Чому в Україні не вистачає IT-cпеціалістів, - Перша Шпальта

31 липня 2017, 20:17
Щороку, за оцінками компанії PwC, вітчизняні ВНЗ випускають близько 16 тис. IT-спеціалістів. 25% з них не працюють за спеціальністю, або одразу ж виїжджають за кордон

При цьому потреба галузі складає близько 25 тис. нових спеціалістів на рік. Тобто не вистачає близько 15 тис.

Гарний офіс, молоді обличчя, новітні технології – приблизно так виглядає робота мрії. ІТ-компанії докладають чимало зусиль для того, щоб утримати, а також розвивати своїх працівників. Утім, навіть попри такі фантастичні умови, програмістів, особливо висококваліфікованих, в Україні не вистачає.

Відео дня

Олександра Альхімович, керуючий директор Luxoft Україна, каже, що IT-компаніям дуже часто потрібні фахівці на межі. Наприклад, медик-програміст або геолог-тестувальник. "Нам дуже часто доводиться даних фахівців довчити або перенавчити. Поточна система освіти не відповідає або не встигає відповідати потребам ринку", - жаліється.

Українські вищі, як кажуть в IT-компаніях, готують найбільш кваліфікованих спеціалістів. Але на їх підготовку йде 4-5 років. Також вони не можуть одразу почати працювати, бо не мають необхідних “непрограмістських” навичок.

Сучасним програмістам не вистачає своїх Soft skills (гнучких навичок). "Це вміння комунікувати, спілкуватись в команді, підлаштовуватись під вимоги різних компаній. Вони як така собі річ у собі. Тому ми дуже вітаємо, коли вони записуються на наші курси", - розповідає Олександра Гуменна, декан факультету економічних наук НаУКМА. За її словами, курси вчать працювати в команді, вони вчаться презентувати, співпрацювати не лише програміст з програмістом. А це такі команди, коли ІТ-студент з маркетологом, з фінансистом, з соціологом.

Також цю нішу намагаються зайняти різноманітні комерційні структури. Одна з таких освітніх ініціатив Unit Factory розташувалася на території колишнього Київського мотозаводу. Тут обіцяють, що програмістом можуть зробити будь-кого.

Тут немає викладачів, немає менторів. В Unit Factory дуже солідна програма, яка переводить тебе з рівня на рівень за рахунок накопичення балів і досвіду. Свій освітній шлях індивідуалізуєш ти сам. Ніхто тебе не спрямовує. Ти можеш спробувати все. "Це шанс для молоді віком від 17 до 30 років змінити своє життя, ким би вони не були до того", - наголошує керівник цього навчального проекту Валерія Заболотна.

Проблему нестачі програмістів в Україні можна вирішувати різними шляхами. Один з них – ізраїльський. Наприклад, в компанії DAN.IT навчатимуть програмістів за військовими технологіями.

Співзасновник школи Еран Лассер розповідає, що у його школі, яка почне працювати у Києві з вересня цього року, використовуватимуть підхід, що колись зробив з нього програміста під час військової служби в ізраїльській армії.

Унікальність цього методу полягає у тому, що там беруть 18-річну людину. Вона проходить дуже суворі кваліфікаційні тести, потім попадає у спеціальний тренувальний табір. Там студентів навчають десь 1500 годин підготовки. Щодня з 8-ї ранку до десятої вечора. "А після цього вони можуть приєднатися до IT-команди у Збройних силах. Не потрібно закінчувати ні університету, ні коледжу", - говорить Лассер.

Після цього людина може обрати будь який шлях для розвитку кар’єри. Більшість з них стануть системними аналітиками або керуватимуть проектами. Та якими б привабливими не були комерційні ініціативи, вони навряд чи зможуть вирішити проблему без серйозної підтримки держави.

Роль держави тут дуже важлива. "Насправді базова освіта і рівень освіти не починається у виші. До вишів приходять діти зі шкіл, а в школи вони йдуть з дитсадків. Тому потрібно створювати фундамент, а потім на ньому вже будувати висококваліфікованого спеціаліста", - впевнений Костянтин Васюк, виконавчий директор комітету IT Европейської бізнес асоціації.

Також у програмі Перша Шпальта дивіться інтерв'ю з заступником міністра фінансів Сергієм Марченком, який розказав про те, як Україні вдалося перевиконати план держбюджету.

Крім того, автори програми провели актуальну дискусію про величину ефекту для країни після старту великої приватизації державних об'єктів.

Завершує випуск огляд економічних подій за тиждень від блогера та ділового журналіста Дениса Безлюдька.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший в партнерстві з журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо НВ
X