним бізнесменам подобається наш український ринок. Сьогодні існуюча частка ринку - це те, що приваблює зараз, а зростання нашого ринку - це те, що буде залучати в майбутньому. Тому тут одне іншого абсолютно не виключає, а більше навіть доповнює. Якби у нас дійсно проводилося багато реформ, або вони почали імплементуватися набагато раніше, а не тільки останнім часом. То те зростання, яке ми спостерігаємо, воно було би в рази більшим. Воно і буде в рази більшим, якщо уряд піде таким ринковим шляхом.

Для поліпшення інвестиційного клімату нам треба зробити цілу низку речей, які можна навіть на пальцях руки порахувати. Це приватизація. Величезні грошові потоки "пилососяться" з економіки через непрозорі корупційні схеми, які панують на держпідприємствах. Це судова реформа, це пенсійна реформа, реформа медицини. І ще два-три індустріально-секторальних. До речі, земля - дуже важливе питання. І можна вважати, що якась основна база для того, щоб Україна рухалася ринковими рейками, вже є. А далі вже справа часу, як цей інструмент налагодити і налаштувати.


brdo
brdo Фото:

Олексій Гончарук, керівник Офісу ефективного регулювання (BRDO)

Якщо говорити взагалі про клімат, то у мене немає ейфорії або якогось враження, що щось дуже сильно змінилося. Але поступово ситуація дійсно поліпшується, удосконалюються підходи влади зараз. З'являються такі речі, як автоматичне відшкодування ПДВ. Торік ми дуже сильно вдосконалили інспекційну систему. І дуже сподіваємося, що восени вже запрацює принципово нова, повністю в онлайні, система перевірок.

Крім цього, в 2017 році ми маємо вирости в рейтингу Doing Business, тому що дуже багато точкових ініціатив було здійснено.

Тому моя загальна оцінка: кращає, але не критично. Для того, щоб бізнес насправді це відчув, потрібно відновити кредитування, потрібно нарешті звільнити землю і природні ресурси і дозволити їм бути повноцінною частиною громадського обороту. Тому що зараз, навіть якщо ти володієш якимось кар'єром, ти не можеш залучити кредитні ресурси, для того щоб поставити там нову лінію. Тому що держава все ще дозволами тебе тримає в зашморгу.

Для того, щоб бізнес міг повноцінно розвиватися, потрібно все ж повноцінно переходити на ринкові відносини. Земля має бути товаром. І режим використання природних ресурсів має бути таким, щоб був конкретний власник, який конкретно відповідає за якість їх використання. Але в той же час може повноцінно ними розпоряджатися.

Сьогодні для іноземного інвестора важливі три речі. Перше - це розуміння того, що якщо ти вільно вклав свої кошти, то так само можеш їх звідси вільно і забрати. Щоб я не боявся, що їх у мене заберуть, націоналізують або просто заморозять.

Друге - це розуміння чинних правил. Тобто, як поводити себе в цій країні, щоб у мене не було проблем.

І третє - це стабільність. Це те, чого вони хочуть. Стабільні прогнозовані правила і вільний рух капіталу, який дозволить їм бути мобільними. Якщо я сьогодні сюди якісь кошти вклав, то я маю можливість прибуток звідси вивести без проблем. Це три ключові речі, які потрібні зараз іноземним інвесторам.


.png_15
.png_15 Фото:

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії

Будь-яке сприйняття бізнесом клімату для інвестицій і розвитку підприємництва у нас йде трошки з затримкою. Наприклад, найбільш реформаторські дії, які були введені в 2015-2016 роках, вони спочатку приймаються як закони, а потім вони реалізуються, як рішення уряду і потім фактично вони починають виконуватися. Тому бізнес з затримкою починає відчувати, що ситуація в країні поліпшується.

Якщо взяти серед таких найбільш радикальних речей, наприклад, збільшення прозорості відшкодування ПДВ. То це політичне рішення було прийняте ще в кінці 2016 року і бізнес почав відчувати, що воно працює тільки влітку 2017 року. Коли вже минув відповідний цикл впровадження і якась кількість хвиль відшкодування для підприємств пройшла, і вони змогли про це впевнено стверджувати. Це одна складова.

Інша складова - це те, що на сьогоднішній день не можна сказати, що абсолютно всі вертикалі в усіх напрямках державної політики є корумпованими і монополізованими однією силою. Тобто, існують конкретні підприємства, які захоплені зацікавленими особами, нехай це олігархи або наближені до президента люди, або ті, хто контролюють політичні сили - бізнесмени чи політики-бізнесмени.

На сьогодні для іноземних і внутрішніх інвестицій в Україну найважливішим фактором залишаються ризики. Ризики на сході, які досить істотні для міжнародних компаній.

Вони можуть створити для інвесторів ситуацію, коли потенційний прибуток переважується занадто великими ризиками.

Якщо ми говоримо про підвищення споживчих настроїв, про зростання внутрішнього ринку загалом, то воно не може відбутися саме по собі. Для того, щоб це сталося, потрібні ті ж інвестиції, необхідно кредитне фінансування.

Коли одночасно будуть посилювати зацікавленість для іноземних інвесторів і зменшення ризиків для них, то і привабливість ринку завдяки економічному зростанню, підвищенню добробуту громадян і збільшенню внутрішнього попиту зростатиме.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X