Чому падають нафта та рубль. Аналіз НВ

21 січня 2016, 15:00
Автор: Олег Гавриш
НВ вирішило розібратися в тому, що стоїть за падінням цін на нафту та слідуючим за ним падінням курсу рубля і до чого це призведе.

Курс російського рубля за минулі два дні рекордно впав. У ході сьогоднішніх біржових торгів курс долара злетів до позначки 85,036 руб./$, встановивши новий історичний рекорд. Курс євро піднімався до позначки 93,3 руб./€. При цьому вартість нафти поки стабілізувалася у мінімальних значень за тринадцять років.

Відео дня

Першими на початку січня про те, що ціни на нафту впали надовго, заявили в поважному міжнародному інвестбанку MorganStanley. 11 січня там опублікували прогноз, згідно з яким зростання курсу долара в цьому році швидше за все викличе зниження цін на нафту до $20 за барель. Вже буквально через пару днів нафта впала нижче $30 за барель – до мінімального за останні 15 років рівня.

З тим, що вуглеводні впали в ціні всерйоз і надовго, згодні всі, навіть російські можновладці, які звикли замовчувати масштаб проблем. Голова Мінекономіки цієї країни Олексій Улюкаєв вважає, ціни на нафту — це нова реальність на тривалу перспективу. А міністр енергетики Росії Олександр Новак вважає, що ситуація на світовому ринку нафти може нормалізуватися лише через півтора року. «Нормалізуватися» за його словами, це коли ціна досягне $35 за барель.

Глибоке занурення

Основних причин зниження цін на нафту п'ять. Спочатку до нього привела криза перевиробництва сланцевої нафти і газу в США, де їх видобуток зростає рекордними темпами. Причому, незважаючи на те, що з червня видобуток сланцевих вуглеводнів приносить лише збитки, ніхто з нафтових компаній не хоче припиняти їх виробництво, оскільки сподіваються на зростання цін.

Роздуми зазвичай такі. Падіння ціни на нафту відбулося в основному через збільшення видобутку сланцевої нафти, а собівартість цього видобутку висока. Значить, незабаром сланцеві компанії почнуть закривати свої свердловини, щоб зупинити збитковий видобуток. І тоді пропозиція нафти впаде, і за законами ринку котирування підуть вгору. Логічно? Начебто так. «Але почекайте. Якщо ці міркування вірні, значить, в найближчому майбутньому ціни на нафту почнуть рости. Навіщо ж тоді компаніям зупиняти видобуток? Адже відомо, що зупинка і подальший запуск видобутку — дуже дорогий процес, і треба, по можливості уникаючи зупинки, продовжувати видобуток. Терпіти. От і терплять, не закривають свердловини. І загальносвітовий видобуток не знижується. А якщо і знижується, то зовсім не так швидко, як хотілося б», - пояснює голова ради директорів російського МДМ-банку Олег Вьюгін.

До «сланцевого божевілля» додалися ще кілька факторів. Найголовніший з них – уповільнення зростання економіки Китаю. У 2015 році зростання ВВП Китаю склало 6,9%, що є найгіршим економічним показником КНР з 1990 року. Треба зауважити, що з усіх світових економік в минулому році зростали лише Євросоюз, США та Індія.

Мало того, ціни на нафту роздуває зміцнення долара. Нагадаємо, що з початку минулого року долар подорожчав до євро на 8,4%, до британського фунта — на 4,5%, до австралійського долара — на 18%. А також вихід Ірану на ринок нафти. А також позиція Саудівської Аравії, яка поки не хоче скорочувати видобуток для стабілізації цін. Остання вирішила таким чином не дати можливість Тегерану закріпитися на світовому ринку сировини, після зняття з неї санкцій, а також веде боротьбу зі своїми основними конкурентами - країнами, що не входять в картель ОПЕК – Росією, Бразилією, Канадою і США. У саудитів серйозний запас міцності для своїх ігор в монополію – собівартість видобутку нафти у них становить $7 за барель. Все, що вище – прибуток. В Росії наприклад, собівартість видобутку на більшості родовищ коливається на рівні $15-20 за барель.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Розігріває падіння цін і політика організації країн—експортерів нафти ОПЕК. На початку грудня 2015 року за підсумками засідання ОПЕК у Відні не стала змінювати поточний рівень квот на рівні 30 млн барелів на добу всупереч очікуванням можливого збільшення стелі видобутку з урахуванням того, що фактичний обсяг поставок картелю перевищує 32 млн барелів на добу. В ОПЕК заявили, що продовжать дотримуватися стратегії збереження частки на ринку, незважаючи на зниження цін

Тепер країни ОПЕК розглядають можливість проведення позачергової на початку березня. На ній Нігерія спробує домогтися розширення квот для кожної країни учасник картелю. Але, вже зараз очевидно, що швидше всього її пропозиції відхилять, кажуть експерти.

Одним словом, світ потрапив в ідеальний нафтовий шторм, коли безліч найрізноманітніших причин, але перш за все політика США та її союзника - Саудівської Аравії, обвалили ціни на сировину.

Мало того, дуже низькі ціни на нафту, як і дуже високі, як з'ясувалося шкідливі для світової економіки. 6 січня у Вашингтоні була представлена доповідь Всесвітнього банку, в якому детально описується вплив дешевої нафти на світову економіку. За даними Світового банку (СБ) дешева нафта, яка раніше вважалася мотором розвитку нових економік, на цей раз розглядається як джерело ризику для світової фінансової системи. Старший віце-президент СБ Каушік Басу взагалі заявив, що падіння цін на нафту, викликане економічним спадом і перевиробництвом, в свою чергу ще більше розігріє світову економічну кризу. Рецепт тут простий: нафтові економіки заробляючи менше, також витрачають менше, а це безпосередньо б'є по економікам виробничим, на зразок Китаю. Виходить замкнуте коло.

Саме в силу цього дешева нафта більше не вважається підтримуючою економічне зростання на ринках, що розвиваються. Нагадаємо, дорога нафта в 2010-2013 роках традиційно вважалася багатьма економістами гальмом економічного розвитку, як у США та ЄС, так і в Китаї, однак дуже дешева нафта, як з'ясувалося, діє на світову економіку абсолютно так само негативно, зазначає Басу.

Про можливість повторення масштабної економічної кризи у світі через падіння цін на нафту заявив у січні на економічному форумі в Коломбо і інвестор Джордж Сорос. «Коли я дивлюся на світові фінансові ринки, я бачу ситуацію, яка нагадує про кризу 2008-го року»,— заявив Сорос.

На підтвердження цих слів Bloomberg підрахував, що за перший тиждень 2016 року 400 найбагатших людей світу втратили $194 млрд через спад на фондових ринках. Згідно з розрахунками індексу Bloomberg Billionaires, сукупні статки 400 найбільших бізнесменів за перший тиждень склали $3,7 трлн, порівняно з $4 трлн у минулому році.

Мало не здасться

Найсильніше від падіння цін на нафту постраждає економіка Росії. Згідно з прогнозами опитаних агентством Bloomberg аналітиків, Росія потрапила в топ-10 найгірших економік в 2016 році. ВВП країни за підсумками року впаде на 3,8%.

Олег Вьюгін говорить, що за підсумками 2016 року спад ВВП країни складе ще 4% (для порівняння українська економіка в цьому році за прогнозами Світового банку зросте на 1%), долар подорожчає до 85-90 рублів, бюджет буде значно скорочений. «Тому ті, хто висловлюється за необхідність відновлювати економічні відносини України з Росією просто не віддають собі звіт в тому, що економіку цієї країни найближчим часом чекають катастрофічні наслідки і Україні вона не зможе допомогти, навіть якщо гіпотетично припустити, що відносини між країнами налагодяться», -- говорить директор з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан.

Іноземні інвестори вже дали зрозуміти, що в їх очах Росія виглядає гірше інших країн — компанію їй складає хіба що Бразилія. Курси і реала, і рубля досягли історичних мінімумів (якщо порівнювати листопад з серпнем 2014 року, то в Бразилії курс реала впав на 10%, а у Росії курс рубля — на 20%), і обидві країни знаходяться в стані стагфляції: надвисока інфляція поєднується з відсутністю економічного зростання. Обидві страждають від падіння світових цін на нафту, особливо Росія, яка є найбільшим у світі її виробником, а Бразилія — ще й від падіння світових цін на цукор і соєві боби.

У Бразилії держвитрати в останні роки ростуть у два рази швидше, ніж доходи,— відбувається нарощування бюджетного дефіциту і держборгу. У Росії санкції привели до обмеження доступу на світовий ринок капіталу, а ембарго на імпорт продовольчих товарів з країн, що застосовують санкції, викликало зростання внутрішніх цін.

Мало того, у боротьбі з потворно високою інфляцією влади і в Росії, і в Бразилії вдаються до жорсткої грошової політики. Це ускладнює обслуговування боргів банками в обох країнах. І Росія, і Бразилія мають значні золотовалютні резерви, але вони за останній рік скоротилися на $100 млрд.

Не найкращі часи настали і для нафтових компаній. Так, за підрахунками консалтингової компанії Wood Mackenzie, через зниження цін на нафту компанії масово згортають реалізацію нових проектів з видобутку. Загальний обсяг заморожених інвестицій експерти оцінюють в $380 млрд, а обсяг нездобутої нафти і газу — до 27 млрд барелів.

Почалися масові скорочення нафтовиків по всьому світу. Так британська нафтогазовидобувна компанія BP повідомила 12 січня, що в найближчі два роки будуть скорочені близько 4 тис. робочих місць у підрозділі з розвідки та видобутку по всьому світу. На ці скорочення компанія змушена йти через низькі ціни на нафту

Як наголошується в заяві компанії, скорочення торкнуться робочих місць у сфері розвідки і видобутку в таких регіонах, як Ангола, Азербайджан, а також у Мексиканській затоці і Північному морі. Всього буде скорочено близько 4 тис. з 24 тис. робочих місць в цьому підрозділі. Скорочення будуть проводитися протягом двох років до грудня 2017 року.

Про скорочення робочих місць з тієї ж причини — через дешеву нафту — раніше повідомляли інші нафтовидобувні компанії. Так, американська Chevron має намір скоротити 6000-7000 робочих місць, французька Total — 2000 робочих місць, норвезька Statoil — до 1500, англо-голландська Royal Dutch Shell — не менше 6500. За даними консалтингової компанії Graves&Co, з того моменту, як ціни на нафту почали знижуватися, у світовій нафтовій індустрії в цілому були скорочені близько 250 тис. робочих місць. А аналітик Santander Джейсон Кенні заявив газеті The Wall Street Journal, що в найближчі місяці, на його думку, компанії будуть повідомляти про нові скорочення, щоб впоратися з падінням виручки. «Ми побачимо значні скорочення капіталовкладень»,— зазначив він.

Показати ще новини
Радіо NV
X