Чому Україну заполонили рейдерські атаки

1 серпня 2017, 15:35
В останні кілька років в Україні активізувалося рейдерство вітчизняних підприємств

Від рук злочинців вже постраждали десятки компаній в Кіровоградській, Дніпропетровській, Миколаївській та Вінницькій областях.

У більшості випадків діє усталена схема: через Мін'юст реєстратор змінює в один день право власності на майно з реального власника на іншого.

Відео дня

Вже новий власник-рейдер переоформляє підприємство на іншого підставну людину, або передає у володіння іншій структурі.

Чому ж рейдерство стало таким частим явищем у нашій країні і як від нього захиститися, НВ Бізнес запитав у депутатів і фахівців.

Геннадій Кривошея, голова підкомітету з питань підприємництва та технічного регулювання Верховної Ради

Мені здається, у зв'язку з тим, що спростили будь-якого роду реєстрацію/перерігістрацію через Мінюст в електронному вигляді, то дуже часто, є моменти, коли державний реєстратор або якийсь недобросовісний нотаріус за серйозну винагороду може вносити в базу даних потайки певну інформацію. Такі випадки є не тільки в регіонах. Я знаю багато прикладів і в столиці. Наприклад, у Подільському районі Києва у одного іноземного інвестора, який працює більше 5 років і справно сплачувати всі податки, фактично рейдерським способом намагалися забрати земельну ділянку. Документи там ніхто не перевіряв, а просто зареєстрували. І потім через суди вони майже 3 роки повертали це в свою власність. Потрібно проводити цілий ряд експертиз, підтверджень своєї правоти. Факт залишається фактом. Зрозуміло, що це досить серйозна проблема і це досить сильно впливає на імідж країни. Я вважаю, що потрібно негайно звертатися до правоохоронних органів, відкривати кримінальні виробництва, для того щоб якомога швидше вирішити такого роду питання. Потрібно об'єднуватися в асоціації, бути більш публічним в своїх колах. Асоціації, що захищають інтереси, відстоюють інтереси. Не тільки в судах, а взагалі в бізнесі. Більш контактувати з представниками влади, налагоджувати певні відносини. Для того, щоб не просто розвивати бізнес, а й бути більш захищеним і отримувати певну допомогу

Віталій Касько, партнер ЮФ Василь Кісіль і партнери

Мені здається, що основна причина того, що рейдерство і далі процвітає в Україні, в тому, що ми, по-перше, не маємо чітко діючої правоохоронної системи, яка могла б швидко реагувати на такого роду дії і залучити до реальної відповідальності рейдерів. А по-друге, ми маємо великі проблеми з правосуддям і судовою системою. Тому що судова система використовується, по-перше, як інструмент здійснення рейдерства. Судові рішення купуються і з їх допомогою можна заволодіти тим або іншим майном. Тобто це елемент механізму рейдерства. Тому що вона багато в чому корумпована, відповідно, суди використовуються для того, щоб реальні власники майна не змогли відстояти свої права. Тому поки в Україні не буде побудована адекватна судова система за рахунок платників податків, яка буде реагувати на такі факти, і не буде належної системи правосуддя, до цього часу рейдерство буде існувати. Більш того, зараз ми маємо можливість спостерігати, як воно модифікується. Тому що раніше воно було більш витончене. З використанням різних псевдо юридичних механізмів, підроблених документів, проведення фейковий зборів засновників, співвласників і так далі. Те сьогодні ми можемо, на жаль, спостерігати навіть такі факти, коли просто з використанням грубої фізичної сили, з використанням збройних формувань захоплюють чуже майно, не сильно переймаючись тим, які правові підстави володіння їм надалі.

Юрій Яковенко, голова інвесткомпанії Eavex Capital

Напевно, поштовхом до цього стало те, що намічається земельна реформа в тій чи іншій формі, приватизація землі. І напередодні цих подій люди намагаються щось прихопити, що буде мати більшу вартість після того, коли відбудеться ця реформа і почнеться приватизація сільськогосподарських земель в Україні. Ми сподіваємося, що колись вона почнеться, хоча відкладають весь час, що не зовсім правильно. В принципі влада боїться дати аргументи цим божевільним популістам. Часто проблема комплексна. Тому що в них часто беруть участь не просто тітушки спортивні, а тітушки судові. Ми будемо чекати, поки ми реформуємо свою судову систему? Вона йде повільно, в силу зрозумілих причин. Крім того, треба сказати, що часто це рейдерство є результат на якісь рейдерські речі, які були здійснені до цього. Тобто хтось до цього захопив щось, а хтось намагається відстояти свої законні права, а через суди і в легальному полі він це зробити не може, у нього не витримують нерви і він починає звертатися до активніших хлопцям, для того щоб відновити свої права. Тому ця проблема насправді глибша. Це результат жахливого корпоративного управління у нас в країні, порушення прав міноритарних акціонерів і так далі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Показати ще новини
Радіо NV
X