Чому в Україні зріс видобуток газу

27 березня 2017, 17:27
Зростання цін на природний газ призвело до того, що в минулому році його видобуток вперше за багато років зріс

За підсумками 2016 року видобуток газу зріс у порівнянні з показником 2015 року на 1,5%, з 19 млрд до 20,5 млрд кубометрів. Щоби цей ринок розвивався й надалі, експерти назвали декілька необхідних причин. Передовсім, демонополізація, викорінення корупції та зменшення впливу держави. За дотримання цих умов газовидобувний ринок Україні стане набагато привабливішим для притоку іноземних інвестицій.

Відео дня

Про позитивні зрушення в галузі свідчить вихід на наш ринок найбільшої в Європі газової компанії Engie. Вілем Копполс, голова представництва Engie в Україні, в розмові з НВ Бізнес зазначив, що за останні три роки газовий ринок в нашій країні значно змінився. Через конфлікт із Газпромом (РФ) Нафтогаз почав купувати газ на Заході. Це й спонукало Engie стати першою міжнародною компанією – прямим імпортером газу в Україну.

Копполс підкреслив, що через військовий конфлікт на сході України знизилося споживання газу як серед промисловими споживачами, так і населенням. Більш ощадливіше витрачати газ допомогли заходи з енергоефективності. Це дуже добре для української економіки, адже чим менше споживання газу, тим менше імпорту, тим менше треба витрачати грошей, переконаний Копполс.

Поки що, не зважаючи на відповідні урядові рішення, не пройшов анбандлінг Нафтогазу (відокремлення діяльності з транспортування та зберігання (закачування, відбору) природного газу – НВ Бізнес). На це потрібен час, визнає керівник Engie в Україні. Серед інших важливих перепон для розвитку він назвав неплатежі та відсутність дешевих кредитів.

Підвищення цін на газ Копполс вважає сміливим кроком уряду, який "болісно" сприйняли багато споживачів. "Я думаю, що Україна зробила правильний крок. Газ має продаватися за ринковою ціною", - переконаний він. Це допоможе залучити інвестиції і якщо така позитивна динаміка збережеться, то через кілька років Україна може стати вільною від впливу імпортерів, в першу чергу – від Газпрому.

Спостерігачі та учасники ринку розповіли про інші проблеми та можливості на українському ринку. Марк Роллінс, голова правління ПАТ Укрнафта, зазначив, що в Україні у нафтогазових компаній виникають труднощі адміністративного порядку. Очолюваному ним підприємству необхідно продовжити дев’ять ліцензій у цьому році та ще кількадесят – у наступному. Укрнафта подала всі документи, але їй неодноразово відмовляли. Компанія змушена була звернутися до суду.

Геннадій Кобаль, директор консалтингової компанії ExPro Україна, назвав кілька найбільших проблем для газовидобувних компаній в нашій країні. Це – великі ризики, високі видатки на бурові роботи і нестабільність законодавства. Якщо ці три речі будуть вирішені, тоді набагато простіше буде жити нашим газовидобувним компаніям, переконаний Кобаль.

Експерт консалтингової компанії Upeco Олександр Сіренко підкреслив, що на газовидобувному ринку потрібно спростити правила гри. Треба зробити прозорими та справедливими процедури заходу на дільницю, встановлення ренти тощо. Адже у нас, зазначив Сіренко, є дуже хороша газотранспортна інфраструктура та підземні сховища. "Можна успішно працювати, використовуючи піки споживання чи мінімальне споживання на цьому ринку", - переконаний експерт консалтингової компанії Upeco.

Показати ще новини
Радіо НВ
X